Hirvonen näpäytti mustaa kasia

Oikeus toteutui asiakirja-asiassa
11.11. 04:00

Kouvolan hallinto-oikeuden 4.11. antama päätös asiakirjan julkisuutta koskevassa asiassa oli yksilön oikeusturvan kannalta ainoa mahdollinen.

Oikeuden päätös tarkoittaa sitä, että asiasta valittaneella Asko Kervisellä on nyt mahdollisuus osoittaa syyttömyytensä väitettyihin laiminlyönteihin ja tarkistaa muutkin hänestä kerättyjen asiakirjatietojen todenperäisyys.

Jotta asiassa ei tulisi väärinkäsityksiä on korostettava, että Kervinen valitti Kotkan kaupunginhallituksen 13.10.2008 tekemästä päätöksestä, jossa kaupunginhallitus Jorma-Kalevi Merivirtaa luukuun ottamatta kieltäytyi luovuttamasta Kerviselle kuuluvaa asiakirjaa.

Kyseinen hallinto-oikeuden päätös tukee myös perussuomalaisten tammikuussa jättämää valtuustoaloitetta, jossa vaadimme Kerviselle asiakirjojen luovuttamista ja siten väärien tietojen oikaisua.

Nyt kun perussuomalaiset ovat vapautuneet kaupunginhallituksen enemmistön tekemästä aiheettomasta rikosilmoituksesta, on tämä yli viisi vuotta kestänyt vääryys asiakirja-asiassa saatava kunnialliseen päätökseen.

ARTO HIRVONEN
Kotkan kaupunginvaltuutettu
ja kaupunginhallituksen
varajäsen (ps.)

http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=67
26257
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Voisiko joku kertoa että mitä se musta kasi tarkoittaa?

Äänestä
  • Jotka tekivät aiheettoman rikosilmoituksen persujen valtuutetuista, eli mustamaalasivat tietoisesti.
    Seuraavat Kh:n jäsenet ,demareista : Salminen, Hynninen, Hurtta, Frilander-paavilainen.Kokkarit: Ylimäki, Hirvonen P. , Kallioniemi. Kristilliset: Kilpeläinen.
    Vihreitten ja vassarien edustajat kieltäytyivät allekirjoittamasta tutkintapyyntöä poliisille, siitä suuresta viisaudesta persut heitä myös kiittää.

    Äänestä

  • olen syytön( ps.) kirjoitti:

    Jotka tekivät aiheettoman rikosilmoituksen persujen valtuutetuista, eli mustamaalasivat tietoisesti.
    Seuraavat Kh:n jäsenet ,demareista : Salminen, Hynninen, Hurtta, Frilander-paavilainen.Kokkarit: Ylimäki, Hirvonen P. , Kallioniemi. Kristilliset: Kilpeläinen.
    Vihreitten ja vassarien edustajat kieltäytyivät allekirjoittamasta tutkintapyyntöä poliisille, siitä suuresta viisaudesta persut heitä myös kiittää.

    Kyllä pitää olla hölmöläisten työtä kun viedään rikosepäiltäväksi rehellisen valtuustoaloitteen tekijät.
    Tehkää persut valtuustoaloite valtuutetun työn häirinnästä!

    Äänestä

  • Se juntta joka juntaa väellä ja voimalla, mutta nyt ei onnistunut kun vastassa Kervinen ja persut ja laki!

    Äänestä

Että silleen sevaan on

Äänestä
  • Kunhan rikosoikeudenkäynnit väärästä ilmiannosta tätä "Musta 8" ryhmää sekä kaupunginjohtaja Lindelöfiä, kansliapäällikkö Koivistoa ja kaupunginlakimies Ruonalaa vastaan alkavat, niin viimeistään silloin Arto on näpäyttänyt mustaa kasia!

