kyllä tiedetään mutta vieläkö yksi yö on "nukuttava" että tiedämme kuka saa minkäkin Viran. Hesari kysymys teille :)
Brysselin ruokalista
.
4207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sitä odotelessa saanen kiinittää huomiota suomalaisen yhteiskunnan "koho kohtaan" . jo ala-asteella tyuttöjä haukutaan huoriksi joka jatkuu ylä-asteella monet nuoret /aikuiset naiset asuvat alueilla jossa huorittelu on hyvinkin päittäistä kuin ympäristön katkeruus näillä lapsilla-nuorilla-naisilla ei ole esimäistäkään kokemusta huoraamisesta että muutenkaan ansaitsisivat törkeää käytöstä suomalaisilta miehiltä.
kun tarkastalee tätä ilmiötä on todettava että noiden huorittelijoiden ainoa tarkoitus on tappaa ihmisten itsetunto sekä saada heidät tuntemaan itsensä arvottomaksi kelpaamattomaksi rumaksi jne. mikä tarkoitus sitten yleensä se on monen "huvia" eikä pidä väheksyä niitä odottajia jotka avo-sylin ottavat vastaan täysin itse kunnioituksensa syyttä suotta menettäneen omiin tarkoituksiinsa. Tuollaiset "sedät" tarjoavat mielellään aluksi luxus elämää johon kietovat tarkoituksena pakottaa esim. prostituutioon Suomalaiset seksin ostajat jotka käyttivät hyväkseen kehitysvammaista tyttöä joka oli houkuteltu suomeen eivät ole kadonneeet mihinkään odottavat uusia uhreja sekä itse osalistuen herjaamaan naisia jotka eivät heidän sisäpiireihinsä alistu saatika suostu heitä pelkäämään.
Laajat kansdainväliset tutkimukset osoittavat muutakin kuin köyhyydestä johtuvaa itsensä myyntiä hyvin usein on huomattu että sitä ennen on sattunut nuorten elämässä epätavalisia kriisejä, masenusta itsetuhoisuutta kuin itsetunnon murskaajat ovat kaikella "voimallaa" alistamassa naisia keskustelupalstoillakin. Ei ole epätavalista että kunnon perheen isä viettää aikaansa keskustelupalstalla huoritellen naisia keksien omasta päästään hyvinkin iljettäviä juttuja mutta "nauttii " naapurostossa luulemaansa kunnon miehen mainetta.
Kansainvälistä tutkimusta joka elää koko ajan on naisten sekä lasten nuorten asema surkeaa niin surkeaa että en kirjoita tähän. Suomeen soluttautunut järjestelmä on hyvin samoja käytäntöjä toteuttava järjestelmä ei ole uutta että vanhemmat ihmettelvät kuinka heidän kauniista hyvin menestyneestä nuoresta tuli vihamielinen mielummin kavereiden kanssa viihtyvä jotka ovat vanhempia kuin itse. Muka leikisä huorittelu kun tahallinen maineen häpäiseminen on raukkaimaisten ihmisten "salapolisi " työtä jolla saada nuoria tietynlaiseen aikuisviihteeseen josta ei ole pitkä matka "luxus huoraksi".
Vuosia sitten polisit tiedottivat julkisuudessa ammatimaisen rikollisuuden nousua suomalaiseen yhteiskuntaan samaan aikaan virkoja vähennetiin sekä naureskelivat " vainoharhaisuudelle" täytyy ihmetellä että ennalta ehkäisevä työ on niin aliarvostettua mutta oi kuinka media seksikästä kun "jotain" tapahtuu. Yhteiskunnan vieläpä Suomalaisen yhteiskunnan välinpitämätön suhtautuminen "läppään" jota AIKUISETKIN surutta viihteeksi sanovat eivät kuitenkaan ole vastuun kantajia ainoastaan palkasta nauttivia
mutta yhteiskunnalta vaaditaan jos jonkin näköistä palvelua huomaamatta kuinka yksilö voi omalla käytöksellään myös vaikuttaa vaikkapa siihen miten Lapsia, nuoria vahuksia kohdellaan sivistys yhteiskunassa nimeltä suomi.
kevennetään vähän tässä odotelessa :) pohjaanmaalta tuli mamma etelään nousi hkl bussiin katseli ja kertoi vieressä istujalle matka kokemuksiaan. kukaan ei vastannut ei puhunut, mamma siitä bussin kuljettajan luokse "häiritsemään " kysymyksellään ? onko koko busillinen mykkijä taisi olla kuskikin kuuro :)
Kun on tutustunut yhteiskunnan toimivuuteen /toimettomuuteen muuallakin kuin suomessa on suomalainen yhteiskunta hyvinvoinissa kehitymässä :) ehkä hyvin usein muualla kuin suomessa näkee esim. kiinalaisia iso-äitejä hakemassa lastenlapsiaan päiväkodeista, koulusta yms. useissa maissa tekevät pitempää työpäivää kuin suomessa Iso-äidit ovat monenkin yhteiskunnan voima sekä lastenlapsille se lämmin syli ja kuppi kuuma keittoa. En tiedä kuinka monet kykenevät suomalaiset tahtovat elää omaa elämäänsä onko anppi vitsit sittenkin tuottaneet epätoivottua tulosta
entä onko vihamielinen suhtautuminen "maalaisiin " niin jyrkkää että sivistyneilläkään ei sivistyksen aurinko paista mieleen. Kansa kuntana täytyy ihmetellä kuinka "itsenäisiä" monet tahtovat olla hoidattavat mielummin lapset päivähoidossa kuin että järjestäisivät elämänsä arvot Lastensa tarpeiden mukaan !
Tuolla ajatuksella monikin pitkää päivää tekevä voisi rauhassa keskittyä vaikka oy ab nokian menestyksen luomiseen :) Tai miten Tokiossa ihmiset osaavat kävellä tönimättä törmäämättä toisiinsa luontevasti toisia kohteliaasti väistäen mutta ei täältä katsottuna mannerheimin tiellä esim.
tai miten yhdysvaloissa jossa autot on suuria ja leveitä suunilleen kaikki liikkuvat autoilla liikenne toimii toisin kuin kehällä tai mannerheimin tiellä joka :) täältä katsottuna on todella todella pieni maa onneksi :) metsän keskellä.