Ostin tällä viikolla onnessani objektiivin missä merkinnät TOKINA SD 35-200mm 1:4-5:6, halkaisija 62mm JAPAN. MACRO.Siis Zoom(tai pumppuzoom objektiivi) miten nyt Periaatteessa sen kuulemma piti käydä suoraan ilman soviterenkaita Vanhaan Pentax K-1000 filmijärjestelmä kameraan mutta en kyllä itse saanut sitä siihen sopimaan.Olen sen verran onneton näiden laitteiden kanssa että en tiedä pitääkö siihen sitte ostaa joku soviterengas ja mitähän sellainen sitte maksaa?.Huomasin että Tokinan perän kiinnitys systeemi oli muodoltaan samantyylinen kun mihin se pentax:issa olisi pitänyt saada menemään paikalleen eli sellainen k-bajonetti mutta naaras eikä sellainen uros k-bajonetti.No mieleen tuli että kysyn täältä jos vaikka löytyisi joku tietäjä joka osaisi neuvoa miten mun kannattaisi menetellä.
Oliskohan täällä tietoa TOKINAN OBJEKTIIVISTA
K-Bajonetti
2
708
Vastaukset
- canon fd
Jos objektiivin bajonetti on "naaras" on se mitä luultavimmin tarkoitettu Canon FD systeemiin, eikä sovi mihinkään muuhun.
- tokitoki
miljoonalaatikossa pölyttyneenä Tokinan RMC 135mm f2.8..siinä on perässä merkintä C/FD ja on "naaras"..todennäköisesti ja luultavasti muistini mukaan ollut kiinni vanhassa canonin filmirungossa..erittäin jämäkästi rakennettu objektiivi..jos joku kaipailee niin myyn..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä1002080Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2891886Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3361719Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041565Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht961337- 311237
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941113Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤661064- 511047
- 581038