Voisiko joku jeesata?
Olen jo pidempään yrittänyt löytää tiettyä Artekin mallistoon taannoin (60-80 -luvut?) kuulunutta sohvapöytää, jonka veikkaan olevan Ben af Schulténin suunnittelema. Pöydässä on paljon samaa kuin mitä BaS:n suunnittelemassa 444-tuolissa - siinäkin on rimoitusta käytetty tyylikeinona.
Nyt on kuitenkin niin, että mistään en ole löytänyt ko. pöydän kuvaa tai mallinumeroa. En siis ole todellakaan varma suunnittelijasta, tiedän ainoastaan, että ko. pöytä on aiemmin kuulunut Artekin valikoimaan.
Ben af Schulténin suunnittelema sohvapöytä?
3
1081
Vastaukset
- neuvo
kertoilisit vähän pöydän ulkonäöstä, niin joku voisi tietää mitä pöytää tarkoitat. Tarkennusta niin joku saattaa jopa vastata.
- lisäys (neuvo)
pistää myös kuvan siitä 444 tuolista, google-haku ei ainakaan antanut kovin hyvää tulosta - tuoleja kyllä löytyy, mutta niin montaa mallia ettei tiedä mikä niistä on oikea.
- Wrpla
Pöytä on suorakulmion muotoinen, leveys n. 120-130 cm, syvyys n. 60 cm ja korkeus n. 50 cm, eli tässä kohtaa nämä täsmäävät n. 90 %:n kaikista sohvpöydistä, joten tällä kuvauksella ei liene juurikaan painoarvoa?
Pöytälevyssä on kaksi n. 30 x 30 cm rimoista valmistettua "upotusta", jotka eivät ole kiinteä osa pöytää, vaan ne voi irrottaa kannesta. Näiden upotusten välissä ja niiden ympärillä kulkee n. 10 cm levyinen pöytälevyn kehikko.
Kuvittelin, että jokainen löytää kuvan 444:sta googlen avulla, mutta laitanpa nyt linkin sitten vielä:
http://www.artek.fi/images/fb213ad168c96d860f4d91db75baffb8.jpg
Pöytälevy näyttää vähän siltä kuin kaksi tuollaista rimoitettua sivuelementtiä olisi liitetty toisiinsa (paitsi että pöydän rimat eivät ole pyöreät, vaan kulmikkaat).
Helpottaisiko tämä?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433613- 362254
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321885- 171629
- 171605
- 231568
- 241417
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai821297- 141277
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko881232