EI OLE TILAA!

kp

moi hankin kotilon ja minun huoneessa ei ole sille tilaa ja kotilo tulee meille pian! miten saan kotilolleni tilaa teraan? (kyseessä on akaattikotilo)

9

873

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voivoivoi....

      Tässä taas nähdään kuinka hyvin ollaan eläimen hankkimista suunniteltu. Oli eläin sitten mikä hyvänsä, ennen hankkimista on otettava selvää asioista! Myös siitä saatko sen sopimaan huoneeseesi. Poikaset eivät vie juuri mitään tilaa. Jokaisen pöydälle tai hyllyn kulmalle nyt varmaan mahtuu muutaman litran purkki. Aikuiset ovat asia erikseen sitten. A. fulicat kasvavat nopeasti joten ota myös se huomioon. Yksi aikuinen tarvitsee ainakin 30 litran terraarion.

      Kannattaisi selvitellä asiat vanhempiesi kanssa eikä kysellä suomi24 foorumilla. Jos et saa kotilolle tilaa, jätä hankkimatta.

      • kp

        ei tarvi tiuksia ja muuten halusin vain kysyy ja olaan me vanhempien kaa miettitykkin ja saatiin tilaa ja sinä voisit oppia puhumaan kiltimmin:(


      • kato asiat etukäteen
        kp kirjoitti:

        ei tarvi tiuksia ja muuten halusin vain kysyy ja olaan me vanhempien kaa miettitykkin ja saatiin tilaa ja sinä voisit oppia puhumaan kiltimmin:(

        No olisi voinut katsoa asiaa vähän etukäteen! Nyt se on voi voi, tässä hyvä opetus! Ota kotilo sitten kun on tilaa, nyt voit vaan jättää asiat sikseen, sillä on rääkkiä pitää kotsaa liian pienessä tilassa!


      • VOI VOI VOI VOI
        kato asiat etukäteen kirjoitti:

        No olisi voinut katsoa asiaa vähän etukäteen! Nyt se on voi voi, tässä hyvä opetus! Ota kotilo sitten kun on tilaa, nyt voit vaan jättää asiat sikseen, sillä on rääkkiä pitää kotsaa liian pienessä tilassa!

        Siis tarvitseeko teidän tulla tänne itkemään kun hän nyt vain kysyi että paljonko tilaa ne tarvitsevat ja miten saisi huoneeseensa lisää tilaa...Ja hän onkin varmaan jo miettinyt asiaa mutta ei esim:tiennyt paljonko ne vievät tilaa


      • aksufani92
        VOI VOI VOI VOI kirjoitti:

        Siis tarvitseeko teidän tulla tänne itkemään kun hän nyt vain kysyi että paljonko tilaa ne tarvitsevat ja miten saisi huoneeseensa lisää tilaa...Ja hän onkin varmaan jo miettinyt asiaa mutta ei esim:tiennyt paljonko ne vievät tilaa

        Oma on vikas kp........mitäpäs menit tekemään. Naurettavaa tommonen homma, ''tulee aksu pian, ei tilaa, mitä tehä?'' Vois vähän hankkii tietoo ja taitoo hei!!!!!!!!!!!!


    • 17v tyttö

      Kyseessä on selkeästi nuorempi henkilö. Jolloin pitäisi sellainen pieni ääni pään sisällä sanoa ettei lapsi tajua niin kuin aikuinen tai osaa tarvittaessa muotoilla viestiänsä oikein. Voitte varmaan ymmärtää viestistä sen että, hänen vanhemmat kyllä tietävät hänelle tulevan kotilo, kun tiedossa on sen tulopäiväkin. Joten vanhemmat tiesivät mihin ryhtyivät eli kotilo kyllä saa jostakin taloa väliaikaisen tilan terralleen.

      Lapset ovat aina innokkaita uudesta lemmikistä, siksi kirjoittelevat nettiinkin ja kyselevät vihjeitä hölmöihinkin asioihin.

      Kannattaisi ilkeesti kirjoittelevien miettiä siis itse.

      • Yhtyenäskeiseen

        Toi on kyllä totta eli kaikki vaan miettimään miltä itsestä tuntuisi.


    • knokknokenipadihoum

      Ei sitten ollut mitenkään hetken mielijohteesta otettu lemmikki. Ensin hirveellä innolla otetaan ja sit huomataan, että oho! Mullapa ei olekaan tilaa tälle.
      Pitäisköhän mun ottaa hevonen ja pari sikaa, vaikkei mulla oo ku toi kerrostaloyksiö, 37 neliöö. Sitten pääsee netistä kyselee, että ei kellää olis antaa mulle karjatilaa? Rahaa mulla ei paljoo oo, mut jos sossusta sais, jos niille sanoo, että ne siat olis karju ja emakko. Ne tekis sit poikasia ja niitä siellä tilalla sitten kasvatettais (vaikken mä sen kasvattamisen päälle mitään jymmärrä). Lopulta ne lahdataan ja myyää joulukinkuiksi. HAI! ja sil hevosel myö mennää Vermoon voittaa ravit.

    • ggggdgsdg

      Siis onko vika siinä, että terra on liian pieni, vai siinä, että huone on liian pieni? Jos huone on liian pieni, niin sitten pitää luopua osasta vanhoja tavaroita ja järjestellä huone uudestaan. Ehkä vanhempasi auttavat asioissa. Terraario ei niin paljon tilaa vie. Kyse on halusta ja luovuudesta, ei edes rahasta.

      Muutaman kotilon terraario ei ole niin iso, etteikö se huoneeseen mahtuisi. Itselläni on sellainen jyrsijöille tarkoitettu, alaosa värikästä muovia ja yläosa läpinäkyvää muovia. Yläosan ristikon tilalle on sahattu läpinäkyvästä muovista levy ja porattu siihen ilma-aukkoja. Hyvin toimii, ja on riittävän kevyt hoitaa yksin. (Vanha akvaario voi olla raskasta tyhjentää alusmateriaalista ja pestä kokonaan).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      116
      2226
    2. 129
      1812
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      63
      1206
    4. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      84
      1134
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1050
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      71
      1043
    7. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      43
      983
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      75
      955
    9. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      56
      912
    10. HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp

      Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio
      Seinäjoki
      22
      908
    Aihe