TKK:n pääsykokeisiin

Ranni

Minulla olisi tarkoituksena hakea TKK:lle diplomi-insinöörikoulutukseen, en ole osastoa päättänyt, mutta sama pääsykoehan niille kaikille on (paitsi siis arkkitehtilinjalle). Olen yrittänyt etsiä eri vaihtoehtoja netin kautta, mutta tuntuu että jokaiselle eri valmennuskursseja tarjoavalle firmalle on tullut sekä negatiivista että positiivista palautetta.
Kysynkin siis, että tietääkö joku DI-valmennuskurssilla käynyt jonkun hyvän ja luotettavan firman, kun hinta-laatusuhdetta katsoo?

3

1481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdasdasdasdasd

      Yleensä ottaen tkk:lle ei ole ollu kovin korkeat sisäänpääsypisterajat, poikkeuksena tuta,tfy ja bio. Sinun kannattaisi melkein harkita itsenäistä opiskelua ja iltalukioon menoa, jossa voisit käydä kertaamassa hankalaksi mieltämäsi kurssit sekä samalla kysyä itsenäisessä opiskelussa vastaantulleista probleemista.

      Ainakin hinnaltaan tämä tulis melkoisesti halvemmaksi kuin valmennuskurssi.

      Vanhat pääsykokeethan löytyvät http://www.dia.fi/materiaalia.html

      • opiskelija_11111

        Itse ainakin kävin valmennuskurssin ja pääsin tutalle, joten ainakin mulle toimi. Jos tkk:lle hakee olen kuullut että tietopolin kurssi olisi hyvä koska se keskittyy teknillisiin aineisiin (en itse kyllä käynyt mutta pari tuttua tutalta kävi)


    • Milla

      Hei, itse hain TKK:lle kolme vuotta sitten ja kävin Tietopolin valmennuskurssin. Toki jokaisen firman järjestämät kurssit varmaankin saavat niin positiivista kuin negatiivistakin palautetta, onhan meitä opetettavia monta. Erilaiset vaatimukset ja lähtökohdathan sen tekevät. Itse olin kuitenkin todella tyytyväinen Tietopolin tehokurssiin, joka järjestettiin toukokuun aikana, sopivasti ennen pääsykokeita. Heillä oli ainakin silloin sellainen "teekkarilta tulevalle teekkarille" motto ja kurssin järjestivät pieni opiskelijatiimi. Luennoitsijat olivat oikeita opettajia ja TKK:lla luennoitsevia yliopisto-opettajia. Hintakin oli opiskelijaystävällisempi kuin monella muulla yrityksellä. Itse soitin nettisivuilla löytyvään numeroon ihan vain kysyäkseni kurssista ja siellä vastasi todella ystävällinen tyyppi, joka osasi kertoa TKK:sta ja pääsykokeista enemmänkin. Itse asiassa tämän ystävällisyyden ja edullisen hinnan takia kurssin valitsinkin! Toivottavasti löydät hyvän kurssin ja pääset opiskelemaan!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      97
      4337
    2. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      44
      4284
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      142
      4178
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      2904
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      2292
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2174
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2088
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1749
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      73
      1350
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1165
    Aihe