Moro
Kiinnoistaisi aloittaa, mutta ilmeisesti mulla taitaa olla jotain esteitä sille. Ensiksikin olen lyhyt (163cm) ja kevyt, laiha ja en ole sieltä vahvimmasta päästä. Lisäksi minulla on kuulokojeet. (ts. olen huono kuuloinen, joten käytän kuulokojeita, niin kuulen normaalisti.) Jotenka kuinka paljon potkuista tulee päähän siihen korvan alueelle? Tietenkin on teidän vaikea sanoa, mutta onko mun suosiolla etittävä toinen laji? Ja, niin olen 15.v. Olisin aloittamassa tota enemmänkin kuntoilu kuin kisa mielessä. Erovatko harjoitukset toisistaan paljonkin vai ovatko samanlaisia? Nyt ei tule mieleen muuta, mutta olisi kiva jos jotain muutakin sanoisitte.
Aloittaminen
5
1451
Vastaukset
- taksimies alkuperäin
Mä oon harrastanu full contak karatea eli kick boxingia ja suosittelen sitä, mutta parempi olis hokutoryu jujutsu. en tosi tiedä missä asut, mutta ju-jutsu on monipuolisempaa eikä siinä otella kovin varhaisessa vaiheessa nyrkein tai potkuin päähän.
Mutta jos kuulet opetuksen ei sua mikään estä menemästä kick... yleensä siellä on ottelu treenit erikseen ja nekin on valvottuja eikä siellä saa hakata toisia vaan opetellaan torjumaan hyökkäys, joskus tietenkin ite on pakko hyökätä ja silloi voi saada korvilleen, mutta hyvää hyöty liikuntaa ryhmässä. ei tossa lajissa ole mitään koko tai painorajoituksia.ja siellä se kunto kasvaa eli rohkeasti vain mukaan toimintaan.. ja ei ole pakko ainakaan meidän treeneissä kenenkään pakko ottaa potkuja päähän tai muutenkaan sparrata jos ei itse halua. ja jos kyseisellä paikkakunnalla on kuntopotkunyrkkeilyä niin se voisi sopia sinulle myös todella hyvin sillä se on vähän kuin kuntonyrkkeily jossa käytetään myös potkuja
muita lajeja joita voisin suositella niin Aikido, hokutoryu-jujutsu. esimerkiksi.- potkunyrkkeilijä
mukaan vaan. meijän salilla sovitaan aina säännöt aina sparraus parin kanssa eli esim: ei potkuja päähän tai jos on jalka kipeä niin kumpikaan ei potki jaloille ym. ym. rohkeasti mukaan vaan!!
- Kickboxari
Kannattaa sanoa vastustajalle, jos ei halua potkuja päähan. Ja tietysti on hyvä hankkia kunnon kypärä, jossa on korvasuojat, esim Top Tenillä on hyvä malli. Harjoituksissa ei ole tarkoitus satuttaa vastustajaa. Tosin kyllä kilpailutreenit ovat rajumpia.
- kuntoilija30v
Varmasti riippuu salista missä käy,
Kunto puolella meillä ei saa ikinä lyödä päähän, jos vahingossa osuu joutuu punnertamaan. Kun ei noita hammassuojiakaan siellä ole. Suositus toki olisi käyttää aina.
Lyönnit/potkut tehdään vastustajan suojaukseen/tyynyihin usein ohjaajan päätetyillä kuvioilla. Eli ei mitään potkuja/lyöntejä suoraan kylkiin tms.
Vaan lähinnä tekniikka harjoituksia.
Joskus lyödään vartaloon sparri mielessä, mutta sekin lähinnä kuntoilumielessä.
Kuntopiirejä, hyppynarua on myös osa tunnin sisällöstä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.627876Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675951Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,745459Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot565358Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1094657Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1112385Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41281Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol61247Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa401087Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko471052