    Äänestä

  • Paras_Fiilari kirjoitti:

    Kunhan rikosoikeudenkäynnit väärästä ilmiannosta tätä "Musta 8" ryhmää sekä kaupunginjohtaja Lindelöfiä, kansliapäällikkö Koivistoa ja kaupunginlakimies Ruonalaa vastaan alkavat, niin viimeistään silloin Arto on näpäyttänyt mustaa kasia!

    Niin että mitähän se musta kasi tarkoittaa kun en yhäkään tiedä eikä kukaan vastaa?

    Äänestä

  • Kyllähän totuus kirpasee, muistelkaapa mikä rummurtus lehdissä persujen rikosepäilyistä! On siinä törkeetä porukkaa laitta nyt toisia valtuutettuja rikostutkintaan kun haluavat selvittää Kerviselle tehtyjä väärinkäytöksiä!

    Pasi Hirvonen ja muut untuvikot, hävetkää!

    Äänestä

  • Persujen fani kirjoitti:

    Niin että mitähän se musta kasi tarkoittaa kun en yhäkään tiedä eikä kukaan vastaa?

    "Musta 8" ryhmää koskeviin kyysmyksiin on tässä keskustelussa vastattu useita kertoja!

    Seuraavasta linkistä löytyy tietoa http://www.kotka.fi/singlenewsinfo.asp?id=4046&menu_id=148&selected=148&companyId=1&show=2

    Kaupunginhallitus jättää tutkintapyynnön neljästä valtuutetusta

    Kotkan kaupunginhallitus päätti maanantaisessa (2.3.) kokouksessaan tehdä tutkintapyynnön Kymenlaakson poliisilaitokselle perussuomalaisten kaupunginvaltuutettujen Arto Hirvonen, Freddy von Wonterghem ja Juho S.A. Eerola sekä kaupunginvaltuutettu ja kaupunginhallituksen jäsen Jorma-Kalevi Merivirran toiminnasta luottamustehtävässä.

    Kaupunginhallituksen päätös syntyi äänin 8-3. Sitä kannattivat SDP:n, Kokoomuksen ja KD:n edustajat ja vastustivat Vasemmistoliiton kaksi ja Vihreiden yksi edustaja.
    Kaupunginhallitus pyytää poliisia selvittämään, ovatko kyseiset valtuutetut syyllistyneet julkista tehtävää hoitavina luottamushenkilöinä rikoslain 40 luvun 7§:n, 8§:n, 9§:n tai 10§:n mukaan rangaistaviin tekoihin. Rikoslain 40 luku koskee virkarikoksia, joita koskevia säädöksiä sovelletaan myös julkista luottamustehtävää hoitaviin henkilöihin kuten kaupunginvaltuutettuihin.
    Kaupunginhallituksen tutkintapyyntö perustuu perussuomalaisten valtuustoryhmän tammikuussa jättämään valtuustoaloitteeseen, joka liittyy kaupungin palveluksesta irtisanotun Asko Kervisen tapaukseen.
    Valtuustoaloitteessa väitetään kaupungin johtavien virkamiehien kuten kaupunginjohtajan, kansliapäällikön ja kaupunginlakimiehen käyttäneen valheellisia ja vääriä asiakirjatietoja prosessissa, jossa Kervisen työsuhde lopulta irtisanottiin.
    Aloitteessa vaaditaan lisäksi kaupunkia maksamaan Kerviselle hänen vaatimansa vahingonkorvaukset. Kaupunginhallitus haluaa poliisitutkinnassa selvityttää, onko valtuustoaloitteessa rikottu rikoslakia vaatimalla korvausten maksamista ja hyötyä kolmannelle osapuolelle, vaikka korvausvaatimukset ovat kaikissa oikeusasteissa jo todettu perusteettomiksi.
    Kaupunginhallitus vetoaa tutkintapyynnössään omaan tehtäväänsä valvoa kaupunginvaltuuston päätösten ja toiminnan lainmukaisuutta.


