Moro
Kiinnoistaisi aloittaa, mutta ilmeisesti mulla taitaa olla jotain esteitä sille. Ensiksikin olen lyhyt (163cm) ja kevyt, laiha ja en ole sieltä vahvimmasta päästä. Lisäksi minulla on kuulokojeet. (ts. olen huono kuuloinen, joten käytän kuulokojeita, niin kuulen normaalisti.) Jotenka kuinka paljon potkuista tulee päähän siihen korvan alueelle? Tietenkin on teidän vaikea sanoa, mutta onko mun suosiolla etittävä toinen laji? Ja, niin olen 15.v. Olisin aloittamassa tota enemmänkin kuntoilu kuin kisa mielessä. Erovatko harjoitukset toisistaan paljonkin vai ovatko samanlaisia? Nyt ei tule mieleen muuta, mutta olisi kiva jos jotain muutakin sanoisitte.
Aloittaminen
5
1461
Vastaukset
- taksimies alkuperäin
Mä oon harrastanu full contak karatea eli kick boxingia ja suosittelen sitä, mutta parempi olis hokutoryu jujutsu. en tosi tiedä missä asut, mutta ju-jutsu on monipuolisempaa eikä siinä otella kovin varhaisessa vaiheessa nyrkein tai potkuin päähän.
Mutta jos kuulet opetuksen ei sua mikään estä menemästä kick... yleensä siellä on ottelu treenit erikseen ja nekin on valvottuja eikä siellä saa hakata toisia vaan opetellaan torjumaan hyökkäys, joskus tietenkin ite on pakko hyökätä ja silloi voi saada korvilleen, mutta hyvää hyöty liikuntaa ryhmässä. ei tossa lajissa ole mitään koko tai painorajoituksia.ja siellä se kunto kasvaa eli rohkeasti vain mukaan toimintaan.. ja ei ole pakko ainakaan meidän treeneissä kenenkään pakko ottaa potkuja päähän tai muutenkaan sparrata jos ei itse halua. ja jos kyseisellä paikkakunnalla on kuntopotkunyrkkeilyä niin se voisi sopia sinulle myös todella hyvin sillä se on vähän kuin kuntonyrkkeily jossa käytetään myös potkuja
muita lajeja joita voisin suositella niin Aikido, hokutoryu-jujutsu. esimerkiksi.- potkunyrkkeilijä
mukaan vaan. meijän salilla sovitaan aina säännöt aina sparraus parin kanssa eli esim: ei potkuja päähän tai jos on jalka kipeä niin kumpikaan ei potki jaloille ym. ym. rohkeasti mukaan vaan!!
- Kickboxari
Kannattaa sanoa vastustajalle, jos ei halua potkuja päähan. Ja tietysti on hyvä hankkia kunnon kypärä, jossa on korvasuojat, esim Top Tenillä on hyvä malli. Harjoituksissa ei ole tarkoitus satuttaa vastustajaa. Tosin kyllä kilpailutreenit ovat rajumpia.
- kuntoilija30v
Varmasti riippuu salista missä käy,
Kunto puolella meillä ei saa ikinä lyödä päähän, jos vahingossa osuu joutuu punnertamaan. Kun ei noita hammassuojiakaan siellä ole. Suositus toki olisi käyttää aina.
Lyönnit/potkut tehdään vastustajan suojaukseen/tyynyihin usein ohjaajan päätetyillä kuvioilla. Eli ei mitään potkuja/lyöntejä suoraan kylkiin tms.
Vaan lähinnä tekniikka harjoituksia.
Joskus lyödään vartaloon sparri mielessä, mutta sekin lähinnä kuntoilumielessä.
Kuntopiirejä, hyppynarua on myös osa tunnin sisällöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3519483Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat885932Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3665537SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden973911Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33332Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien682885Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal752862Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52643Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72578- 1142548