Tälläista asiaa! Juttelin lapseni kanssa puhelimessa ja hän sanoi että on kipeä! Oli lämpöä vähän ei siis mahd.mitään sikatautiin viittaavaa.Mutta tuli mieleen sellainen seikka että nämä sijarit ei varmaankaan ilmoittaisi minulle jos lapsellani olisi tämä tauti!Sieltä ei pidetä muutenkaan yhteyttä vaan sanotaan että
soittoaika kun on kerran viikossa niin voi kysellä lapselta kuulumisia!Ei 11wee lapsi aina kuitenkaan välttämättä kerro kaikkea.Olen huoltosuunnitelmissa maininnut kahden kesken tästä asiasta lastensuojelu-
ihmisen kanssa mutta tuskin mikään tulee muuttumaan.Sitten tämä sikaflunssarokote siitäkään ei sieltä ole otettu yhteyttä minuun vaan he vievät lapsen ilman minubn lupaani rokotukseen.Onko tämä oikein?
soittoaika kun on kerran viikossa niin voi kysellä lapselta kuulumisia!Ei 11wee lapsi aina kuitenkaan välttämättä kerro kaikkea.Olen huoltosuunnitelmissa maininnut kahden kesken tästä asiasta lastensuojelu-
ihmisen kanssa mutta tuskin mikään tulee muuttumaan.Sitten tämä sikaflunssarokote siitäkään ei sieltä ole otettu yhteyttä minuun vaan he vievät lapsen ilman minubn lupaani rokotukseen.Onko tämä oikein?
Vastaukset 12
Vanhimmat
kertomasta mitään sijaisperheen asioista. Sieltäpäin ei olla missään yhteydessä. Jo sijoituksen alussa sossu sanoi, kun ihmettelin, ettei sieltäpäin koskaan soitettu (ei muuten lähetellä isänpäiväkorttejakaan eikä mummulle äitienpäiväkortteja), että ei ole sijaisperheen tehtävä pitää yhteyttä. Näin tämä nykyisin Jyväskylän johtava sossu sanoi. Ja kun sijaisperhe hankaloittaa kaikenlaista yhteydenpitoa, ollaan kuin motissa. En tiedä, kertoisivatko edes lapsen kuolemasta, ennekuin tulisi tapaamisen aika. Sijaisperheessä tapahtuneesta toisen lapsen kuolemasta ei ilmoitettu meille mitään, ennekuin näimme kuolinilmoituksen seurakuntauutisissa.
pitää yhteyttä, juontui siitä, että samainen nykyinen johtava sossu loi tuosta sijaisluolasta talon, johon saattoi tilanteessa kuin tilanteessa viskata kriisisijoitettavia lapsia. Olisi mielenkiintoista nähdä listä niistä kaikista, jotka tuon uunin läpi ovat viimeisen sanotaanko 9 vuoden aikana menneet. Saattaa pitää Suomen ennätystä tuo luola. Ja usein vain yksi aikuinen oli hoitamassa sijoitettuja, omia, kriisi- ja tukilapsia. Toisella oli mielenkiintoisempaa tekemistä.
teillä ei pitäisi ollakaan mitään tietoa toisista lapsista, koska heidän asiat ei teille kuulu ja ovat ns. salassapito asioita. En ymmärrä miten voi olla noin vaikeaa, onko teistä kukaan edes yrittänyt tulla sijareitten kanssa toimeen ? Meillä sujuu sijareitten kanssa hyvin, eivät nyt joka nuhakuumetta ilmoittele, mutta kysyivät kyllä rokotuksista, vaikka tiesivät jo ennestään, että meidän lapset rokotetaan aina. Isäpäivä ja äitienpäivä kortit tulee, soitellaan puolin ja toisin jne.
mutta olen miettinyt sitä. Ja meitä on pyydetty alkamaan sijariperheeksi.
Kun lukee tätä palstaa ja kuulee kuinka hankalia lapset ja heidän biovanhempansa ovat tuntuu sijariksi alkaminen melkein "itsemurhalta" tai ainakin oman elämän pilaamiselta.
