Nyt selviää miksi useimmat naiset vain jatkavat ja jatkavat "huonossa avioliitossa". Eihän se huono olekaan kuin puheissa, jotta voisivat olla muiden silmissä uhreja ja kaverit kunnioittaisivat.
http://www.youtube.com/watch?v=uCjLOyoocg8
Tarinan kirjoittaja on ollut erittäin tarkkanäköinen henkilö. Vuorenvarmasti sama pätee niihin jotka täällä itkevät "kamalan narsistin" takia "surkeaa" elämäänsä.
http://www.youtube.com/watch?v=uCjLOyoocg8
Tarinan kirjoittaja on ollut erittäin tarkkanäköinen henkilö. Vuorenvarmasti sama pätee niihin jotka täällä itkevät "kamalan narsistin" takia "surkeaa" elämäänsä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
aikaansa edellä.
Tuosta tuli mieleeni, että mitenhän mahtaa käydä, jos kyseenalaistaisi sketsin naistyypin sanoman? Myöntäisikö hän valehdelleensa vai alkaisiko käydä vastarintaan? Ottaisiko hän vastuun teostaan vai väittäisikö kaiken olevan turhan kunnollisen puolisonsa syytä.
Se, minkä koen tuossa totuudeksi on se, että useimmilla naisilla on todellakin tapana aina esiintyä kaiken mahdollisen uhrina - ja koska naiset eivät kilpaile hyvyydestä keskenään, he tyytyvät olemaan toinen toistaan huonommassa asemassa!
Varmasti niitä turhan ruikuttajia on ja tyhmiä tylsistyneitä kotirouviakin ja blondeja, mutta tämä eroaa oikeista narsistin uhreista siten, että oikea uhri kärsii hiljaa, eikä kukaan osaa epäillä millainen tragedia perheen sisällä voi olla. Narsistin uhri ei yleensä kerro kenellekään pahoinpitelystä ja muusta väkivallasta, vaan päinvastoin yrittää, jopa peitellä sitä. Yleensä uhri vielä jopa puolustelee narsistia.
Speden tarkoitus tässä sketsissä oli taas kerran näyttää naisen ja blondin looginen ajattelukyky ja sen hauskuus. Narsistin kanssa sillä ei ollut mitään tekemistä.
onkin tuossa se mies, ei nainen! Nainen näyttelee narsistin uhria kuten tavallista.
mieleesi, että asetelma saattaakin olla toisin päin? Että narsistin uhri onkin tuo mies, josta kerrotaan tositarinoita muille? Aivan kuten täällä. "Uhrit" saapuvat kertomaan tarinoitaan, joiden todenperästä ei tiedä yksikään lukija. Silti valta-osa "myötätuntoisista" (toisia samanlaisia?) vastaajista langettaa tuomion narsisti - tuntematta - tietämättä.
Spede oli älykkö. Hänen tarkoituksensa olivat todella paljon syvemmällä. Sen näkee monista hänen teoksistaan.
tuosta sketsistä mieleeni, että kumpikaan olisi ollut uhri tai narsisti, vaan tapansa mukaan Spede toi esille, miten naisen logiikka on joskus täysin käsittämätöntä ja hullunkurista.
No, jos tahtoo nähdä narskuja joka puolella ja pelkää heitä, kun ruttoa, niin mikseipä tuostakin nyt voi sellaisen päätelmän tehdä.
Narsistin uhreissa moni on joutunut kokemaan paljon rankkoja asioita, joten tuollainen uhria halventava huumori tuskin olisi Spedenkään ajatuksena ollut.
Lähtökohtaisesti pitää kuitenkin lähteä siitä, että jostain ongelmasta silloin kertoo, jos joku alkaa kertomaan henkisestä tai fyysisestä pahoinvoinnistaan, tai-pitelystään. Miksi pitäisi ensin ajatella uhrin valehtelevan? Yleensä toinen narsistin uhri kyllä tunnistaa toisen.
Millä ilveellä saat naisesta uhrin? Speden tarkoitus on ollut mikä on ollut, mutta hyvin tuo sopii tämän palstan menoon kuitenkin.
Miksi pitäisi ajatella "uhrin" valehtelevan....koska narsisteja on paljon vähemmän oikeasti kuin mitä "uhreja". Tästä syystä minä olen kriittinen. Kuin myös siitä syystä, että maallikko ei kykene tekemään edes oikean narsistin uhrin avulla luotettavaa diagnoosia toisesta ihmisestä.
Perustelin sinulle jo. Sketsin tarkoitus oli muu. No, olihan se hauska ja hyvät naurut siitä sai, mutta sen sopivuutta kritiikiksi uhrien motivaatiolle täällä keskusteluun onkin sitten mielipidekysymys.
Jos, maallikko ei kykene tekemään oikeaa diagnoosia toisesta ihmisestä, niin silloin sinäkään et pysty kriittisyydessäsi sanomaan onko narsisteja paljon vähemmän kuin uhreja, tai paljon enemmän, tai ylipäätään mitään. Kuitenkin olet varma, että suurin osa uhreista ovat vain Hannele Laurin esittämän tylsistyneen kotirouvan ajanviete- puuhaa, jossa oma mies on kohteena. Aikas kriittinen kanta uhreja kohtaan.
ei auta toistot, mutta yritän silti; ajatukseni narsistien lukumäärästä perustuu siitä esitettyihin asiantuntijoiden arvioihin.
Kriittinen "uhreja" kohtaan. Ei uhreja.