voiko akaattikotiloille antaa kaupasta ostettuja leluja jotka on jo tehtaassa maallattu vaaleen siniseks ja pinkiks? ja onko akaatti kotilo iha vaa lemmiikki eikä mikään havumetsän asukki? vastaathan mahdolisimman pian ja tiivon että olet asian tuntia sillä tarvitsen apua! ja voiko akaattikotiloita pestä suihkun alla eikä hanan (kyseessä on vessassa oleva pikkuinen suihku jolla esim allas puhdistetään)
OON PULASSA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
6
937
Vastaukset
- sddsdsddsdsds
No akaattikotilot ovat kotoisin Afrikasta sademetsistä, joten niitä ei saa missään nimessä esim. hyljätä metsään, koska kuolevat kivuliaasti kylmyyteen täysin varmasti. Ja voi niille laittaa virikkeitä jotka on kaupassa maalattu, kunhan maali ei ole mitään irtoavaa. Ja voi akaattikotiloa pestä suihkunkin alla, kunhan paine ei ole liian kova.
- kp
olet paras ja kiltti luotan sinuun eniten:) ja voisitko vastata kaikiin minun lähettämiin viesteihin? ja nimi merkki on kp.
- dfssdoj
kp kirjoitti:
olet paras ja kiltti luotan sinuun eniten:) ja voisitko vastata kaikiin minun lähettämiin viesteihin? ja nimi merkki on kp.
Jos päästät kotilon havumetsään vapaaksi, se luultavasti mönkisi johonkin koloon. Enpä usko oikein kivuliaaseen kuolemiseen, koska kotilo ei tunne kipua, nälkää yms. samalla tavalla kuin nisäkäs. Suomenkin luonnossa elää kotiloita!
Akaattikotilo ei mielestäni tarvitse mitään erikoisia virikkeitä. Se on tyytyväinen, kun saa kiipeillä ja syödä. Ilmaisen kiipeily oksan saat esim. omenpuun tai koivun oksasta. Tarkista, ettei niihin ole laitettu mitään torjunta-aineita. Kotiloa ei myöskään erikseen pestä. Voit kuitenkin laittaa "kylpyammeen" terraarioon, jossa on kotilo voi käydä kastautumassa. Suihkuta myös terraariota 1-2 kertaa päivässä. - voivoivoi...
dfssdoj kirjoitti:
Jos päästät kotilon havumetsään vapaaksi, se luultavasti mönkisi johonkin koloon. Enpä usko oikein kivuliaaseen kuolemiseen, koska kotilo ei tunne kipua, nälkää yms. samalla tavalla kuin nisäkäs. Suomenkin luonnossa elää kotiloita!
Akaattikotilo ei mielestäni tarvitse mitään erikoisia virikkeitä. Se on tyytyväinen, kun saa kiipeillä ja syödä. Ilmaisen kiipeily oksan saat esim. omenpuun tai koivun oksasta. Tarkista, ettei niihin ole laitettu mitään torjunta-aineita. Kotiloa ei myöskään erikseen pestä. Voit kuitenkin laittaa "kylpyammeen" terraarioon, jossa on kotilo voi käydä kastautumassa. Suihkuta myös terraariota 1-2 kertaa päivässä.*lyö päätänsä seinään*
Millaista porukkaa näihin oikein vastailee :D
"Enpä usko oikein kivuliaaseen kuolemiseen, koska kotilo ei tunne kipua, nälkää yms. samalla tavalla kuin nisäkäs. Suomenkin luonnossa elää kotiloita!"
Ensinnäkin kotilot tärkeimmät aistit ovat tunto ja haju. Haju siksi, että löytävät ruokaa. Jos kotilo ei tuntisi nälkää se ei söisi. Ja jos kotilo ei tuntisi kipua, se ei menisi kuoreensa piiloon saalistajilta.
"Kotiloa ei myöskään erikseen pestä. Voit kuitenkin laittaa "kylpyammeen" terraarioon, jossa on kotilo voi käydä kastautumassa."
