Matkatavarat ja talvivaatteet

-Mya-

Olen yksin lähdössä reissuun ja tällaisia kysymyksiä mielessä: onko ok (käytännöllisyyden kannalta) pakata tavarat kahteen vetolaukkuun? Iso laukku menee ruumaan, mutta mulla on myös pienempi vetolaukku jonka mittojensa puolesta voi viedä matkustamoon. Käsimatkatavaroihin saa ilmeisesti (ainakin Air Francella) viedä varsinaisen laukun lisäksi käsilaukun. Matkustamoon vien siis mahd paljon kamaa jos sattuukin ettei ruumassa olleet matkatavarat tule ajallaan (reitilläni on vaihtoja). Mutta onko kuinka järkevää ottaa kahta vetolaukkua mukaan?
Ja sitten toinen tyhmä kysymys: eli kun lähdette talvisesta Suomesta kaukomaille, niin mitä teette päällä olevien talvivaatteiden kanssa..kannattaako niitä raahata reissuun mukaan vai jättää kentällä saattajille? ..jotka toivottavasti muistavat tuoda takin jne mukanaan kentälle kun palailen matkalta :)

3

693

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kittirö

      talvivaatteet kannattaa jättää lentoasemalle säilöön matkan ajaksi. Ei kannata raahata mukana, painavat niin pirhanasti eikä niille ole käyttöä, vai mitä tuumaat?

      • Alkup-

        Ai no tuohan on hyvä idea. Tosin mulla on välilasku Ranskassa..tiedä sitten kuinka kylmä siellä on. Vaikka ei kai sieltä lentoasemalta ehdi varmaan mihkään ulos edes lähteä.


    • ......

      Me lähdettiin talvireissuun villatakilla/kevyttoppiksella, jotka tuli mukaan, kun matkalaukuissa oli tilaa eikä panorajoista tehnyt tiukkaa. Oman päällystakkini tuotatin hakijalla, laitoin lähtöpäivänä tekstarin, että tuo toppatakin, jos on pakkasta.
      Lähtiessä Suomessa oli - 0 ja satoi räntää, maaliskuun loppu. Palatessa huhtikuun alussa oli -8 ja maa jäässä. Farkut oli matkustushousuina, ei sukkahousuja tms. Lenkkarit vaihdettiin jalkaan vasta kentällä laskeuduttua, kun odotettiin hihnan luona matkalaukkuja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      236
      2634
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1124
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      1068
    4. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      992
    5. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      985
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      897
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      821
    8. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      237
      780
    9. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      35
      720
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      116
      708
    Aihe