DVD-elokuvia vanhalla tietokoneella???

Mulla on vanha Compaq, Celeron 1.3GHz.
Näytönohjain on integroitu Intel(R) 82815.
Koneessa on ny vain CD-ROM asema.
Haluaisin katsella DVD-elokuvia.
a) Riittääkö teho elokuvien katseluun?
b) Millasen DVD-aseman tarvitsen? Eli köykö ihan mikä vaan?
4224
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

tuo muu rauta on senverran tehotonta että voi pätkiä jonkin verran.

Äänestä
  • Riittää varmasti tehot jos puhdistat koneen ylimääräisistä ohjelmista, kokeile ainakin.

    Äänestä

Linuxilla riittää, asenna vaikka Ubuntu. Koneen tehot on kyllä erittäin hennot, mutta Linuxithan ei hidastu käytössä.

Äänestä

"a) Riittääkö teho elokuvien katseluun?

Kyllä riittää, DVD-leffat eivät vaadi niin paljon tehoa kuin kenties arvelet.

"b) Millasen DVD-aseman tarvitsen? Eli köykö ihan mikä vaan? "

DVD-ROM eli käytännössä mikä tahansa koneeseen sopiva DVD-asema käy.

Tarvitset vielä sitten DVD:n purkamiseen kodekin/ohjelmiston, esim. VLC Media Player ainakin osaa suoraan kun asenneta Windowsiin sen:

http://www.videolan.org/vlc/

Linuxin kohdalla en ole varma joutuiko hieman säätämään että DVD:t lähti toistumaan vai riittikö sillekin vaan kun asensi VLC:n.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jokuvaarrr kirjoitti:

Mulla on vanha Compaq, Celeron 1.3GHz.
Näytönohjain on integroitu Intel(R) 82815.
Koneessa on ny vain CD-ROM asema.
Haluaisin katsella DVD-elokuvia.
a) Riittääkö teho elokuvien katseluun?
b) Millasen DVD-aseman tarvitsen? Eli köykö ihan mikä vaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu