Millaisin ehdoin olette siirtyneet ,palkat ,lomat ym.
Muuta huomioitavaa jos tuolle tielle joutuu...:)
Muuta huomioitavaa jos tuolle tielle joutuu...:)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
IT-apinan ulkoistus leikki:
1. Asiakkaalta Fujitsulle
2. Fujitsulta Isoworksille
3. Isoworksilta Kortistoon.
NO vanhoilla ehdoilla jos työntekijät siirretään Fujitsulle, siis palkka ja lomat säilyy. Mut loppu riippuu mitä oot tehny siellä vanhassa firmassa ? lähitukee ?
...sitä nyt pääasiassa..mutta myös hieman järjestelmävastuuta...
Jos vaan pääset ns. järjestelmävastaavaks niin mee sinne, se on ainoo tapa päästä ylläpitään servereitä. Fujitsulla ei ole ollut omaa lähitukea enää 3 vuoteen, vaan siirryt isoworksille tekeen sitä, ja sun keikat tulee sitten Fujitsun kautta, mitä puhelintuki ei pysty selvittää.
Jos meet sit käymään vanhassa firmassa heittään lähitukikeikkaa, niin kaikenlainen hihastavetokeikka on ehdottomasti kielletty. Siinähän pyydät sitte vanhoja tuttuja "soittakaa helppariin".
Ideana on päästä lähituesta eroon, juuri niistä jotka osaa homman ja on tuttuja asiakkaalle. Kun joku soitti sulle, niin sä tiesit jo puhelinnumerosta että mikä vika on :) Onko tuttu tunne ?
Puhelintuesta pyritään tekemään se tärkein juttu. Tää ei kuulosta aina järkevältä, mutta ideahan on siinä, että puhelinpalvelun laatu olisi parasta palvelua. Ja lähitukea pystyy sit tekee kuka tahansa tuntematta ympäristöä / asiakasta.
Sulle tullaan luultavasti tarjoon myös puhelimeen vastaamista, jolloin jäisit sitte Fujitsun työntekijäksi. Mut mul o kyllä tunne ettet halua :)
"Jos meet sit käymään vanhassa firmassa heittään lähitukikeikkaa, niin kaikenlainen hihastavetokeikka on ehdottomasti kielletty. Siinähän pyydät sitte vanhoja tuttuja "soittakaa helppariin".
Meillä just tämä tilanne, Fujtisulle ulkoistettiin, mutta niitä hihastavetokeikkoja kuitenkin tulee harrastettua, aluksi ihan sika paljon, koska asiakkaan mielestä niin sai paljon nopeampaa ja ammattitaitoisempaa apua :)