Radon

vantalainen-1985

Miten rakentamisessa tulee radon ottaa huomioon?

8

1395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...laittamalla maanvaraiseen betonilaattaan kunnon tiivisteet seinäliitoksiin ja radon imuputki lattianalustäyttöön ja se sitten nostetaan ylös sieltä lattiasta siten, ettei mahdollisen radonlöydöksen jälkeen tarvi ruveta rakenteita aukomaan.

      Rossipohjaisessa talossa pelkkä valmius alustilan ilmanvaihdok lisäämiseksi riittää.

      Radontutkimus tehdään talon valmistumisen jälkeen - yleensä ensimmäisen lämmityskauden aikana.

      • inssi..

        Nyt se kannattaa tehdä. Hommaatkaa purkit.


      • pekkerel

        Millähän tavalla asunnon ostaja varmasti tietää, että myyjän ilmoittama radonmittaus on varmasti tehty kyseisessä asunnossa. Myyjähän on voinut mittauspurkin pitää vaikka missä mittuksen ajan


    • raato on rautaa

      onko se raato ollut kauankin siellä. Jos raato jotain vielä näkee niin pistä hommiin.

    • sähkömies_71

      Tästä asiasta on alkanut tulla enemmän kirjoittelua lehdistössä. Kyseessä on vakava asia johon joka vuosi sairastuu 300 ihmistä suomessa (keuhkosyöpä).

      Itsekin olen ihmetellyt että tätä asiaa ei rakennustarkastusviranomainen vaadi esim. käyttöönottotarkastuksen yhtenä edellytyksenä. Tämä olisi hyvä keino jokaisen uudiskohteen varmentamiseksi. Tietysti mitään valvontaa ei ole siitä, kuinka kauan ja missä radonpurkit ovat pidetty, mutta kun talon käyttöönottotarkastuksessa on kirjattu arvo, niin se voidaan ottaa huomioon myöhemmin esim. kauppakirjan ehtona, että rakennus täyttää viranomaisvaatimukset ja ilmoittaa lukena. Kun uusi omistaja mahdollisesti teettää uuden mittauksen, lukema ei voi oleellisesti poiketa myyjän ilmoittamasta tai sitten kyseessä on epärehellinen toiminta.

      Jokatapauksessa rakennus kannattaa ehdottomasti tehdä niin että ei tule ongelmia radonin kanssa. Ostajat tulevat tulevaisuudessa enemmän ja enemmän vaatimaan todistusta että ostettava asunto on turvallinen. Itse en ostaisi pientaloa ilman kauppakirjaan merkittyä mainintaa siitä että radonpitoisuus pitää täyttää viranomaisvaatimukset ja jos ei niin ostajalla on oikeus purkaa kauppa!

      Myöskään maaperä ei välttämättä vaikutua tulokseen. Savisellekin maalle rakennettu talo voi olla riski, jos talon perustusten alle on kuskattu satoja kuutioita mursketta jos radon muodostuu. Kallioinen ja kivinen rakennuspaikka on tyypillisesti sellainen, jossa voi olettaa radonia olevan maaperässä. Stukin sivuilta näkee kartan missä on määritelty riskialueet, kannataa myös tutustua niihin.

    • TeeSeItte

      Ite teetin radon mittauksen kahteen kertaan, ennen ja jälkeen ilmanvaihtojärjestelmän säätämisen. Sain tulokset alle kahdessa viikossa ja mittaus makso reilu 50€/kerta. STUKin purkki yhtä tarkka kuin tämäkin menetelmä,mutta purkki mittaa keskiarvoa 2kk ajalta, ja tuloksia olis saanu odotella saman verran ni päädyin tähän nopeampaan mittaukseen.

      • fffffffff

        oliko isoja eroja kun olit säätänyt ilmanvaihdon?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin

      Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_
      Ateismi
      25
      2608
    2. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      58
      1943
    3. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      23
      1906
    4. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      116
      1720
    5. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      22
      1335
    6. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      303
      1215
    7. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1033
    8. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      258
      1023
    9. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      53
      950
    10. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      146
      923
    Aihe