Suunnitellaan miehen kanssa, että ostettaisiin perheelle kakkosauto, kun liian usein molemmat tarvitsisivat samaan aikaan ykköstä. Corsa on näppärän näköinen ja kohtuuhintainen peli, hiukan vanhemman hyväkuntoisen tuntuu saavan viidestä seitsemään tuhanteen. Mutta: Millainen tämä on ajaa ja toimiiko tekniikka kivasti? Plussat ja miinukset? Kaikki tieto on tervetullutta!! Mennään kattelemaan vaihtoehtoja vasta kun ollaan saatu varmuus, että on hyvä vehje.
Millainen peli on Corsa?
Creepy
5625
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Nimittäin äiteeltäni, mutta kerronpas silti siitä. Sillä on 1995 mallinen kolmiovinen (ja tietysti punainen=) 1.4 litrainen yksilö. Vikoja ei ole paljoa ollut, paitsi että 70tkm kohdalla siitä hajosi vaihdelaatikko!! Auto oli silloin 4v vanha. Opel liikkeessä todettiin sen olevan valmistevika ja vaihdelaatikko uusittiin takuuna. (vaikka periaatteessa takuuaika oli jo mennnyt, mutta kun kerran valmistevika). Muita kummempia vikoja ei oieastaan olekaan sitten ollut. Tietysti normaalia kulumista. Pakoputki uusittu vissiin pari kertaa, iskarit ja jarrut uusittu ym. Ruostetta löytyy takaluukun reunasta. Autolla ajettu nyt 170tkm ja hyvin toimii tekniikkansa puolesta. Hyvä peruskärry siis.
En tiedä oikeen mitä ikähaarukkaa meinaat "hiukan vanhemmalla" ,mutta tässä yksi vähän (ehkä enemmänkin) vanhempi.
Tuossa 95mallisessa ei ole vielä ohjaustehostinta, eli siinä yksi miinus siitä. Paikallaan vähän raskas pyöritellä rattia.
se on.meillä on myös -95 1.2 aj. 180tkm takapönttö ja raidetangon pää vaihdettu.ohj.tehostin olis kyl tarpeen dieseleis se löytyy vanhemmistakin.
Moro,
meillä on kakkosautona Corsa 1.0 eco 12v -98.
Olen ollut erittäin tyytyväinen. Kulkee ihan mukavasti jopa maantiellä. Ohjaustehostin on ehdoton varuste kaupunkiajossa. Kannattaa hankkia moniventtiilikoneella oleva malli, ne ovat tehokkaampia ja kuluttavat vähemmn kuin vanhemmat 2-venttiiliset koneet. Plussaa vielä integroitu radio ja mm. ulkolämpötilamittari.
Itse ostin -94 1,4 n.160000 km ajettuna ja olen ajellut n. 35000 km reiluun vuoteen. Autoon on vaihdettu kuluvia osia mm. iskarit, kytkin,jakohihna. Olen selvinnyt ilman pikkuvikoja, joita ooppeleihin yleistetään. On ollut luotettava peli ja ruostekkaan ei ole päässyt iskemään. Äänieristys ei ole huippuluokkaa, mutta jos häiritsee, niin sitähän on helppo itse lisätä. Hyvä auto päivittäiseen käyttöön, kulutus on ollut 5-6l/100km. Kyllä se Corsakin kestää jos siitä pitää huolta(pätee myös muihin merkkeihin ja malleihin)
mulla onkin corsa 1.2 -89 ja toimii täydellisesti.
ei ole ollut mitään vikaa,säännöllisesti vaihdettu öljyt,vaihteistoöljyt ym.
ja mittarissa on yli 200tkm.
lähtee hyvin 1.2 koneeksi.
halvat osat,vaikka niitä ei pahemmin tartte vaihdellakaan.
kannattaa katsella vanhempaa ja parempaa.
omani menee matkaajossa 4.5/100 ja kaupungis 5/100
taloudellinen ja lämmin auto talvella.
kattelkaa tätäkin vaihtoehtoa hintaluokka 400-1200€