TKK:n pääsykokeisiin

Ranni

Minulla olisi tarkoituksena hakea TKK:lle diplomi-insinöörikoulutukseen, en ole osastoa päättänyt, mutta sama pääsykoehan niille kaikille on (paitsi siis arkkitehtilinjalle). Olen yrittänyt etsiä eri vaihtoehtoja netin kautta, mutta tuntuu että jokaiselle eri valmennuskursseja tarjoavalle firmalle on tullut sekä negatiivista että positiivista palautetta.
Kysynkin siis, että tietääkö joku DI-valmennuskurssilla käynyt jonkun hyvän ja luotettavan firman, kun hinta-laatusuhdetta katsoo?

3

1556

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasdasdasdasd

      Yleensä ottaen tkk:lle ei ole ollu kovin korkeat sisäänpääsypisterajat, poikkeuksena tuta,tfy ja bio. Sinun kannattaisi melkein harkita itsenäistä opiskelua ja iltalukioon menoa, jossa voisit käydä kertaamassa hankalaksi mieltämäsi kurssit sekä samalla kysyä itsenäisessä opiskelussa vastaantulleista probleemista.

      Ainakin hinnaltaan tämä tulis melkoisesti halvemmaksi kuin valmennuskurssi.

      Vanhat pääsykokeethan löytyvät http://www.dia.fi/materiaalia.html

      • opiskelija_11111

        Itse ainakin kävin valmennuskurssin ja pääsin tutalle, joten ainakin mulle toimi. Jos tkk:lle hakee olen kuullut että tietopolin kurssi olisi hyvä koska se keskittyy teknillisiin aineisiin (en itse kyllä käynyt mutta pari tuttua tutalta kävi)


    • Milla

      Hei, itse hain TKK:lle kolme vuotta sitten ja kävin Tietopolin valmennuskurssin. Toki jokaisen firman järjestämät kurssit varmaankin saavat niin positiivista kuin negatiivistakin palautetta, onhan meitä opetettavia monta. Erilaiset vaatimukset ja lähtökohdathan sen tekevät. Itse olin kuitenkin todella tyytyväinen Tietopolin tehokurssiin, joka järjestettiin toukokuun aikana, sopivasti ennen pääsykokeita. Heillä oli ainakin silloin sellainen "teekkarilta tulevalle teekkarille" motto ja kurssin järjestivät pieni opiskelijatiimi. Luennoitsijat olivat oikeita opettajia ja TKK:lla luennoitsevia yliopisto-opettajia. Hintakin oli opiskelijaystävällisempi kuin monella muulla yrityksellä. Itse soitin nettisivuilla löytyvään numeroon ihan vain kysyäkseni kurssista ja siellä vastasi todella ystävällinen tyyppi, joka osasi kertoa TKK:sta ja pääsykokeista enemmänkin. Itse asiassa tämän ystävällisyyden ja edullisen hinnan takia kurssin valitsinkin! Toivottavasti löydät hyvän kurssin ja pääset opiskelemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      59
      1240
    2. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      1168
    3. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      133
      1132
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      1000
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      100
      985
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      5
      815
    7. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      47
      784
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      27
      761
    9. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      192
      696
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      71
      669
    Aihe