Lääkäri

Porootikko

Minkälaiselle erikoislääkärille kannattaisi hakeutua osteoporoosin takia? Ortopedillekö? Haluaisin keskustella kunnolla asiasta ja lääkityksestä. Työterveyslääkäristä ei siihen tunnu olevan.

5

1542

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harkittu on

      TYKS:n sisätautien poliklinikalla, jonne hänet oli toiselta poliklinikalta määrätty luuntiheysmittauksessa ilmitulleen osteoporoosin vuoksi jatkotutkimuksiin ja lääkityksen mahdollista aloittamista varten.

      Aikaisemmin hän oli jo saanut lähetteen erinäisiin verikokeisiin ja mm. vuorokautisen virtsan keräykseen.

      Nuori naislääkäri oli erittäin asiantunteva ja kävi tarkasti läpi koko pitkän sairaushistorian TYKS:n sairauskertomusten perusteella.

      Vielä on tulossa erilaisia hormoonikokeita, joten tutkimus on perusteellinen.

      Reseptistä selvisi, että kyseessä oli sisätautien ja endokrinologian erikoislääkäri.
      Ainakin tämä lääkäri otti asian tosissaan ja myös tiesi mitä tutkia.

      Googlaamalla selviää lisää mm. endrokrinologiasta.

      Voihan tietysti olla muitakin, mutta ainakin meidän tapauksessamme jatkotutkimukset ovat sellaisia, ettei niitä pienissä laboratorioissa pystytä tekemään, joten tarvitaan todellista asiantuntemusta, että sellaisiin edes osaa lähettää.
      Vanhemmalle henkilölle tuskin kuitenkaan tarvitsee niin paljon kokeita tehdä, joten sisätautilääkäri varmaan tulisi myös kyseeseen.

      Ja, ettei kukaan vain ala varoittelemaan osteoporoosilääkkeistä, niin sanon, että tiedossa on, mutta jos vaarana on nuoren ihmisen pyörätuoliin joutuminen, niin eipä ole paljon vaihtoehtoja.

    • Anonyymi

      Eikö fysiatri ?

    • Anonyymi

      Googolaten löytää osteoporoosiin erikoistuneita,
      esim. Helsingissä Aavasta Kampista.

      • Anonyymi

        Tämä hyvä.


    • Anonyymi

      Ainakin täällä Savossa lääkärit terkkarissa ovat ihan pihalla osteoporoosilääkkeistä ja hoidoista. Viimeksi oli kandi, ensimmäistä viikkoa lääkärinä. Ei ymmärtänyt luuntiheysmittauksen arvoista mitään. Luuli heikentyneen kun oli parantunut luuntiheysarvot.
      Pitää mennä yksityiselle jos haluaa asiallista hoitoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      28
      3577
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2850
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2781
    4. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      25
      2749
    5. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2448
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1782
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1698
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1686
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1471
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      149
      1373
    Aihe