Ja kaiken päälle jos kiinnyt lapseen niin lapsi voidaan ottaa milloin vain pois. Nostan hattua niille hyville perheille jotka jaksavat huolehtia muiden lapsista ja niille biovanhemmille jotka ymmärtää että suurin osa sijaisperheistä tekee parhaansa.
Oli mukava lukea täältä edes yksi positiivinen kirjoitus: kiitos sinulle!
on vastuussa siitä kärsimýksestä, jota me koko sijoitetun lapsen lähisuku olemme vuosia saaneet kärsiä. Kun ensimmäisen kerran ihmettelimme, "mistä noita lapsia oikein tulee, ja kuka noita 2- ja 5 -vuotiaita oikein hoitaa", kun olivat lähes heitteillä, puolusti nykyisen Jyväskylän johtava sossu välittömästi tota itse luomaansa ammatillista sijaisperhettä. Hänellä ei ollut varaa kuulla, että nuo lapset, joita hän syyti kymmenmäärin ko. sijaisluolaan voivatkin pahoin, eikä heille riittänyt hoitajia - varsinkin kun toista sijaisvanhemmista kiinnostivat täysin muunlaiset asiat. Joten kaikki ko. sijaisROUVAN harjoittama kiusaaminen sallittiin ja sallitaan edelleen sosiaalitoimessa. No, tuo pieni 2 vuotias on nyt kuollut ja tuo toinen on se pakkametsään ainakin kahdesti nukkumaan mennyt. Ko. kunnan sosiaalilautakunnan puheenjohtaja kertoi, että ko. luolan kanssa oli tehty sopimus (ymmärtääkseni epävirallinen), että se ottaa lapsia vain ko. kunnasta. Tästä hyvästä tuo luola sai kaikkia etuisuuksia (kuten enemmän rahaa) ja paljon lojaalisuutta viranomaisten taholta. Kyllä suomalainen korruptio ja ihmiskauppa näkyvät näinkin, ja kun osuvat yksittäisten kansalaista - jota vaativat lapsille hyvää hoitoa - nilkkaan, sattuu kyllä. Rouvahan oli tietenkin hyvin arvovaltainen - nykyisestä tilanteesta en tiedä. Olen kuullut, että ihan viranomaisvaoimin olisi pienimpia haettu pois tuosta luojasta. HEIDÄN ONNENSA!
viranoimaiset tiesivät, että toisella sijaisvanhemmalla on niin paljon menoja, että niistä vähintäänkin muodostuu päätyö, kohdeltiin ko. sijaisperhettä ammatillisena sijaisperheenä ja sinne syydettiin todella paljon lapsia. Ja suuren lapsimäärän päälle vielä kriisilapsia. Vaikka lapset voivat pahoin, ja sukuja kiusattiin, kukaan ei lotkauttanut korvaansakaan. Kun kerroin asiasta eräälle tuttavalleni, hän sanoi, että lastensuojeluviranomaiset eivät välitä pas... vertaa siitä, mitä sinun sukulaislapsellesi kuuluu. Kunhan on jossain luolassa. Näin toimii myös Jyväskylän sijaishuoltoyksikkö .
johtajalle, että miten on mahdollista, että ko. luolaan laitetaan niin paljon lapsia, vaikka siellä on vain yksi vanhempi paikalla. Rouva sijaishuoltoyksikön johtaja vastasi, ettei se sijaisROUVA välttämättä osallistu kaikkiin tilaisuuksiin, mitä kuuluisi. Eli näin puhdisti omatuntoaan sijaishuoltoyksikön jaotaja ja sijoitti luolaan neljännen tai viidennen vauvan 3 muun alle kouluikäisen kanssa, muutamien pienten koululaisten kanssa ja lukuisten nuoruusikäisten kanssa. Näin Jyväskylä huolehtii sijoitettujen lasten hyvinvoinnista - miten muualla Suomessa. Onko missään vastaavaa, vai onko lapsemme joutunut Suomen huonoimpaan sijaishuoltopaikkaan.