    Julkaistu 02.03.2009

    ja lisää tuosta http://www.kotka.fi/alltypes.asp?d_type=5&menu_id=1291&menupath=94,373,1291#1291

    Jäsenet
    Kaupunginhallituksessa on kaksitoista jäsentä ja jokaisella henkilökohtainen varajäsen. Lisäksi kokouksiin osallistuvat valtuuston puheenjohtajisto, kaupunginjohtaja, palvelujohtaja, liiketoimintajohtaja, strategia- ja rahoitusjohtaja, kansliapäällikkö ja tiedotuspäällikkö. Sihteerinä toimii kaupunginsihteeri.

    KYLLÄ NOILLA TIEDOILLA LUULISI OSAAVAN TEHDÄ JOHTOÅÄÄTÖKSIÄ!

    Äänestä

  • lyhyesti ja ytimekkäästi.

    Äänestä

Hirvonen tuonut hyvin esille Kotkan poliittisen kieroilun esille!
Salminen ja ne mut seitsemän kaupunginvaltuutettua vois alkaa pyytelee Hirvoselta anteeksi täysin aiheettomasta rikoilmoituksistaan!!

Äänestä
  • kaikilla kotona peili, sieltä löytyy se syy.

    Äänestä

  • Kotkan kaupunginhallituksen päätökseen asettaa poliisitutkintaan perussuomalaiset valtuutetut toiminnastaan vastaus on saatu johtavalta kihlakunnan syyttäjältä. Vastaus on syyttäjättämispäätös.

    Kaupunginhallituksesta ja johtavista virkamiehistä on myös tehty tutkintapyyntö ja samasta asiasta johtuen.
    Näiden kohdalla tutkinta ja syyteharkinta on vielä kesken.

    Tapaus osoittaa hallituksen toiminnassa olleen ajattelemattomuutta ja harkinnan puutetta. Päätöksiä on valmisteltu ja tehty asian osalta jäävien henkilöiden toimesta. Vastuu päätöksistä on kullakin hallituksen jäsenellä henkilökohtaisesti, ei puolueorganisaatiolla saati ryhmällä.

    Oikeudellisen vastuun osalta on kunkin hallituksen jäsenen jatkossa oltava päätöksessään tarkempi.

    Äänestä

  • KooHoo kirjoitti:

    Kotkan kaupunginhallituksen päätökseen asettaa poliisitutkintaan perussuomalaiset valtuutetut toiminnastaan vastaus on saatu johtavalta kihlakunnan syyttäjältä. Vastaus on syyttäjättämispäätös.

    Kaupunginhallituksesta ja johtavista virkamiehistä on myös tehty tutkintapyyntö ja samasta asiasta johtuen.
    Näiden kohdalla tutkinta ja syyteharkinta on vielä kesken.

    Tapaus osoittaa hallituksen toiminnassa olleen ajattelemattomuutta ja harkinnan puutetta. Päätöksiä on valmisteltu ja tehty asian osalta jäävien henkilöiden toimesta. Vastuu päätöksistä on kullakin hallituksen jäsenellä henkilökohtaisesti, ei puolueorganisaatiolla saati ryhmällä.

    Oikeudellisen vastuun osalta on kunkin hallituksen jäsenen jatkossa oltava päätöksessään tarkempi.

    lähde:: http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907199951132_uu.shtml


    Lehti:
    Korruptio kätkeytyy hyvä veli -verkostoihin
    Sunnuntai 19.7.2009 klo 08.50

    Pienen maan piirit ovat niin pienet, että syntyy henkilösuhteita ja tarvetta vastapalveluksiin.

    - Hyvä veli -verkostot, puoluerahoitus ja muut eliitin yhteydet ovat täällä niin systeemisiä, että eihän täällä edes tarvitse suoraan lahjoa ketään, kertoo tutkija Paavo Isaksson Helsingin Sanomille.

