Kirjastoaiheisia dekkareita?

Mitä kirjatoaiheisia dekkareita on kirjoitettu?
Tai missä dekkareissa tapahtumapaikkana on kirjasto?

Näitähän ovat ainakin:
Agatha Christie: Ruumis kirjastossa
Pirkko Arhippa: Kuolema käy kirjastossa
Umberto Eco: Ruusun nimi
Agatha Christie: Lordin kuolema
Reijo Mäki: Uhkapelimerkki

Mitä muita?
3394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Max Manner, siinä oli oikea kirjasto, siis lainasto, hyvinkin tärkeä tekijä. Muistaakseni.
Seppo Jokisella oli myös joku kirja, jossa jotakin löytyi niinikään lainastosta. Muistaakseni.
(naurattaa jo itseäkin tämä tietämykseni suunnaton varmuus)

Äänestä
  • perheenpää, nyttemmin ex, oli kirjastotäti ja usein vieraillaan työpaikallaan Koskis-kirjoissa. Eniten ehkä teoksessa Suurta pahaa.
    Lainaus Dekkarinetistä:
    Komisario Sakari Koskinen viettää kerrankin rauhallista talvea väkivaltajaoksen johdossa. Yksi vaivainen katoamisilmoitus päivässä ei kuormita paljoakaan hänen tutkijaryhmäänsä, ja kaiken lisäksi tapaus kuulostaa rutiinijutulta. Hätääntynyt aviovaimo ilmoittaa miehensä kadonneen, ja kovin usein sellaiset katoamiset ovat selvinneet sankarin omatoimisen kotiinpaluun myötä. Juttu saa kuitenkin omituisen ja kammottavan käänteen, sillä kirjaston hyllystä, Ranskan historiaa käsittelvien teosten kohdalta, löytyy ihmisen sormi - jota koristaa kadonneeksi ilmoitetun miehen vihkisormus. Koskinen tajuaa nopeasti, että hänellä on käsissään kenties kovempi juttu kuin koskaan ennen. Ja samaan aikaanhänen jaokseensa on saapunut tutkija, joka tuo tullessaan uusia kuvioita henkilösuhteisiin.
    Seppo Jokisen yhdeksäs dekkari.

    Liki kaikkiin täällä esitettyihin ongelmiin löytyy vastaus tuosta Tornion lahjasta jännityksen ystäville:
    http://www.tornio.fi/KirjailijatSuomi

    Äänestä

  • Lainasin tuon Mannerin K18, kun oli siitä täälläkin puhetta.
    Olipas mukaansatempaava romsku, kiitos vinkistä! Varmaan yksi parhaista tänä vuonna lukemistani jännäreistä, kertakaikkiaan koukuttava.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruumis_kirjastossa kirjoitti:

Mitä kirjatoaiheisia dekkareita on kirjoitettu?
Tai missä dekkareissa tapahtumapaikkana on kirjasto?

Näitähän ovat ainakin:
Agatha Christie: Ruumis kirjastossa
Pirkko Arhippa: Kuolema käy kirjastossa
Umberto Eco: Ruusun nimi
Agatha Christie: Lordin kuolema
Reijo Mäki: Uhkapelimerkki

Mitä muita?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu