Ladat ja Belarukset ovat kommunistien tuotteita joilla ei ole mitään käsitystä nykytekniikasta.
Laatu
Ratkaisee
15327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kommunistit Venäjällä ovat katoava luonnonvara, eikä Ladassa ja Belaruksessa ei todellakaan ole käytössä nykytekniikkaa, vaan tulevaisuuden tekniikkaa.
vielä 50-lukua niin silloin Ladassa on tulevaisuuden tekniikkaa
tekniikka todella erinlaista kuin nyt, se oli lujaa ja kestävää. Se on nyky autoissa löyhää ja epävarmaa, toisin kuin Ladassa.
Belaruksessa oli jo vuosikymmeniä sitten hienouksia ja upeaa tekniikkaa, jollaisesta länsimaiset traktorivalmistajat voivat vieläkin vain uneksia. Esimerkiksi automaattisesti purkautuvaa etuvedon kardaania ei vieläkään ole muissa merkeissä. Itsenäisesti traktorin ajosuunnasta päättävä hydraulinen, ilman mekaanista yhteyttä ohjauspyörästä pyöriin oleva ohjauslaite/tehostin on vieläkin länsitraktorien saavuttamattomissa.
on 50-luvun tasoa eli ei kestä normaalia käyttöä ilman jokaviikkoisia remontteja
Länsikoneissa ei olla niin typeriä ratkaisuja tehty kuin Belaruksessa joka hajoaa välittömasti jos vähänkin reilummasti antaa haipakkaa. Eli urakkatöihin täysin sopimaton ja kestämätön keksintö.Ladat on yhtä typeriä verrattuna länsiautoihin.
Kun ajot ovat satunnaisia sossussa ja viinakaupassa käyntejä ei kannata makuuttaa kallista autoa pihalla. Lada riittää siihen aivan hienosti vaikka vaatiikin normaalia enemmän korjaustoimenpiteitä.
minähän kirjoitin että silloin oli tekniikka todella erinlaista kuin nyt, se oli lujaa ja kestävää. Se on nyky autoissa löyhää ja epävarmaa, TOISIN kuin Ladassa
Ladan laatu nyt on yhtä surkeaa kuin autoissa yleensä oli 50-luvulla.
Ladaan voi joskus tulla huoltotoimenpiteitä vaativa toimintahäiriö, mutta rikki se ei koskaan mene.
Olet aivan oikeassa. Ei Lada mene rikki. Huoltoahan se vain vaatii. Siinä ei myöskään ole ns. lastentauteja. Kaikki viat, jotka siis vaativat huoltoa, ovat kroonisia.
käytettyjä raktoreita, kysyin myyjältä Belarus raktoria siihen myyjä sanoi että hän ei osaa myydä Belaruksia, no okei jos niin on niin silloin se on niin. Kiertelin raktoreiden seassa niin sama myyjä tulin luokseni ja kysyi että löytyykö sopivaa ja voisiko olla avuksi, siinä katsellessamme erästä Leulandia niin huomasin että työntö varren kiinitys oli revennyt irti ja vaihde laatikon hammasrattaat näkyivät reiästä, huomautin siitä myyjälle hän sanoi vain "katsohhan niinpä on korkannut näköjään". Voiko kauniimmin sen sanoa, mutta sanoisiko raktorin omistaja näin sievästi jos töihin lähtiessä vian huomaisi, ei varmasti sanoisi. Tämä tapahtui Ala tai Ylivieskan K Maatalous raktori liikkeessä
Siksi ne toimiikin loistavasti, se mitä ei ole ei mene rikki.
Ladaan en kaipaa yhtään lisäosaa joka vielä voisi mennä rikki. Nykyisten perusosien kanssa menee jo enemmän aikaa korjaamiseen kuin ajamiseen.
parempi kun vaihat autoa loppuu tuo tuskailusi.