Kotiloa voi kylvettää hanan alla. Ne usein virkistyvät siitä, pääsevät eroon niissä kiipeilevistä mahdollisista loisista ja esim. kuvausta varten ovat puhtaampia. Mikäli laittaa terraarioon vesialtaan, sen on oltava niin matala, että kotilot pääsevät sieltä vaivatta pois. Korkeintaan 1cm vettä! Esimerkiksi kukkaruukun aluslautanen on sopiva allas. - sdssddsds
voivoivoi... kirjoitti:
*lyö päätänsä seinään*
Millaista porukkaa näihin oikein vastailee :D
"Enpä usko oikein kivuliaaseen kuolemiseen, koska kotilo ei tunne kipua, nälkää yms. samalla tavalla kuin nisäkäs. Suomenkin luonnossa elää kotiloita!"
Ensinnäkin kotilot tärkeimmät aistit ovat tunto ja haju. Haju siksi, että löytävät ruokaa. Jos kotilo ei tuntisi nälkää se ei söisi. Ja jos kotilo ei tuntisi kipua, se ei menisi kuoreensa piiloon saalistajilta.
"Kotiloa ei myöskään erikseen pestä. Voit kuitenkin laittaa "kylpyammeen" terraarioon, jossa on kotilo voi käydä kastautumassa."
Kotiloa voi kylvettää hanan alla. Ne usein virkistyvät siitä, pääsevät eroon niissä kiipeilevistä mahdollisista loisista ja esim. kuvausta varten ovat puhtaampia. Mikäli laittaa terraarioon vesialtaan, sen on oltava niin matala, että kotilot pääsevät sieltä vaivatta pois. Korkeintaan 1cm vettä! Esimerkiksi kukkaruukun aluslautanen on sopiva allas."Jos päästät kotilon havumetsään vapaaksi, se luultavasti mönkisi johonkin koloon. Enpä usko oikein kivuliaaseen kuolemiseen, koska kotilo ei tunne kipua, nälkää yms. samalla tavalla kuin nisäkäs. Suomenkin luonnossa elää kotiloita!" Mistäs tuokin tieto on peräisin, ettei kotilo tunne kipua? Veikkaan että vain omasta päästäsi. Ja vaikka suomen luonnossa elääkin kotiloita, niin mielestäsikö se tarkoittaa sitä, että myös tuhansia kilometrejä etelämpää kotoisin oleva akaattikotilokin voisi elää täällä? :D Voi herran jestas olet typerä, esimerkiksi vaikka täällä elääkin ahvenia, ei se tarkoita että täällä pystyisi elämään trooppisten alueiden kaloja. Ja eiköhän kotilokin tunne kipua. Ja miksei kotiloa voisi muka huuhdella veden alla?
Naurettava yritys päteä asiasta mistä ei tiedä mitään, mutta luulisi ihan perusjärjenkin sanovan ettei eläinlaji joka asuu ilmastossa jossa lämpötila on ympäri vuoden noin 25 astetta, voi selvitä suomen pakkasista... - Haha mikä juttu ko..
sdssddsds kirjoitti:
"Jos päästät kotilon havumetsään vapaaksi, se luultavasti mönkisi johonkin koloon. Enpä usko oikein kivuliaaseen kuolemiseen, koska kotilo ei tunne kipua, nälkää yms. samalla tavalla kuin nisäkäs. Suomenkin luonnossa elää kotiloita!" Mistäs tuokin tieto on peräisin, ettei kotilo tunne kipua? Veikkaan että vain omasta päästäsi. Ja vaikka suomen luonnossa elääkin kotiloita, niin mielestäsikö se tarkoittaa sitä, että myös tuhansia kilometrejä etelämpää kotoisin oleva akaattikotilokin voisi elää täällä? :D Voi herran jestas olet typerä, esimerkiksi vaikka täällä elääkin ahvenia, ei se tarkoita että täällä pystyisi elämään trooppisten alueiden kaloja. Ja eiköhän kotilokin tunne kipua. Ja miksei kotiloa voisi muka huuhdella veden alla?
Naurettava yritys päteä asiasta mistä ei tiedä mitään, mutta luulisi ihan perusjärjenkin sanovan ettei eläinlaji joka asuu ilmastossa jossa lämpötila on ympäri vuoden noin 25 astetta, voi selvitä suomen pakkasista...Haha mikä juttu koko keskustelu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648