http://gsm.segetech.com oheisesta linkistä löytyy faktaa liittymistä.
Ei ainakaan ACN voi kokonais taloudellisuuttaan kehua.
Eipä juuri muutkaan lukuunottamatta Saunalahti gsm ja kolumbus k2 ole hinnoiltaan vertailukelpoisia.
Omilla puhe/tekstaus määrillä säästö/kk oli noin 50-60€ kalleimpaan verrattuna joka oli Sonera easy.
Kannattaa vertailla vaikkakin se alkaa nykypäivänä olla tolkuttoman vaikeaa.
Ei ainakaan ACN voi kokonais taloudellisuuttaan kehua.
Eipä juuri muutkaan lukuunottamatta Saunalahti gsm ja kolumbus k2 ole hinnoiltaan vertailukelpoisia.
Omilla puhe/tekstaus määrillä säästö/kk oli noin 50-60€ kalleimpaan verrattuna joka oli Sonera easy.
Kannattaa vertailla vaikkakin se alkaa nykypäivänä olla tolkuttoman vaikeaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mistä saa hankkittua puhelimeen tele2 liittymän ?
...
Eipä tuo näytä kovin tarkasti osaavan laskea, kun se ei huomio sitä minne ja mihin aikaan soitetaan ja tekstiviestejä lähetellään. Itse keräsin liittymän valintaa varten kaikkien löytämieni hintatiedot exceliin ja rakentelin siihen laskurin, mikä on pieni vaiva hintojen keräämisen jälkeen. Tällöin saa laskettua hinnat omien käyttötietojen mukaan ja tulos oli huomattavan erilainen kuin antamallasi linkillä.
Niin ja sehän riippuu siitä mihin liittymään soitat. Itselläni edellinen puhelinlasku;
Puheluita 540 min ja tekstiviestejä 10 kpl.
Jossa tekstiviestit 1,20 euroa ja puhelut 11,34 euroa ja kuukausimaksu 4,75. Ja sitten muutama palvelunumeroon soitettu puhelu, joilla on omat hintansa. Lasku yhteensä vähän päälle 20 euroa. Laskepa se tuolla laskurilla mitä maksaa tämän mukaan??? Sehän riippuu siitä mihin liittymiin soitat, minkä verran laitat tekstiviestejä ja paljonko on kuukausimaksu. Minulla puhelut melkein kaikki oli soitettu ACN-ACN välillä, koska tuttavillani ja ystävilläni kaikilla on ACN-liittymä. Joten mitään paikansa pitävää hintavertailua on aika vaikea tehdä. Jos laittaisit sinne laskuriin sen mahdollisuuden johon voi laittaa myös ne minuutit kun soitat esim. ACN-ACN puheluita, niin minun kohdallani tuo hintavertailu taulukko muuttu aivan olennaisesti ja edullisempaan suuntaan.
Mutta niin riippuu ACNälläkin.Minäkin sitä olen harkinnut mutta kun tulisi ylivoimaisesti kalleimmaksi mun soittotavallani.200 numeroa muistissa joista vain viisi on ACN numeroa.
Ei todellakaan sovellu normaaliksi yleisliittymäksi.
Sopii sitävastoin kaveri tahi ystäväpuhelimeksi erinomaisesti.
Kyllähän näitä vertailuja riittää...ACN:n kohdalla ei vissiin oltu huomioitu maksuttomia puhelumääriä mf-mf välillä..esim. siksi vertailu on epätasapainossa.
Liitymän valinta on enemmänkin makuasia, kaikki laskevat hintojaan vuorotellen...ja kukas voittikaan......KULUTTAJA! Jesssssss!