Radon

vantalainen-1985

Miten rakentamisessa tulee radon ottaa huomioon?

8

1479

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...laittamalla maanvaraiseen betonilaattaan kunnon tiivisteet seinäliitoksiin ja radon imuputki lattianalustäyttöön ja se sitten nostetaan ylös sieltä lattiasta siten, ettei mahdollisen radonlöydöksen jälkeen tarvi ruveta rakenteita aukomaan.

      Rossipohjaisessa talossa pelkkä valmius alustilan ilmanvaihdok lisäämiseksi riittää.

      Radontutkimus tehdään talon valmistumisen jälkeen - yleensä ensimmäisen lämmityskauden aikana.

      • inssi..

        Nyt se kannattaa tehdä. Hommaatkaa purkit.


      • pekkerel

        Millähän tavalla asunnon ostaja varmasti tietää, että myyjän ilmoittama radonmittaus on varmasti tehty kyseisessä asunnossa. Myyjähän on voinut mittauspurkin pitää vaikka missä mittuksen ajan


    • raato on rautaa

      onko se raato ollut kauankin siellä. Jos raato jotain vielä näkee niin pistä hommiin.

    • sähkömies_71

      Tästä asiasta on alkanut tulla enemmän kirjoittelua lehdistössä. Kyseessä on vakava asia johon joka vuosi sairastuu 300 ihmistä suomessa (keuhkosyöpä).

      Itsekin olen ihmetellyt että tätä asiaa ei rakennustarkastusviranomainen vaadi esim. käyttöönottotarkastuksen yhtenä edellytyksenä. Tämä olisi hyvä keino jokaisen uudiskohteen varmentamiseksi. Tietysti mitään valvontaa ei ole siitä, kuinka kauan ja missä radonpurkit ovat pidetty, mutta kun talon käyttöönottotarkastuksessa on kirjattu arvo, niin se voidaan ottaa huomioon myöhemmin esim. kauppakirjan ehtona, että rakennus täyttää viranomaisvaatimukset ja ilmoittaa lukena. Kun uusi omistaja mahdollisesti teettää uuden mittauksen, lukema ei voi oleellisesti poiketa myyjän ilmoittamasta tai sitten kyseessä on epärehellinen toiminta.

      Jokatapauksessa rakennus kannattaa ehdottomasti tehdä niin että ei tule ongelmia radonin kanssa. Ostajat tulevat tulevaisuudessa enemmän ja enemmän vaatimaan todistusta että ostettava asunto on turvallinen. Itse en ostaisi pientaloa ilman kauppakirjaan merkittyä mainintaa siitä että radonpitoisuus pitää täyttää viranomaisvaatimukset ja jos ei niin ostajalla on oikeus purkaa kauppa!

      Myöskään maaperä ei välttämättä vaikutua tulokseen. Savisellekin maalle rakennettu talo voi olla riski, jos talon perustusten alle on kuskattu satoja kuutioita mursketta jos radon muodostuu. Kallioinen ja kivinen rakennuspaikka on tyypillisesti sellainen, jossa voi olettaa radonia olevan maaperässä. Stukin sivuilta näkee kartan missä on määritelty riskialueet, kannataa myös tutustua niihin.

    • TeeSeItte

      Ite teetin radon mittauksen kahteen kertaan, ennen ja jälkeen ilmanvaihtojärjestelmän säätämisen. Sain tulokset alle kahdessa viikossa ja mittaus makso reilu 50€/kerta. STUKin purkki yhtä tarkka kuin tämäkin menetelmä,mutta purkki mittaa keskiarvoa 2kk ajalta, ja tuloksia olis saanu odotella saman verran ni päädyin tähän nopeampaan mittaukseen.

      • fffffffff

        oliko isoja eroja kun olit säätänyt ilmanvaihdon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      76
      1255
    2. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      24
      1235
    3. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      83
      1188
    4. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      129
      975
    5. Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!

      Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m
      Tv-sarjat
      7
      968
    6. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      63
      874
    7. Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???

      LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.
      Ähtäri
      82
      803
    8. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      132
      692
    9. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      50
      672
    10. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      81
      651
    11. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      146
      574
    12. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      91
      557
    13. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      49
      554
    14. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      26
      534
    15. Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen

      Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t
      Suomalaiset julkkikset
      12
      521
    16. Minulla on ikävä Sinua kulta, rakas

      Olisitpa lähelläni, tarvitsen sinua ❤️
      Ikävä
      37
      518
    17. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      48
      517
    18. 45
      502
    19. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      88
      494
    20. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      20
      475
    Aihe