    Lehden mukaan kansainvälisten vertailujen pohjalta syntynyt uskomus siitä, ettei Suomessa ole korruptiota, on vain osa totuudesta. Suomalaisen yhteiskunnan rakenteissa olevaa korruptiota eivät tunnista edes lahjonnanvastaista työtä tekevän Transparency Internationalin indeksit.

    Helsingin Sanomien mukaan puutteet poliittisen rahoituksen avoimuudessa ovat niin räikeitä, että Suomea on verrattu Valko-Venäjään.

    Lehden mukaan pienessä maassa ei voi välttyä tiiviitä henkilösuhteilta, eikä palveluksia, kiitoslahjoja ja muita tunnearvoisia etuja mielletä korruptioksi.

    - Etenkin kuntasektorilla ja paikallistasolla esiintyy erilaisia kaksoisrooleja. Mutta totta kai pienessä maassa osallistujia päätöksentekoon tarvitaan. Aktiivisia ihmisiä on rajattu määrä, kertoo keskusrikospoliisissa korruptiota tutkiva rikoskomisario Jenni Juslén.

    Äänestä

  • kumminkin kirjoitti:

    lähde:: http://www.iltalehti.fi/uutiset/200907199951132_uu.shtml


    Lehti:
    Korruptio kätkeytyy hyvä veli -verkostoihin
    Sunnuntai 19.7.2009 klo 08.50

    Pienen maan piirit ovat niin pienet, että syntyy henkilösuhteita ja tarvetta vastapalveluksiin.

    - Hyvä veli -verkostot, puoluerahoitus ja muut eliitin yhteydet ovat täällä niin systeemisiä, että eihän täällä edes tarvitse suoraan lahjoa ketään, kertoo tutkija Paavo Isaksson Helsingin Sanomille.

    Lehden mukaan kansainvälisten vertailujen pohjalta syntynyt uskomus siitä, ettei Suomessa ole korruptiota, on vain osa totuudesta. Suomalaisen yhteiskunnan rakenteissa olevaa korruptiota eivät tunnista edes lahjonnanvastaista työtä tekevän Transparency Internationalin indeksit.

    Helsingin Sanomien mukaan puutteet poliittisen rahoituksen avoimuudessa ovat niin räikeitä, että Suomea on verrattu Valko-Venäjään.

    Lehden mukaan pienessä maassa ei voi välttyä tiiviitä henkilösuhteilta, eikä palveluksia, kiitoslahjoja ja muita tunnearvoisia etuja mielletä korruptioksi.

    - Etenkin kuntasektorilla ja paikallistasolla esiintyy erilaisia kaksoisrooleja. Mutta totta kai pienessä maassa osallistujia päätöksentekoon tarvitaan. Aktiivisia ihmisiä on rajattu määrä, kertoo keskusrikospoliisissa korruptiota tutkiva rikoskomisario Jenni Juslén.

    Siinä meillä hyvä kolmikko kotkassa!

    Äänestä

Laittaa nyt toiset valtuutetut syyttä suotta rikosepäillyksi! Ei mitää rajaa, missä mustan kasin tajunta?

Äänestä
  • Tutkintaan, kuka nyt vuorostaan joutuu käytävälle.

    Äänestä

  • 1+7=musta 8 kirjoitti:

    Tutkintaan, kuka nyt vuorostaan joutuu käytävälle.

    Salminen Vesa
    Hynninen Raimo
    Frilander-Paavilainen Eeva-Liisa
    Hurtta Pia
    Kallioniemi Ritva
    Hirvonen Pasi
    Ylimäki Rauli
    Kilpeläinen Veijo

    Nämä valtuutetut tekivät rikosilmoituksen perussuomalaisista kun vaativat Kerviselle kuuluvat asiakirjat Kerviselle.

