Ahvenanmaalaiset katsovat YLE:n tv-ohjelmia ilmaiseksi

Ilmaista pitää olla

YLE Blogit Pekka Gronow

Julkista palvelua

Suomessa on yksi julkisen palvelun radio- ja tv-yhtiö, Yleisradio. Väärin. Suomessa on kaksi julkisen palvelun radio- ja tv-yhtiötä, Yleisradio Oy ja Ålands Radio/TV AB.

Vuoteen 1996 saakka Ahvenanmaalla oli Yleisradion maakuntaradio, jolla oli toimitus Maarianhaminassa. Ahvenanmaalaiset katsoivat erikoisjärjestelyillä Ruotsin televisiota, ja myös Suomen kanavat näkyivät maakunnassa. Toukokuussa 1996 Ahvenanmaa erosi Yleisradiosta. Maakunnassa otettiin käyttöön oma tv-lupa, jolla rahoitetaan Ålands Radion toimintaa. Lisäksi Ahvenanmaalaiset näkevät edelleen Ruotsin ja Suomen tärkeimmät tv-digikanavat.

Ero hoidettiin vähin äänin, niin kuin sivistyneissä perheissä. En vieläkään ole saanut selville, missä entisen maakuntaradion arkisto on ja kuka sen omistaa, vaikka minun olisi virkani puolesta pitänyt tietää tämä. Luultavasti nauhat ovat Maarianhaminassa ja luettelo Pasilassa. Toisaalta kukaan ei kymmeneen vuoteen ole kysynyt niitä, joten asialla ei ole suurta merkitystä.

Muuten ahvenanmaalaiset voittivat kaupassa. Ylen vanha maakuntaradio lähetti ohjelmaa neljä tuntia päivässä. Radio Åland lähettää joka päivä puoli kuudesta iltaseitsemään. Toimituksessa työskentelee 30 henkilöä, ohjelmat käsittävät musiikin ja uutisten lisäksi mm urheilua, politiikkaa ja kulttuuria. Toimituksella on omat kulttuurikirjeenvaihtajansa Tukholmassa ja Helsingissä. Nyt lokakuun puolivälissä paikallisvaalien alla keskustellaan vilkkaasti politiikasta. Ohjelmat ovat nettiradiossa kuultavissa myös maakunnan ulkopuolella.
Omien lähetystensä lisäksi Ålands Radio välittää maakunnassa Sveriges Radion neljä radiokanavaa sekä Radio Vegan, Radio Extremin ja Radio Suomen ohjelmat.

Omaa tv-tuotantoa maakunnassa ei ole, mutta Ålands Radio/TV jakaa kahta digitaalista ohjelmablokkia. Ahvenanmaalla näkyy neljä ruotsalaista ja neljä suomalaista tv-kanavaa, lisäksi lähetetään omaa teksti-televisiota.
Tekijänoikeuden näkökulmasta tilanne on mielenkiintoinen. Maakuntahallitus tilittää Kopioston kautta osan maakunnallisesta tv-lupamaksusta Ruotsiin, missä Copyswede tilittää korvaukset edelleen oikeudenomistajille. Suomeen korvauksia ei tarvitse maksaa, koska suomalaiset tv-yhtiöt ovat jo lunastaneet valtakunnalliset oikeudet, mutta tällä periaatteella ahvenanmaalaiset katsovat Suomen tv-ohjelmia ilmaiseksi.



.


.

8

858

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei sääntöjä siellä

      Oolanti kuuluu suomeen VAIN, jotta saa sähköä ja muita kunnallisia palveluita tai edes rahaa niiden ylläpitoon. Ei inttiäkään ole sillä ja ei tarvii suorittaa, jos täyttää b ehdot. Aivan mahtava paikka se on, mut en sinne muutas silti.

      • 28

        ...


    • Ahvenainen

      Meidän tärkein tuotantoalamme on kuntatalous. Meillä on 16 kuntaa ja asukkaitakin yhteensä 25.000. Onneksi Mannersuomi kustantaa kuntien toiminnan täällä, mistä suuri kiitos teille. Meillä kuntaveroäyrit pyörivät siinä 16 paikkeilla, kun teillä se on lähellä 20.

      Me olemme myös AL-veroton veroparatiisi, joten tervetuloa yrittäjät tänne - vällkommen.

      • AStrid

        Onko Ahvenanmaa ihan oikeasti osa Suomea, vai voiko se tuosta vain "heittämällä" irrota Suomesta ja siis RKP:n toimesta ?

        Ts. jos ja kun Suomen valtion kuppaaminen Ahvenanmaalta ei enää onnistu, se vain eroaa Suomesta ja sillä siisti?

        Ahvenanmaan tulee kuulua Suomeen Suomen lakien alaisina.

        "Virkamiehistö osaa ruotsia niin huonosti, että Ahvenanmaa voi irrottautua Suomesta, jos ruotsin kielen asemaa edelleen heikennetään, varoittaa ruotsinkielisten kansankäräjien puheenjohtaja kansanedustaja Anna-Maja Henriksson Hufvudstadsbladetin haastattelussa."


      • Talouselämä
        AStrid kirjoitti:

        Onko Ahvenanmaa ihan oikeasti osa Suomea, vai voiko se tuosta vain "heittämällä" irrota Suomesta ja siis RKP:n toimesta ?

        Ts. jos ja kun Suomen valtion kuppaaminen Ahvenanmaalta ei enää onnistu, se vain eroaa Suomesta ja sillä siisti?

        Ahvenanmaan tulee kuulua Suomeen Suomen lakien alaisina.

        "Virkamiehistö osaa ruotsia niin huonosti, että Ahvenanmaa voi irrottautua Suomesta, jos ruotsin kielen asemaa edelleen heikennetään, varoittaa ruotsinkielisten kansankäräjien puheenjohtaja kansanedustaja Anna-Maja Henriksson Hufvudstadsbladetin haastattelussa."

        "Virkamiehistö osaa ruotsia niin huonosti, että Ahvenanmaa voi irrottautua Suomesta, jos ruotsin kielen asemaa edelleen heikennetään, varoittaa huonohkoa suomea puhuva ruotsinkielisten kansankäräjien puheenjohtaja kansanedustaja Anna-Maja Henriksson Hufvudstadsbladetin haastattelussa."

        http://www.talouselama.fi/uutiset/article351165.ece?s=r&wtm=talouselama/-26112009

        Ainoa ongelma, joka liittyisi Ahvenanmaan irrottautumiseen Suomesta, olisi se, että itsenäinen maakuntavaltio jäisi ilman valtavia Manner-Suomesta tulevia tulonsiirtoja, joita ahvenanmaalainen saa noin kolme (3) kertaa enemmän kuin manner-Suomalainen.


      • Rikkaimmalle eniten

        Tilastokeskus laskee valtion verotulojen ja menojen jakautumisen maakunnittain kahden vuoden välein. Uusimmat luvut ovat vuodelta 2006:

        1. Ahvenanmaa -3934 e/asukas
        2. Kainuu -2937 e/asukas
        3. Pohjois-Karjala -2438 e/asukas
        4. Lappi -1928 e/asukas
        5. Pohjois-Savo -1479 e/asukas.

        Eniten valtiolta tulonsiirtoja asukasta kohden menee siis Ahvenanmaalle. (Lähde: HS 17.1.09)

        Ahvenanmaa puolestaan on Suomen vaurain alue ja EU:n 20. vaurain alue. (STT 19.2.09)

        STT 19.2.2009:
        "Ahvenanmaa on EU:n 20. rikkain alue, käy ilmi unionin tilastotoimiston Eurostatin tilastoista. Ahvenanmaan bruttokansantuote on 47 prosenttia EU:n keskiarvon yläpuolella."

        Eurostatin 19.2.09 julkistama tilasto perustuu vuoden 2006 bruttokansantuotetietoihin. Vielä vuonna 2004 oli Ahvenanmaa vasta kolmas valtion nettomenoissa asukasta kohden. Mutta vuonna 2006 Ahvenanmaa oli jo noussut ensimmäiseksi. Valtio tukee mielellään tuota Suomen ainoaa virallisesti muukalaisvihamielistä maakuntaa

        http://ryyti.blogspot.com/search/label/Ahvenanmaa


    • öhööh

      Ei Ahvenanmaalla YLE:ä ilmaiseksi katsella, vaan manner-Suomi MAKSAA Ahvenanmaan parille kymmenelle tuhannelle asukkaalle YLE-veroa yli 2 miljoonaa vuodessa. Tuollainen pikku yksityiskohta oli YLE-verolain lakiesityksessä, eikä kukaan tullut siihen silloin puuttuneeksi.

      http://www.eduskunta.fi/triphome/bin/thw.cgi/trip/?${APPL}=utpkk&${BASE}=faktautpkk&${THWIDS}=0.22/1362051202_110506&${TRIPPIFE}=PDF.pdf

      Eli Ahvenanmaalla ei vain katsota YLE:n ohjelmia ilmaiseksi, vaan Ahvenanmaalle jopa maksetaan yli 2 miljoonaa euroa vuodessa siitä, että YLE-veroa "saadaan" kerätä muualla Suomessa.

    • Myydään se pois

      Kyllä osaa olla tyhmiä päättäjiä.

      Helvettiin koko yle-vero. Ahvenanmaa on syöpä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna niin nättinä Amsterdamin Business Foorumilla

      Upeasti edustaa taas Suomea ulkomailla meidän kansainvälinen superstaramme. Miksei persuilla ole ketään siedettävän näk
      Maailman menoa
      102
      9385
    2. Työeläkkeiden maksaminen on lopetettava

      Suomen talous on palkansaajien vuosikausia heikentyneen ostovoiman vuoksi niin kuralla, että palkkasumman jakamisessa ta
      Maailman menoa
      104
      7666
    3. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      34
      7574
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      235
      7268
    5. Purra tekee hyvää työtä, me suomalaiset haluamme että hän jatkaa myös

      seuraavan hallituksen valtiovarainministerinä. Kovina aikoina pitää olla kova.
      Maailman menoa
      97
      6012
    6. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      86
      5881
    7. Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro

      Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j
      Maailman menoa
      19
      5588
    8. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      105
      5571
    9. Stubb jo paljon tunnetumpi ja arvostetumpi maailmalla, kuin Marin koskaan

      Stubb tekee sitä työtä mitä pitää, hän ei koreile vaatteilla eikä ole baareissa räkäposkella kuten Marin. Marininhan pit
      Maailman menoa
      66
      4676
    10. Persut ne lomailee veronmaksajien piikkiin

      Nämä rötösherrat kyllä putoavat onneksi eduskunnasta. Ja kuten Marin maksoi aamupalansa, niin nämä reissut pitää periä m
      Maailman menoa
      31
      3294
    Aihe