Jeesus paransi spitaalisen

Kun syntisairas oli saanut osakseen Jumalan mittaamattoman armon, hän otti syntivuoteensa ja lähti totisen parannuksen hedelmänä korjaamaan asiansa kaikkien kanssa joille oli vääryyttä tehnyt.

Hoitomiehetkin pyytelivät toisiltaan anteeksi hoitokokousjulmuuttaan, mutta parannus ei ollut todellinen, koska se ei aiheuttanut halua korjata asioitaan uhriensa kanssa vaan aiheutti pelkästään halun asettaa lisävaatimuksia uhreille.

Vuosien saatossa hoitomiehet ja SRK:n johto on paatunut entistä enemmän ja jopa kiistänyt kaikki tapahtumat mielisairaiden juttuina... Rukoilemme, että Jumalan armon valo saisi paistaa hoitomiestenkin tunnolle polttaen vanhat vääryyden niin kuumiksi, että niistä tulee tarve päästä eroon. Aamen.
7149
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Eikö ala väsyttämään saman jauhaminen?

Äänestä
  • Eikö ala väsyttämään tuo jatkuva kolkuttaminen?

    Äänestä

  • !

    Äänestä

  • Tee poju parannus! kirjoitti:

    !

    vallan alta vapaat ihmiset saavat keskustella myös heiltä itseltään kielletyistä asioista. Siksi he kummastelevat.

    Äänestä

  • hoitomiesten tekemiin vääryyksiin vuodesta toiseen.

    Eikö teitä jo väsytä tuo paskan jankuttaminen?

    Äänestä

Kun syntisairas oli saanut osakseen Jumalan mittaamattoman armon, hän otti syntivuoteensa ja lähti totisen parannuksen hedelmänä korjaamaan asiansa kaikkien kanssa joille oli vääryyttä tehnyt. ** Ei se nyt aivan niin mennyt.
Matt. evankeliumissa Jeesuksen Vuorisaarnaa. Vuorisaarna alkaa kuvauksella, jonka mukaan Jeesus nousi vuorelle opettamaan. Vuorisaarnan loputtua tämä kansajoukko määritetään suurena määränä ihmisiä . Kesken kaiken spitaalinen lähestyy Jeesusta ja Jeesus parantaa spitaalisen. Tämän jälkeen JEESUS KÄSKEE OLEMAAN HILJAA parantumisestaan niin Matteuksen kuin Markuksen evankeliumeissa.
Pitää ottaa aina huomioon, että Jeesus kyllä voi parantaa omalla auktoriteetillaan ja Jumalana, mutta HÄN AINA KERTOI, USKOSI ON PARANTANUT SINUT.
Sama on tänä päivänä. Ihmisiä parantuu kristillisiä seurakunnissa, he käytännössä lähtevät kävelemään pyörätuolista, mutta parantaja ei ole evankelista, VAAN SAIRAAN OMA USKO. Näin kävi minullekin, kuuloni tuli takaisin muutaman kymmenen vuoden jälkeen, ja omalla uskolla siihen, että JEESUS ON HERRA JA ON KÄRSINYT SEN KUUROUDEN RISTILLÄ.

Kysymys kuuluukin, miten on Yrkällä, parantuuko? Vaikka Herra itse sanoi, että kun saatte Hengen, teette samoja tekoja kun minä, ja suurempanikin.
Mutta kun kerrot Jeesuksen töistä, sen pitää pohjautua Sanaan.
Mark. 1:44 Katso, ettet puhu tästä kenellekään mitään. Mene vain näyttämään itsesi papille ja anna puhdistumisestasi se uhri, jonka Mooses on määrännyt, todisteeksi heille."
Pitää ottaa hoitomiesten kohdalla huomioon se, että He tekivät rikoksen ihmiskuntaa kohtaan, joka on laissa kielletty, ja siitä seuraa maalinenkin rangaistusi. Se heitä pelottaa.

Sellainen VL joka hyväksyy SRK;n menettelyn syyllistyy rikoksen suosimiseen, eli on RIKOLLINEN

Äänestä
  • tuhoisin seurauksin. Eräs perheenisä meilläkin erehtyi puolustamaan jatkuvan painostuksen kohteeksi joutuneita poikiaan -ja kuinkas kävikään. Lapsiaan puolustanut mies erotettiin puhujanvirastaan ja painostettiin ulos yhteisöstä määrätietoisella kiusaamisella.

    Vielä poisajamisen jälkeen häntä pilkattiin Ry:llä: "P.....kin käveli omin jaloin ulos Jumalan valtakunnasta!"

    Julma uskonto.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


miehen. kirjoitti:

Kun syntisairas oli saanut osakseen Jumalan mittaamattoman armon, hän otti syntivuoteensa ja lähti totisen parannuksen hedelmänä korjaamaan asiansa kaikkien kanssa joille oli vääryyttä tehnyt.

Hoitomiehetkin pyytelivät toisiltaan anteeksi hoitokokousjulmuuttaan, mutta parannus ei ollut todellinen, koska se ei aiheuttanut halua korjata asioitaan uhriensa kanssa vaan aiheutti pelkästään halun asettaa lisävaatimuksia uhreille.

Vuosien saatossa hoitomiehet ja SRK:n johto on paatunut entistä enemmän ja jopa kiistänyt kaikki tapahtumat mielisairaiden juttuina... Rukoilemme, että Jumalan armon valo saisi paistaa hoitomiestenkin tunnolle polttaen vanhat vääryyden niin kuumiksi, että niistä tulee tarve päästä eroon. Aamen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu