Sanokaapas hyviä brändymerkkejä, saisi olla pehmeä maku. Ja sitten jotain liköörejä, ei kuitenkaan makeaa litkua.
Hyviä väkeviä
ratiojjeejej
3807
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Lasol
Sinol
Mutta erityisesti suosittelen Marinolia!
Brandyjä
- espanjalaiset Osborne, Carlos III, Fundador
- saksalainen Asbach Uralt
- italialainen Brandy Stock
- kreikasta kalleimmat Metaxat
Liköörejä
- irlantilaiset kermaliköörit Carolans, Conway, Bailey's (eivät liian sokerisia maultaan) sekoita suhteessa 1:1 Irish Mistiin niin saat suositun ja hyvän irlantilaisdrinkin
- Pause Cafe ranskalle kuuluvalta Reunion-saarelta (maustettu paikallisella vaniljalla, ei liian sokerinen maultaan)
- yrttilikööreistä erilaiset ranskalaiset Chartreuset (joko - tai tästä joko tykkää tai sitten ei) sekä tsekkiläinen Becherovka
- ranskalainen DOM (sekoittamalla kahviin saat hyvän makuisen drinkin)
- japanilainen Midori Melon (hyvä hedelmälikööri)
- belgialainen Fourcroy Napoleon (herkullinen mandariini-konjakkilikööri)
- yhdysvaltalaisen Jacquetin Creme de Yvette
- ranskalaiset Marie Brizardin tuotteet järkijään
- kirsikkalikööreistä italialaiset Maraschinot Driolilta ja Luxardolta (vihje: näissä voi marinoida hedelmäsalaattia - hyvä tulee)
- näyttävistä likööreistä Der Lachsin Danziger Goldwasser ja Danziger Silberwasser (toisessa kultahippuja ja toisessa hopeahippuja)
- sitruslikööreistä ranskalainen klassikko Cointreau
- hollantilaiset munaliköörit De Kuyper ja Warninks Advocaat
Toivottavasti joku vinkkaa sinulle lisää. Edelliset omia suosikkeja.
Valkovenäläinen
2 cl kahvilikööriä
2 cl vodkaa
16 cl maitoa
Ville Vallaton
2 cl Pisang Ambonia
2 cl vodkaa
16 cl maitoa