Oltiin viime kesänä viikonloppuna kalasa työkavereitten kans meijän mökilä. Välillä oltiin meleko pöhönässä ja siinä laituirilla toikkaroijessa kävikin sitten niin, että työkaveri Koskinen putos laiturilta tuommoseen puolitoistametriseen vetteen.
Takas laiturille sitä 100-kilosta miehenröpiä ei saatu ennää vejettyä, ja ei auttanu Koskisen ku lähtä kahalomaan laiturin viertä kuivemmalle maale. Välillä se kaatua rönsäs sinnä rantamurakosa, mutta pääsi viimein kuitenki pois sieltä jorpakosta.
Vietiin mies saunankuistille ja alettiin miehissä kiskoa märkiä vaatteita pois Koskisen päältä, jotta saatais rötköt kuivumaan ja Koskinen taas mukaan lauluseuraan.
No, siinä Koskisen toista kahluusaapasta riisuessa se sitten tapahtu! Sillä Koskisen toisesta kahluusaappaasta luiskahti siihen saunankuistille semmonen puolenkilonen hauentuppi.
Miehisä sitä siinä ihimeteltiin, ja Koskinen julistautuki välittömästi MM-tason hauen kalastajaksi, jos pyyntivälineenä saa käyttää vain ja ainoastaan nokialaisia kumisaappaita.
Joo, olihan siitä Koskisesta sillä reissulla muutenki häiriötä, mökkinaapurin akanki säikäytti pahan päiväsesti, ku yritti puolen yön jäläkeen päästä ”tyttöihin”. No, neon eri tappauksia ne.
Niin, sitä viinaa kalareissuilla ei tietenkään pijä vilijellä samassa mitassa mitä me on totuttu käyttämään. Tojistaa myös eukko tuosa vieresä.
Hauki saappaassa
Apu Matikki
1
526
Vastaukset
- että.....
Olikohan sitä vettä siinä laiturin vieressä ihan puoltatoista metriä ? Vesi oli jo kesällä laskuun päin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986