    Äänestä

  • R 15 kirjoitti:

    Salminen Vesa
    Hynninen Raimo
    Frilander-Paavilainen Eeva-Liisa
    Hurtta Pia
    Kallioniemi Ritva
    Hirvonen Pasi
    Ylimäki Rauli
    Kilpeläinen Veijo

    Nämä valtuutetut tekivät rikosilmoituksen perussuomalaisista kun vaativat Kerviselle kuuluvat asiakirjat Kerviselle.

    Susia lampaiden turkissa? Molemmilla tietoa asiasta vaan miten äänestivät? Hävetkää!

    Äänestä

Luottamusmielessä kaupungihallitus munannut todella pahasti syyttämällä persuja kansalaisen asian selvittämisestä.
Onko niin että kaupunginhallitus itse syyllistynyt rikokseen heittämällä aiheettomasti persuja ulos kokouksista sen takia ettei totuus paljastu!

Äänestä

mustaa kasia vaan mustia kassejaan!! :)) Nokiset kädet kun on sutareilla :)))

Äänestä

Hyvä Arto! taistelu kannatti.

Äänestä

Ovatko molemmat vertauskuvallisia asioiden käsittelyn esittäviä kielletyjä lain vastaisia toimintatapoja kuvaavia?

Asianomaisen mustaaminen ja vaientaminen on ilmeisesti ollut tavoitteena niin ns. mustan listan kuin ns. mustan kasinkin tarkoituksena?

Hallinto-oikeuden päätöksessä on kirjoitettu mustaa valkoiselle, asiakirjat eli tässä tapauksessa ns. mustat listat on annettava asianomaiselle.

Hallituksen 8 jäsenen, jotka jättivät tutkintapyynnön perususomalaisten valtuutetuista, syyteharkinnan päätöstä ns. mustan kasin osalta ei ole vielä tullut. Vasta se ratkaisee, onko ryhmän vertauskuvallinen nimi musta kasi.

Äänestä
  • Montako tutkintapyyntöä on oikein tehty?
    Onko mahdollista saada lukumäärä tutkinnassa olevista ja mistä asiasta?
    Mitkä kaupungin tekemät tutkintapyynnöt ovat kesken?

    Suuruusluokka kiinnosta tapauksen takia.

    Äänestä

Purtavaa mustalle kasille!

Äänestä

että vaaditte myös rahallista korvausta Kerviselle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


musta 8 kyyristelee kirjoitti:

Oikeus toteutui asiakirja-asiassa
11.11. 04:00

Kouvolan hallinto-oikeuden 4.11. antama päätös asiakirjan julkisuutta koskevassa asiassa oli yksilön oikeusturvan kannalta ainoa mahdollinen.

Oikeuden päätös tarkoittaa sitä, että asiasta valittaneella Asko Kervisellä on nyt mahdollisuus osoittaa syyttömyytensä väitettyihin laiminlyönteihin ja tarkistaa muutkin hänestä kerättyjen asiakirjatietojen todenperäisyys.

Jotta asiassa ei tulisi väärinkäsityksiä on korostettava, että Kervinen valitti Kotkan kaupunginhallituksen 13.10.2008 tekemästä päätöksestä, jossa kaupunginhallitus Jorma-Kalevi Merivirtaa luukuun ottamatta kieltäytyi luovuttamasta Kerviselle kuuluvaa asiakirjaa.

Kyseinen hallinto-oikeuden päätös tukee myös perussuomalaisten tammikuussa jättämää valtuustoaloitetta, jossa vaadimme Kerviselle asiakirjojen luovuttamista ja siten väärien tietojen oikaisua.

Nyt kun perussuomalaiset ovat vapautuneet kaupunginhallituksen enemmistön tekemästä aiheettomasta rikosilmoituksesta, on tämä yli viisi vuotta kestänyt vääryys asiakirja-asiassa saatava kunnialliseen päätökseen.

ARTO HIRVONEN
Kotkan kaupunginvaltuutettu
ja kaupunginhallituksen
varajäsen (ps.)

http://www.kymensanomat.fi/page.php?page_id=67

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu