Kupari jäi kaivannosta, mitä tehdä?

handelini

Mittakeskus on ulkona at:n vierustalla ja tästä lähtee AXMK 4*25S kaapeli talon ryhmäkeskukselle. Mittakeskukseen tulee kuparikoysi, kytketty nollan kanssa yhteen. Sellainen harmi kävi, että kaivurikuski kerkesi peittää kaivannon, nousu talolle. Täältä jäi kupari uupumaan. Talon pintalaatassa on raudoituksessa 25m kupari ja tämä tulee ryhmäkeskuksen kokoojakiskoon keskuksen alapuolelle. Onko nollaus eli maadoitus ja N-rivan kytkentä yhteen sallittua tässä tapauksessa?

Rakennusten välissä menee kyllä putkessa nousukaapeli, joten maadoituskupari olisi mahdollista vetää mittakeskukselta-ryhmäkeskukselle tässä. Mutta kupari ei ole tällöin kuin mittaripäästä maissa putkihan suojaa ....

Vai olisiko järkevää laittaa kuparikoysi talon vierelle, vaatii kaivurin ja kytkeä toinen pää ryhmäkeskuksen kokoojakiskoon ja siitä ryhmäkeskuksen maadoitus ripaan. Tällöin N ja PE-kiskon yhdyspalan voisi jättää pois, vai? Odottelen kommentteja!!!

17

6431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sähäri...

      Siis N ja PE on yhdistetty mittarikeskuksella. Sinne tulee myös kupariköysi, mutta mistä?

      Talon raudoituksissa on kupari joka on tuotu ryhmäkeskukselle.

      Ongelma siis on se että ryhmäkeskuksen ja mittauskeskuksen välillä ei ole kupariköyttä, vaan ainoastaan 4 kertainen kaapeli?

      Jos saat vedettyä kupariköydän keskusten väliin, vaikka putkessa, niin eikö se ole se mitä on tehtävissä?

      • handelin

        Kuparikoysi on mittakeskuksen tulokaapeli kaivannossa ja pää kytketty mittakeskuksen kiskossa nollan kanssa kimppaan.

        Jätetäänkä ryhmäkeskuksella sitten N ja maadoitus liitin rima erilleen?


      • Yksi yhdistys
        handelin kirjoitti:

        Kuparikoysi on mittakeskuksen tulokaapeli kaivannossa ja pää kytketty mittakeskuksen kiskossa nollan kanssa kimppaan.

        Jätetäänkä ryhmäkeskuksella sitten N ja maadoitus liitin rima erilleen?

        N ja PE yhdistetään yleensä vain yhdessä paikassa ja kaikkiin muihin keskuksiin siis pitää mennä N ja PE erillisinä.


    • Zähkäri

      Luulen, etä mittauskeskuksellasi on "pääpotentiaalintasuskisko" (MEB) ja ryhmäkeskuksellasi "potentiaalintasauskisko" (EB) ja niiden välille tarvitaan kuparinen yhteys.

      Jos olet kaupunkiverkossa kaapeliliittyjänä, olisi putken ujuttaminen mahdollinen ratkaisu.
      Jos taas olet ilmajohtoliittyjä, pitäisi maadoitusten olla parempia jo ilmastollisten ylijännitteiden vuoksi.
      Kuparia ei ole milloinkaan liikaa maahan kaivettuna.

      • maanmato

        nätisti kiepille ja at:n hyllylle tai juuresta poikki ja romukauppaan äläkä lueskele noita potentiaalintasaajien juttuja.


    • 4434

      En ymmärrä aivan juttua...mut jos joku kaapeli jäänyt laittamatta ja kaivanto peitetty...
      Niin itse varmaan kaivattaisin sen vain uudelleen auki ja lisäin tarvittavat jutut. Nyt niin hello vielä tehdä ja tulee varmasti parhain sillaiten, eikä mitään ihme virityksiä.
      Huomaa, että voit laittaa myös kaivantoon tyhjän putken jota pitkin voit myöhemmin vetää johtoja halutessa.
      Vaikkapa jos valokaapeli tulee joskus.

    • vts00x

      ei ole pelkästään sallittua vaan pakollista tässä tapauksessa. Kunhan asunnon keskuksen nolla- ja PE-kiskot ovat yhdessä ja raudoitus on kytketty PE-kiskoon tavalla tai toisella, asia on kunnossa.

    • näin itsetekisin '=)

      "Mittakeskukseen tulee kuparikoysi, kytketty nollan kanssa yhteen"
      "Rakennusten välissä menee kyllä putkessa nousukaapeli, joten maadoituskupari olisi mahdollista vetää mittakeskukselta-ryhmäkeskukselle tässä. Mutta kupari ei ole tällöin kuin mittaripäästä maissa putkihan suojaa ...."


      Jos mittarikeskukseen tulee CU-kupariköysi joka on maassa ja siiitä vedät cu:n vielä ryhmäkeskukselle (vaikka putkessa olisikin) niiin eikös se ole niinkuin pitääkin. Mittarikeskuksen jälkeen kaikki 5 johdin järjestelmällä eikä mitään nollan ja PE:n yhdistämisiä.

      • näin itse tekisin,..

        eiku vitt...eihän näin voi.....ku muutaman minuutin mietti...zäkärillä oikea vastaus


    • zähäkäri

      ...jos välikaapeli olisi oikeaoppisesti 5-kertainen kupari, mutta ihmetyttää tuo AXMK4x25S kaapelin veto mittarikeskukselta pääkeskukseen! Pitikö siihen rakentaa liittimet, jotta sai alumiinilla jatkettua...
      Liittymäkaapelit tietty 4-kertaisia AXMK kaapeleita, mutta edelleen PEN-johdin jatkuisi PK:lta...

      Tässä tapauksessa et voi ottaa yhdyskiskoa pois ryhmäkeskukseltä, vaikka olisi erillinen kupari. Talon pintalaatan kuparin kytket ryhmäkeskuksen PE-liittimeen ja pääkeskukseltä tulevaan syöttökaapelin Kevi-johtimeen sininen teippimerkki, jolloin se luetaan PEN-johtimeksi. Molemmista päistä.

      Ja muutoshommissakin kytketään aina PEN-johtimet PE-liittimiin, jos keskus uusitaan 5-johdin systeemiksi, kun vanhat nousuryhmät jäisi edelleen käyttöön. Ne on myös merkittävä PEN merkillä ja keskuksen kanteen missä on yhdyskiskon sijainti merkki, teksti "keskuksessa PEN-johtimia". Jotta joku joskus maailmassa mittaillessa osaa ottaa heti PEN-johtimet huomioon.

      Mutta sana on vapaa muillekin näkemyksille.

      • zähäkäri

        Tarkoitin tekstin alussa mittarikeskukselta (pääkeskukselta) >>> RYHMÄKESKUKSELLE....


      • handelini

        Alumiinin kytkeminen onnistuu, mutta onko se ihan ok? Vai pitääko olla liittimet? Onko näin, että AXMK kevi teipataan molemmista päistä ja talon ryhmäkeskuksella kokoojakiskoon tuleva kupari pintalaatasta yhdistetään ryhmäkeskuksen N ja PE-kiskoon joka on yhdistetty yhdyspalalla?

        Vai olisiko parempi sittenkin vetää mittakeskukselta kupariköysi putkessa ja erottaa talon ryhmäkeskuksessa N ja PE toisistaan? Mikä näistä olisi oikein tapa vai onko sellaista?


      • opiskelija55
        handelini kirjoitti:

        Alumiinin kytkeminen onnistuu, mutta onko se ihan ok? Vai pitääko olla liittimet? Onko näin, että AXMK kevi teipataan molemmista päistä ja talon ryhmäkeskuksella kokoojakiskoon tuleva kupari pintalaatasta yhdistetään ryhmäkeskuksen N ja PE-kiskoon joka on yhdistetty yhdyspalalla?

        Vai olisiko parempi sittenkin vetää mittakeskukselta kupariköysi putkessa ja erottaa talon ryhmäkeskuksessa N ja PE toisistaan? Mikä näistä olisi oikein tapa vai onko sellaista?

        Tämähän on ihan mielenkiintoinen foorumi sikäli, että täällä on ihan oikeita tapauksiakin asennustyömailta ja todellista asiantuntemustakin on tarjolla, siitä suuret kiitokset varsinkin varmennustarkastustaitoisille!

        Vts:hän antoi sinulle täydellisen vastauksen kysymykseesi ja zähäkäri valaisi vielä lisäksi asiaa, saanko minäkin vähän? Mittauskeskuksellehan on kytkety maadoitusjohdin eli kiinteistön maadoitus on kunnossa; N- ja PE -kiskot yhdistetty. Sinnehän tulee tulee liittymää syöttävä AX jossa PEN-johdin. Mittauskeskuksessa N- ja PE kiskot yhdessä.

        Nousujohto myös AX:llä, jossa AX:ssä EDELLEEN PEN-johdin. Nousukeskus kytketään juuri niinkuin zähäkäri selosti. Ei tartte vetää putkeen mitään ylimääräisiä kupareita, koska nousujohdossa oleva 25mm2 Al-johdin on PEN-johtimeksi riittävä, kunhan asennus on vaan kiinteä :)

        Menikö oikein?


      • zähäkäri
        handelini kirjoitti:

        Alumiinin kytkeminen onnistuu, mutta onko se ihan ok? Vai pitääko olla liittimet? Onko näin, että AXMK kevi teipataan molemmista päistä ja talon ryhmäkeskuksella kokoojakiskoon tuleva kupari pintalaatasta yhdistetään ryhmäkeskuksen N ja PE-kiskoon joka on yhdistetty yhdyspalalla?

        Vai olisiko parempi sittenkin vetää mittakeskukselta kupariköysi putkessa ja erottaa talon ryhmäkeskuksessa N ja PE toisistaan? Mikä näistä olisi oikein tapa vai onko sellaista?

        AXMK kevi-johtimeen noin 1-3cm päähän kuoritusta päästä sinisen teipin levyinen kunnollinen kiepsautus merkiksi. Nitto teippiä ei pidä venyttää poikki, vaan sipaistaan puukolla tai sivarilla poikki ja pistetään teipin loppupää venyttämättä johtimeen kiinni. SYY: lämpimissä olosuhteissa teippi tuppaa irtoamaan, jos se on venyttämällä kiepsautettu kiinni.
        Tämä teippi merkki riittää ilmaisemaan PEN-johtimen.
        Jos johdin on sininen, siihen PEN-merkki teippiä tai edes kevi-teippiä.

        Pääkeskuksella ryhmäkeskukselle lähtevän alumiinikaapelin liittimet pitää olla Al/Cu kelpoiset ja liitin rasvaa myös, sekä oikea kiristys momentti, sekin lukee liittimessä esim. 15Nm.
        Merkintä löytyy DIN-asenteisesta kytkentä liittimestä, ainakin joissan Enston mittarikeskus malleissa on vaiheliittiminä, mutta PEN-johtimelle ei aina ole liitintä. Pelkkä PE-kiskon liitin ei käy. Laita sille pätkä MK16mm2 kuparia ja tälläinen vaihtoliitin. Myös ryhmäkeskuksella sama homma. On olemassa esim. pääkytkimeen liitettäviä vaihtoliittimiä.

        Ja tästä ryhmäkeskuksestasi: kytke pintalaatan kupari PE-kiskoon. PE-kisko on pidettävä yhteydessä omalla yhdisteellä N-kiskoon.

        SFS 6000 543.4 s.326 D1-2009 54.5 s.285
        SFS 6000 514.3.1.3 s221 liite 51B s.238, mutta huom. 801.514.3 s.546
        SFS 6000 444.4.3.1 s.194 D1-2009 312.2.1 TN-C s.61
        Liitoksista ST 51.09 D1-2009 526 s. 227
        tässä nyt joitain tarttuma kohtia...


    • tupauuno

      Itsekö virittelet sähkösi netistä hankittavilla tiedoilla.

      • jgdf

        minä jo ootin, millon näitä uunoja tulee häiritsemään ammattimiesten välistä...veljellistä keskustelua.
        ikuista oppimista se on ammattimiehilläkin...


      • kelluva nolla
        jgdf kirjoitti:

        minä jo ootin, millon näitä uunoja tulee häiritsemään ammattimiesten välistä...veljellistä keskustelua.
        ikuista oppimista se on ammattimiehilläkin...

        nimimerkeistä mahtaa olla ammattimies, mitä ihmeellisempiä laittomuuksia neuvotaan tekemään, otteita sudenpentujen käsikirjasta ja viitteitä SFS 6000:n sivuille. Tehkää teippauksenne ja maadoituksenne ihan oman tallin takana ja tasatkaa potentiaalinne vaikka naapurin kanssa. Jos aloittajakin on noin avuton niin olisi syytä kutsua ammattimies paikalle mutta sitähän ei täältä löydy.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      30
      2836
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      143
      2696
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      137
      2227
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      116
      2153
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1910
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      178
      1450
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      31
      1246
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      95
      1214
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1182
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1138
    Aihe