Heippa!
Olen nostanut täyttä opintolainaa kahden lukukauden ajalta, enkä ole maksanut siitä vielä yhtään takaisin. Osaisiko joku sanoa, menevätkö veronpalautukseni opintolainan lyhentämiseen?
Olen nostanut täyttä opintolainaa kahden lukukauden ajalta, enkä ole maksanut siitä vielä yhtään takaisin. Osaisiko joku sanoa, menevätkö veronpalautukseni opintolainan lyhentämiseen?
Vastaukset 1
Vanhimmat
No eipä kukaan sinulle suoraa vastausta voi antaa, kun et tuon enempää taustatietoja kerro.
a) Opiskeletko vielä? Lainan takaisinmaksuhan yleensä alkaa parin vuoden sisällä opintojen päättymisestä.
b) Oletko jo sopinut pankin kanssa takaisinmaksusta? Jos maksuaikataulusi on jo laadittu, pankille on ihan sama mistä rahoista maksat, kunhan suoritat maksut ajallaan. Ja jos maksuaikataulusta on sovittu, sinun pitäisi kyllä olla tietoinen miten ja milloin maksat.
c) Veronpalautukset menevät automaattisesti lainanmaksuun vain silloin, jos laina on jo ulosotossa ja olet sopinut siitä velkojan kanssa. Toki jos itse haluat lyhentää lainaa palautusrahoilla, voit tietysti tehdä sen, mutta pankille se on ihan sama mistä ne rahat tulevat.
Ja edelleen, jos olet jo sopinut pankkisi kanssa jotain takaisinmaksusta, sinun pitäisi itse olla tietoinen maksumenettelyistä. Jos et ole, kannattaisi ennemmin kysyä pankistasi kuin täältä.