En jaksa herätä

Väsynyt äiti

Mulla on ongelmana, etten jaksa millään herätä aamuisin. :( Poika on nyt 3kk. Kun isä lähtee töihin, vauva tulee mun viereen ja me noustaan vasta klo 10-12. Joskus poika hetken aikaa ehtii ola levoton ennen kuin saan noustua sängystä. Itkeä en tietenkään anna esim. nälkäänsä, silloin kyllä nousen heti.

Mitenhän paljon hallaa teen lapselleni? :( Mulla on kyllä terapia ja lääkkeet eli kaikki mahdollinen apu, mutta ei tähän asiaan ole tullut helpotusta.

Heräämistä ei helpota vaikka nukkuisin paljonkin yöllä. Ja toisaalta mun uni on levotonta, heräilen enkä meinaa saada unta. Iltaisin menee kauan saada unta. Unilääkkeitä en halua koska en voi olla yöllä ja aamulla "pöhnäinen" kun on lasta pystyttävä hoitamaan.

Lisäksi myös päivät tuntuvat tosi pitkiltä, jos klo 7 tai 8 nousisi ylös. :/

Onko kellään muulla samanlaista?

1

674

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pyanna

      Tuntuuko sinusta siltyä että ylösnouseminen on turhaa ja sinulla ei ole mitään tekemistä, sanoit että kotipäivät tuntuvat pitkiltä, heti kun jaksat niin etsin itsellesi ja lapsellesi äitiseuraa. Onko paikkakunnallasi esim perhekahvilaa, kotoa poistuminen oikeasti virkistää.
      Jos lapsi saa tarvitsemansa ruuan ja muut perutarpeet on hoidettu niin en ymmärrä mitä haittaa siitä, että makoilee äidin kainalossa oikein voisi olla.
      Läheisyys on pikkuihmisille tärkeää ja sitä hän varmaan tankkaa kun pötköttelee vieressäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      197
      690
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      24
      632
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      99
      614
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      61
      609
    7. 42
      544
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      515
    Aihe