Tarkistakaa ennen kauppaa...

Huijareitaonaina

Kun olette tekemässä kauppoja netin välityksellä tai ette muuten tunne myyjää, tarkistakaa edes osoitepalvelusta, onko kyseisen nimistä henkilöä olemassakaan ja täsmääkö myyjän antama osoite.
Ihmisellä voi tietysti olla kielto, ettei osoitetta anneta, mutta selviäähän siinä edes, onko nimikään oikea.
Yksi keino on ilmoittaa myyjälle, että tulet paikanpäälle katsomaan myytävää tuotetta (vaikkei olisi aikomustakaan mennä). Näin huomaat, miten myyjä suhtautuu asiaan. Alkaako estellä jollakin verukkeella tms.
Voitte myös pyytää myyjää lähettämään tuotteen postiennakolla ja tarkastusoikeudella postin tiloissa. Ellei tällainen sovi myyjälle, voi asiassa olla jotakin hämärää.
Ei nämäkään keinot huijareita estä, mutta ihan sukkana ei kannata olla lähettämässä satoja euroja täysin tuntemattomalle henkilölle.

0

406

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Useita puukotettu Tampereella

        Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
        Tampere
        277
        5229
      2. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

        kuka kaipaa ja ketä ?
        Ikävä
        59
        4769
      3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

        Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
        Puolanka
        96
        3744
      4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

        Suru vai suuri helpotus...
        Puolanka
        51
        2760
      5. Pieni häivähdys sinusta

        Olet niin totinen
        Ikävä
        22
        2277
      6. Meneeköhän sulla

        oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
        Ikävä
        46
        1883
      7. Koska näit kaivattusi viimeksi

        Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
        Ikävä
        118
        1800
      8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

        Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
        Ikävä
        99
        1536
      9. Tekiskö nainen mieli tavata...

        Viikonloppuna ja...?
        Ikävä
        71
        1115
      10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

        https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
        Maailman menoa
        153
        1094
      Aihe