Ajattelin vain päivittää tilanteen:
Edelleen koko perheeni ja kaikki lähisukulaiseni olleet terveitä kuin pukit. Kellään ei mitään kunnon possunuhaoireita.
Ympäristössä ja esim. yrityksessäni paljonkin possunuhaisia. Meillä ei kellään mitään, eikä ketään rokotettu. Kaikki syöneet reilusti d-vitamiinia, c-vitamiinia ja NAC:ia jo pitkään. KOP KOP KOP.
Kyllä se tästä. Toivon, että jatkuu näin. Toissa viikonloppuna tossa oli vähän perheessä kurkku- ja pääkipua. Meni ohi.
Edelleen koko perheeni ja kaikki lähisukulaiseni olleet terveitä kuin pukit. Kellään ei mitään kunnon possunuhaoireita.
Ympäristössä ja esim. yrityksessäni paljonkin possunuhaisia. Meillä ei kellään mitään, eikä ketään rokotettu. Kaikki syöneet reilusti d-vitamiinia, c-vitamiinia ja NAC:ia jo pitkään. KOP KOP KOP.
Kyllä se tästä. Toivon, että jatkuu näin. Toissa viikonloppuna tossa oli vähän perheessä kurkku- ja pääkipua. Meni ohi.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Räkätauti oli mulla alkamaisillaan, mutta valkosipulia söin palan eikä taudista tullut mitään, räkäkin lähti. :)
Ei ole hyvä homma, että vain possunuhan saaneet tai piikistä oireita saaneet maalailee kauhutarinoitaan täällä. Kyllä se tästä. Pikkujuttu koko possunuha.
Ap Teekkarilla on sama tilanne kuin meilläkin.
Tosin meillä EI OLE ahmittu mitään vitamiineja eikä luontaispuoskareiden myrkkyjä. Syöty vain terveellistä ruokaa.
Eikä ole ollut mitään kurkku ja pääkipuja.
Meilläkin toi kurkkikipu oli pienen lapsen suusta. Mene ja tiedä oliko mitään oikeasti.
Työ luonnossa ympäri vuoden pitää terveenä, sekä sikainfluenssalta että kausi-influenssalta. Mitään vitamiinivalmisteita ei tarvita. Riittää pari tyrniä päivässä immuniteetin ylläpitoon.
Itse syön 100-120mcg / vrk ja lapset napsii n. 20mcg. Kukaan ei ole vielä sikalunssaa saanut. Yksi perheessämme on saanut rokotteen ja hänkin syö d-vitamiinia päivittäin.
joutuu hengitteleen Stihlin pakokaasuja, mikä saattaa kuristaa kurkkua hetkittäin. Mutta justeerista ja pokasahasta ei lähe sitä sinistä savua (ellei niin ahkerasti sahaa, että metalli alkaa sulaa tai puu palaa). Kyllä rankamettässä on kivaa, syödä välillä eväitä ja sitten taas pistellä puutavarasaksilla kasoja pystyyn
myös erilainen perhe. Meillä epäilen, että itse sairastin sen jo. NAC:tä kokeilin siis vasta tosipaikan tullen, johtuen yksinomaan siitä, etten tiennyt tuollaisesta mitään. Itselleni tehokkain apu oli C-vitamiiniboostaus, en siis käyttänyt kuumeen alentavaa vaan 1000 mg:n annoksena C:tä kerralla. Sama C-vitamiini toimi lapsellakin, mutta tietysti pienempänä annoskokona. Yhdellä lapsella siis taisi myös olla oireista ja yskästä päätellen ja kiitos vihjeestäsi, hänelle se mucoporetta tehosi yskään oikeastaan päivässä. Oli alle 12v, mutta annoin 3X yksneljösosa tabletin päivässä. Ja siitä se alkoi helpottaa. Muilla vain jotain vähäistä kurkkukipua, johon ensiavuksi vanhakunnon suolavedellä kurlaus. Kunhan viikko on kulunut eteenpäin, niin sitten tietää varmemmin, miten meni. Nyt siis hyvillä mielin.
Meillä ei syödä vitamiineja, eikä ituja. Silti ollaan oltu terveitä. Niinhän sen sikataudin kuuluukin käyttäytyä, ei se iske kuin osaan kansasta.
Meillä perheessä yhdellä tytöistä kaksi päivää pientä lämpöä mutta meni ohi, muilla ei mitään. Tästä jo aikaa. Aseina d,monivitamiini, sinkki, magnesium, probiootit, nac,mucoporetta, c, kalaöljy, valkosipuli, omatekemät marjamehut.