Potkurin valinta Volvo Penta B20 130 hv.

Marino Super V

Vetolaitteesta ei tarkkaa tietoa mutta Volvo varaosalistasta löytyy potkuri ja siinä vetolaite vaihtoehdot 200,250,270,280,290 SP-LH. Potkurina nyt ollut nopea vakiopotkuri 14 x 17 LH.
Löytyisikö jostain käytettyä tai korjattua samanlaista tai vastaavaa.
Tai mitä vaikuttaa jos laittaa eri nousulla olevan potkurin veneeseen?

3

1407

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mulla oli samanlainen. Otti sopivasti kierroksia, mutta mielestäni huippunopeudesta puuttui vähän. Vaihdoin sen kokoon 15x15, mutta kone otti vähän liikaa kierroksia. Vauhti pysyi samana. Sitten vaihdoin kokoon 15 x 17. Nyt saavuttaa matkanopeuden sopivan matalilla kierroksilla, mutta huippunopeudesta en vielä tiedä. Vetolaitteena on se 290 SP.
      Että se on vähän sellaista kokeilua.

    • 4

      Jos laitat pienempinousuisen potkurin, niin liikkeellelähtö on rivakampaa, mutta huiput vähenevät. Suurempinousuisella liukuunnousu vaikeutaa, mutta huippuja saattaa tulla lisää. Kaikki riippuu kuinka nykyinen potkuri tomii.
      Ptkurin halkaisja ja nousu haetaan kohdalleen, siten, että matkanopeus sijoittuu parhaimman väännön alueelle ja siten, että huippukierrokset saavutetaan hana pohjassa. Tästä voidaan poiketa ylös tai alaspäin riippuen halutuista ominaisuuksista. Potkuri on aina kompromissi.

      • moottorissa

        oli tarjolla vetolaitteet 100 sarjasta ylöspäin.
        Hanan asennolla ei varmaan ole merkitystä, mutta maksimi kierrokset taitaa tuossa olla 5100..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      131
      1509
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      48
      1396
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      67
      1081
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      90
      919
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      102
      912
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      51
      835
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      80
      766
    8. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      733
    9. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      675
    10. On ikävä sua

      Muru.
      Ikävä
      34
      666
    Aihe