Niin näihin elämän pikku murheisiin,nytkin jo viides lomautus päällä, saa pitkän vapaan vaikka ei palkkaa saakkaan niin saa nukkua ja jopa lenkille tuli lähdettyä, jaksaa taas painaa töitä.Tein loppuvuoden muutosverokortin ja nollaverolla menee loppuvuosi 3000€ vähemmän bruttopalkkaa niin 5viikon lomautuksista menee omaan piikkiin noin 2viikkoo, taitaa suurin kärsijä olla valtio ja kunta kun ei saa verotuloja.On tullut seurattua näitä keskusteluja. Kannattaisi miettiä mistä asioista todella murheita ottaa, mutta meitä on niin moneksi. Jos naapurilla menee paremmin kuin itsellä niin valitetaan vaikka naapurin kissasta.Jos naapuri on ostanut uuden auton niin sitäkin kadehditaan.
paperimies koskelta
iloinen veronmaksaja
12617
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
istumapaikathan siirretään jatkossa Uruguaihin ja Indonesiaan. Siellä maksetaan vielä rajumpia liksoja kuin Härmässä-onnittelen.
En ole ikinä ymmärtänyt sitä kateutta, joka näyttää aina vaan jäytävän tämän seudun asukkaita. Luulisi, että hyviä veronmaksajia pidettäisiin arvossa, mutta jostakin käsittämättömästä syystä Jämsän seudulla kateus ajaa kaiken järjenkäytön ohitse. Enkä ole itse paperityöläinen.
on kasvava ja hyvinvoiva luonnonvara Jämsässä. Se onkin sitten kohta ainoa asia, joka täällä kasvaa ja voi hyvin, suurin osa Jämsän asukkaista sen tulee ensi vuonna kokemaan, jos ei ole jo asiaa kokenut. Jokainen, joka veroja maksaa, maksaa ensi vuonna veroja puolitoista prosenttia enemmän kuin aikaisemmin. Tämä veronkorotus tuskin tulee edes riittämään Jämsän ahdinkoon, lomautuksia on tulossa UPM:n tehtaille ensi vuonnakin ja näin verotulot hiipuvat entisestään. Mutta, jämsäläisen logiikan mukaan, ei mitään väliä, kunhan vaan se hyvä veronmaksaja naapurin paperimies/nainen lomautetaan, niin se ilo siitä vie voiton siltä tosiasialta, että tosiasiassa tämä lomautus syventää myös Jämsän taloudellista ahdinkoa.Ja verot eikun nousee, näinhän Jämsässä ratkaistaan tilanne.
kateuden lisäksi on vitutus ja muuttohalu muualle!
Muuttohaluun on muuttaminen hyvä lääke. Siitä vaan muuttelemaan! Ei täällä heikkohermoisia kaivata.
muutto tulee kyllä ajallaan. onneksi. täällä on kaikista ankeinta porukkaa ikinä. oikein megajunttien junttila. änkyrä-äijien onnela.
nopetttaa muuttoasi. Sinunkaltaisia kateellisia megajuntteja ei täällä jäädä kaipaamaan
jämsäläinen kateus ja kyräily on tosiasia. paperitehtaat ovat tämän "kylän" sydän. kaikki keskittyy tai ainakin keskittyi vielä viime vuosina niiden ympärille. ihmiset tuntevat toisensa tai löytävät yhteisiä tuttuja aina jotenkin tehtaiden kautta. palkat on siellä mahtavat vaikkakin vuorotöitä tehdään mitä en kadehdi yhtään. on sen verran raskasta, että siitä pitääkin maksaa. no mutta kuitenkin aina on katkeruus ja kateus syntynyt kun joku ei ole sinne päässyt tai on pistetty pois tai muuten vaan kadehtii palkaa tms. tämä on vuosien myötä kertautunut ja siirtynyt sukupolvelta toiselle. äiti tai isä on koko ajan lapselle arvostellut paperimiehiä ja eihän se muuta tarvi. halveksunta on syntynyt. ehkäpä sinne tehtaaseen pääsi joskus helpostikin, en tiedä mutta aika taistelua taitaa nykyään olla. jämsässä varmaan kaikissa työpaikoissa ja baareissa puhe kääntyy aina jossain vaiheessa jotenkin tehtaisiin. joko haukutaan tai naureskellaan mutta kovin tuntuu olevan kiintoisa aihe. menepä jyväskylään hengailemaan niin tämmöistä ilmiötä ei tule vastaan, koska työpaikkojen kirjo on niin laaja eikä ihmisten tarvi vatvoa yhden paikan tarinoita. joskus hieman huvittaa kun joku paasaa että kyllä siellä tehtaalla kuule rahaa tulee ovista ja ikkunoista ja mitään ei tarvi tehä ja no sivusta seuranneena ihan hyvällä palkalla ei hänenkään juuri tarvinnut hirveästi ponnistella töissä :)... mutta kaveria kun yritettiin iskeä jokkarissa niin ensimmäisenä kysyttiin paljonko tienaat vuodessa :) että ehkä se raha on tällä seudulla varsin tärkeä asia. mutta se joskus ihmetyttää, että tutut ihmiset eivät tervehdi vaikka ihan selvästi tuttuja ollaan. ovat vain kuin eivät huomaisikaan.
pitkästä aikaa järkevää pohdintaa...Hyvä Jautsa, kuka oletkin
Koko ajanhan niitä lomautetaan. Ole hyvä ja siirry esimerkiksi hammashoitolaa koskevaan ketjuun. On se hienoa, että väki on lomilla vaikka hammasta särkeekin niin pirusti.
Miksi kaupungin työntekijöitä ei voi lomauttaa, jos kerta UPM:lläkin näin voi tehdä
Koko ajanhan niitä lomautetaan. Ole hyvä ja siirry esimerkiksi hammashoitolaa koskevaan ketjuun. On se hienoa, että väki on lomilla vaikka hammasta särkeekin niin pirusti.