Ihmettelin tässä vain noita Dr. Oetker pizzoja, joita olen joskus syönyt. Sisältää mm. juustoa (Mozzarella ja Edam). Eikö se sisällä sitten E 509:ää, kun sitä ei mainita? Useimmissa juustoissa tuota on! Jos sitä on, niin eikö se pitäisi mainita? Vai pitäisikö syöjän erikseen etsiä vielä jokaisen raaka-aineen tuoteselosteet? Ilmeisesti noissa ei ole E 621:tä, kun sitä ei mainita. Olen mielestäni joskus yhdistänyt nuo pizzat vatsaoireisiin, päänsärkyyn ja heikotukseen. Vaikea varmasti sanoa, tuleeko oireet noista. Vai voisiko kinkun paloissa olla E 631:tä? Aika epäselvää
Lisäaineiden merkintätavat?
Yks vaan
1301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Vähän aikaa sitten kuulin tuosta asiasta TV:stä tai radiosta tai jostain. Eli ymmärtääkseni tuollaisissa useita tuotteita sisältävissä valmisteissa ei tarvitse luetella erikseen jokaisen raaka-aineen ainesosia. Allergiselle hankalaa!
Voithan kysyä valmistajalta. Eri asia, tietääkö se itsekään sitä. Voi olla, että yksittäiset raaka-aineet eivät ole aina samalta valmistajalta, ja niissä voi siten olla eroja ainesosissa.