Kaivoimpa lapsenlapselle vanhan Märklinin pienoisrautatien ja homma muuten pelais, mutta veturit hiemen nihkeitä kulkemaan, Ovat olleen naftaliinissa 20 vuotta, mutta tomivat silti jotenkuten. Tiedustelen, olisko kellään ideaa verureiden kunnostuksesta tai paikasta johon voisi viedä ne huollettavaksi.
Märklin veturit tomimaan kunnolla
2
814
Vastaukset
- puhistus
Kokeile ensimmäiseksi avata kuori ja tipauttaa tippa öljyä rattasiin ja akselien päihin. Kaikenlainen pöly ja moska kannattaa myös puhdistaa pois. Sen pitäisi auttaa jos eivät liiku kunnolla. Jos ei auta, vika on muualla. Korjauttaminen on hankalaa koska korjaajia ei ole paljon ja saattaa olla aika kallista.
- Märklin fani
Ei kannata vaan lisätä öljyä, vaan yrittää ensin puhdistaa liukulaakerit esimerkiksi Isopropanolilla (jäänestoaine, ja useimmiten melko puhdasta sitä itseään, eli alkoholia).
Vasta kun rattaat alkaa liikkua vapaasti voi lisätä tipan öljyä akseleille joka sitten kapillaari-ilmiön avulla imeytyy akselin ja liukulaakeri väliin.
Itselläni on Märklin vetureita 50-luvun lopulta, ja ne toimii ok, mutta mm yksi digitaaliveuri 80-luvun lopulta ei lähtenyt edes liikkeelle. Eri aikakausilla on käytetty eri voiteluaineita, ja osa niistä sitkastuu melkoiseksi tervaksi, ja jos näin käy, pitää se vanha sitkas voiteluaine ensin poistaa, ennen kuin alkaa lisäämään öljyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786545- 1481804
- 1131588
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️47999Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢40973Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu98942Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5869Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan242851- 41819