3G kännykkä ja saunalahden SIM

tarkotus perii

hankin eilen 3G kännykän ja saunalahden SIM-kortin ja nyt pitäisi käyttää kännykkää modeemina. E160 tikkua en ottanut koska en halunnut mitään sopimusta. nyt olen yrittänyt saada yhteyttä toimimaan, mutta en saa netti toimimaan ollenkaan. soitto saunalahden asiakaspalveluun ei auta koska eivät kerro mitään siksi että minulla ei sopimusta.

miten siis saan netin toimimaan kännykän kautta?

8

1503

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opastajana tänään...

      jos kännykän mukana tuli ohjekirja niin sen lukemalla voi saadaa apua että miten kännykkä toimii modeemina.

      kännykästä saat modeemin kahdella mahdollisella tavalla.

      1. kaapeli yhteys ( tukee kaikkia 3G kännyköitä)

      2. bluetooth yhteys ( tukee lähes kaikkia 3G kännyköitä)


      kaapeli yhteydellä saat kännykästä modeemin kun liität yhteensopivan kaapelin koneen ja kännykän välille ja asennat koneeseen yhteysohjelman sekä suoritat ohjatut asetukset.

      bluetooth yhteydellä saat kännykästä modeemin kun liität tietokoneeseen yhteensopivan bluetooth sovittimen ( mikäli ei ole koneessa jo valmiina) ja asennat bluetooth yhteysohjelman ja suoritat manuaalisen asetusten laiton ( joissain sovittimissa yhteysvelho hoitaa asetukset)

    • 3+19

      Eikö mitään datapakettisopimusta? Tulee aika kalliiksi, datasiirtomaksulla netin käyttö.
      Olisko jotain 4-5 euroa megatavu. Sopimuksella saisit rajattoman määrän 9.80€ kk. Mokkulaa ei ole pakko käyttää, ellei halua.

      Mobiililaajakaistaplussalla saat vielä MultiSim-kortinkin veloituksetta.
      http://saunalahti.fi/gsm/mobiililaajakaistaplus.php

      Mutta jos haluat maksaa enemmän, oma valinta.

    • kännykällä

      ainakin pääsee helposti PC suite ohjelman avulla.

      • valpurin leivos

        minulla on käytössä juuri tuo nokian PC suite ohjelma ja sekoittaa koko kännykän jos yritän käyttää nettiä sen kanssa.


      • on pelannut
        valpurin leivos kirjoitti:

        minulla on käytössä juuri tuo nokian PC suite ohjelma ja sekoittaa koko kännykän jos yritän käyttää nettiä sen kanssa.

        pc suite jo pari vuotta hyvin.


    • gpsrollari

      Oma kännykkä on HP iPAQ 614c ja mieli tekee siirtyä kokonaan mobiili-linjalle.

      Mutta muutamia ongelmia sitä ennen pitäisi selvitellä. Esimerkiksi olisi halu käyttää kännykän GPS:ää ulkoisena Bueltoothin kautta (Genimap kartta ja Merikartta) ja tietysti tuo modeemi-toiminto.
      Löysin GPS2Blue- ohjelman, joka vaikuttaa tarkoituksenmukaiselta myös ulkoisen modeemin käytössä, USB-portin tai bluetoothin kautta.

      Itselle nämä ovat uusia juttuja, siksi kaikenlaiset neuvot ovat tervetulleita. Onko kokemusta miten tuo yhteys kännykän, operaattorin ja läppärin välillä kannataa hoitaa? Miten esim. Internet Sharing hoitaa asetukset jne.

      PS vielä uusi asia on tuo kännykän toimiminen tukiasemana (joikujoku...).

    • nokia1

      Minulla laitteet;HPn läppäri LUMIA 820. WLANyhteyden kautta pelaavat hienosti yhteen ja on noin 4x nopeampi kuin mokkula

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      336
      1472
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      114
      1196
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1065
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      837
    5. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      116
      831
    6. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      460
    8. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      38
      444
    9. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      423
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      90
      422
    Aihe