joiden vanhemmat eivät todella jaksa tai eivät elämäntilanteensa vuoksi kykene välittämään lapsistaan. Sitten sijaisakka järjestelee vielä hajoita ja hallitse - kuvioita esim. eronneitten vanhempien ja näiden sukujen välille. Pitää muka joidenkin vanhempien puolia, laittaa nämä toteuttamaan omia intressejään esim. oikeudenkäyntien kautta (nuokkui itse kuulemma oikeussalin ovella, kun asianajaja oli tullut kertomaan akalle: "Kuule, ei me nyt saada sitä huoltajuutta pois". Siihen sijaisakka: "Ai, mitenkä niin.". Oli kuulemma harmissaan, kun häntä ei päästetty oikeussaliin. Hän onkin SUOMEN LAKI!). Hän rakastaa pelejä (viittaa tiettyyn persoonalloisuus...) ja oikeudenkäyntejä ja riitelee ja käy sotaa mielellään kaikkien tahojen kanssa. Lapsella vaan ei saa olla sotaleluja. Ja tällaista sijaisvanhempaa JYväskylä rakastaa ja jatkuvasti mahdollistaa akan pelaamisen ihmiselämien kustannuksella. Olen kuullut, etteivät Jyväskylän viranomaiset halua tapella akan kanssa, ja sen vuoksi lapsten vanhemmat ja sukulaiset kärsii.
että alan huutaa ääneen turuilla ja toreilla näitä asioita ja suomalaisen sijaishuollon mädännäisyyttä. Mielestäni tässä meidän lapsen sijaisluolassakin työn motiivit ovat jotakin aivan muuta, mitä pitäisi. Siellä tykätään taistella ja tapella. Lapsella kiristetään. Lapsi esim. kertoo. "Jos tulette katsomaan minun tansiiharrastustani, se loppuu, sanoi SE:"
Kyllähän sitä tulee toimeen ihmisten kanssa, siinä vaiheessa viimeistään kun huomaa, että sijarit tekevät kaikkensa minun lasten kanssa. Itse sanoivat, että heillä on suurempi huoli ja hätä meidän lapsista kuin omista oli aikoinaan, ja uskon sen. Pitävät aina meidän lasten puolia, koulussakin. Minä en tälle asialle nyt voi mitään, ja toivon että lapset saavat olla tuossa perheessä aikuisuuteen asti, ihan sen takia, kun kotiin on tulossa takaisin lievästi kehitysvammainen lapsemme, joka taas vaatii paljon ja nämä ovat hyvässä hoidossa, en tiedä pystyisinkö itsekään parempaan.
Mutta mieti vielä, kyllä sijareita tarvitaan, huolimatta siitä mitä täällä kirjoitellaan, tuolla on lapsia paljon (sen tietävät kaikki) joilla ei ole mahdollisuutta koskaan kotiin palaamiseen, joiden vanhemmat ovat täysin unohtaneet lapsiensa olemassa olon. Tälläisiä oli lapsemme ollessa sairaalassa tutkimuksissa, pitkään meni ja sanoivat siellä, että kun osa on jätetty kokonaan, edes joululahjoja ei tule. Itku siinä oli tulla, kun tuollaista kuulin.
minä kyllä soitin kaikki biovanhemmat läpi rokotuksen tiimoilta ja osalle annetaan rokote,osalle ei, vanhempien toiveesta. Yhdet sisarukset päätimme biojen kanssa,että pienenpi rokotetaan ja isompi ei. Kyllä tämä on yhteistyötä ja nyt selvis sekin asia miksei Jyväskylä meille enää sijoita;me näemmä tullaan biojen kanssa liian hyvin toimeen,en nääs ole rokotusasiassa ollut sinne sossuun yhteydessä, kun ymmärrän että se on meidän ja biojen välinen juttu kuten moni muukin! Meiltä kyllä lähtee äitien-,isien-,mummojen-,pappojenpäivä kortit. Ja kohta lähtee joulukortit kera joulutodistuksen(tosin kopio mutta kuitenkin) ja sitt biot soittaa kehuja ja risuja lapsille :)
kuten esim. siten, että läheiseni leikkikaveri kuolee, toinen pieni lapsi menee metsään talvella nukkumaan ja häntä etsitään helikopterein ja poliisein (ja lapsi on tietoinen asiasta) olisi mielestäni aiheellista ilmoittaa huoltajalle. On hyvä tietää, millaisiin traumoihin lapselle lähtee sijaishuollon jälkeen hakemaan apua.