Saako tai kehottaako koraani tappamaan toisia ihmisiä?
saako tappaa?
miten on..
6414
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Vain hätätilanteessa vääräuskoisen voi tappaa.
Alkukielen mukaisesti pitäisi sanoa (Raamattu): "älä surmaa tarkoituksella" . Muslimit surmaavat "vääruskoisia", juutalaisia,amerikkalaisia, enlantilasia, venäläisiä jne. tarkoituksella. Koraanin keskeinen opetus "oikauskoisille" on, että kaikki kansakunnat alisteaan=orjuutetaan islamin opin alaiseksi ,vaikka väkivallalla/sodilla/terrorilla.
koraani on humpuukia eikä kandee ottaa varttia koraanista
Terrorismiongelman juuri
http://www.answering-islam.org/suomi/html/ongelman_juuri.html
Tappaa ja kuolla Allahin nimessä
http://www.answering-islam.org/suomi/html/nimessa.html
http://thereligionofpeace.com/
Tee sitten omat johtopäätökset
Kiitos, näin arvelinkin. Koska koraani kehottaa tappamaan meitä "vääräuskoisia", Suomea ja Suomalaisia tulee varjella kaikin keinoin noilta pedoilta.
muslimit sunnit tappaa shiia muslimeja. Sunnit tappaa vain saadaksen vallan, joka ei ole oikein. Ei kehota vain sodassa saa, mutta jos hän tulee rauhassa vaikka onkin vääräuskoinen niin silloin ei saa tappaa.