jännitys

Onko olemassa lääkettä jännittämiseen joka vaikuttas samalla tavalla kuin esim. yksi olut? Elikkäs tavallaan ei mitenkään, mut toisaalta auttas aika hemmetisti. Toi alkoholi kun ei kuiteskaan pitemmän päälle oo paras lääke tähän vaivaan..
79842
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

muutama,mutta kaikki ovat resepti tuoteita eli ensin lääkärin puheille;=))

Diapam
Doxal
Gastrodyn comp.
Gestapuran
Librax
Litalgin
Lutopolar
Medipam
Orgametril
Primolut N ja Primolut Nor
Risolid
Somadril comp
Stesolid
Terolut
Triptyl
Valrian

Äänestä
  • Aivan, tosin siitä ei ole oikein hyötyä, jos todella kammoaa esiintymistä. Ehkä laskee vähän sykettä ja lieventää lihasjännitystä, mutta ääni värisee ja sanat sekoilee kyllä.

    Äänestä

  • Noista ainakin pamit johtaa pitempiaikaisessa
    käytössä vaikeaan riippuvuuteen.. kestää
    pitkään päästä irti ja vierotusoireet voi
    olla todella ikävät.. tätä kaikki lääkärit
    ei muista niitä määrätessään mainita!

    Äänestä

  • Hemmo kirjoitti:

    Noista ainakin pamit johtaa pitempiaikaisessa
    käytössä vaikeaan riippuvuuteen.. kestää
    pitkään päästä irti ja vierotusoireet voi
    olla todella ikävät.. tätä kaikki lääkärit
    ei muista niitä määrätessään mainita!

    Pameihin koukkuun jääneiden mielipiteitä
    löytyy esim:

    http://www.tukiasema.net/keskustelu/show.asp?id=10114&c=147&p=1&pm=1

    Äänestä

  • lääkkeistäsi, Juha hyvä, esim. Primolut N ja Primolut Nor ovat keltarauhashormooneja, joilla pyritään siirtämään kuukautisia, tai säännöllistämään menstraatiota.

    Äänestä

Kokemus.

Sitä voi tosin olla vaikea hankkia, jos jännitys estää esim. astumasta kotiovesta ulos... Silloin tarvitaan muitakin lääkkeitä.

Ja sitä kokemustahan hankitaan siis tekemällä sellaisia asioita, joita ei aiemmin ole halunnut tehdä.

Jos esim. ongelmana on toisten ihmisten arvostelun pelko, niin voi kokeilla vaikkapa näitä:

- kiilaa kassajonossa
- pukeudu huomiota herättävästi
- kaada vesilasi pöydälle kahvilassa
- kysy vastaantulijalta joku täysin typerä kysymys (esim. kysy pankin edessä että missä täällä on lähin pankki)

Jne. Mielikuvitusta peliin...

Äänestä

Tässä pari ei riippuvuutta aiheuttavaa
vaihtoehtoa:

- AntiStress (teaniini) -luontaistuote
- Kauranversouute (Avena Sativa) -luontaistuote
- Propral-betasalpaaja (respetilääke)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jännäri? kirjoitti:

Onko olemassa lääkettä jännittämiseen joka vaikuttas samalla tavalla kuin esim. yksi olut? Elikkäs tavallaan ei mitenkään, mut toisaalta auttas aika hemmetisti. Toi alkoholi kun ei kuiteskaan pitemmän päälle oo paras lääke tähän vaivaan..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu