Kun ilmat kylmenevät, alkaa joka syksyinen kuumeileva viluntunne. Tulee niin epämiellyttävän sairaalloinen viluntunne. Siihen on pakko ottaa lämpöä alentavaa lääkettä.
Löysin kehostani lämmönvuotokohdan: Kolme vuotta sitten tehty polviproteesi oireilee 'tulehduksenomaisesti'. Sen pintakudokset ovat lähes kuumat. Ei pitäisi olla.
Sisätiloissa ollessa tästä ei ole haittaa, mutta mitkään vaateratkaisut eivät ole riittävät. Liikunnasta saatava lämpö poistaa viluntunteen.
Kun suunnilleen peitehuovan nyörittää toisen raajan lämpösuojaksi, paleminen ei kehity koko kehon kuumeiluntunteeksi.
Kokeita on otettu. Ne näyttävät veren bakteeritason vain, jos kehossa on muu paikallinen tulehduskohta. Polven sisäinen ylilämpö ei näy kokeissa.
Jos jollakin on epämääräinen kuumeiluntunne, sen saattaa itse todeta ihon kuumempana kohtana, sisäisenä tulehduksena?
En osaa sanoa mistä tässä on kysymys, kun ei ole mitään lääketieteellistä koulutusta.
"Vilukissa" ilmiöön eräs syy.
3
782
Vastaukset
- kylmäkäsittely
eli hernepussi ja raaja ylös.
Yöksi venäläiset villasukat . Huljuta villasukkiin raakeeta vinaa, vedä jalkaan ja päälle muovipussi. Sitten vällyjen alle. Jo loppu hytinät.Tää ylimääräinen lämpöily; ei ees kesäaikaan. Tupsin mielelläni ulkohommia. Pukeudun lämpimästi. Kun tunnistin 'vuotokohdan', käärin polven ympärille filttiä.
Näin tuo viluntunne muuttuu ylilämmöksi: Polvi alkaa tuntumaan palevalta, ilman droppia tilanne muuttuu koko kehon ylilämmöksi.
Kiitos kylmäkäsittely< vinkistä. Entäs apteekin kylmägeelit? Auttaisko?capt.cöpenick kirjoitti:
Tää ylimääräinen lämpöily; ei ees kesäaikaan. Tupsin mielelläni ulkohommia. Pukeudun lämpimästi. Kun tunnistin 'vuotokohdan', käärin polven ympärille filttiä.
Näin tuo viluntunne muuttuu ylilämmöksi: Polvi alkaa tuntumaan palevalta, ilman droppia tilanne muuttuu koko kehon ylilämmöksi.
Kiitos kylmäkäsittely< vinkistä. Entäs apteekin kylmägeelit? Auttaisko?Kyllä tuo lämpökääre on auttanut ainakin näin 'lämpinä' päivinä. Kuume ei enää nouse.
Jos lämmönkarkaamispaikkaa ei kehosta löydä, pitää vaan kai sitten pukeutua 'yli' tarpeellisen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse934722Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133902Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2043768Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.882169Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751951Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791328- 1311214
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1611183- 531085
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30934