Eikö poliisi voisi välillä valvoa myös pimeitä pyöräilijöitä. Ilmeisesti he kuvittelevat, että kun he näkevät auton, niin autostakin nähdään hänet. Vaikka pykälät ovat selvät, niiden noudattaminen on aivan retuperällä.
Ajelin aamupimeässä Tikkurilantietä jonossa. Yhtäkkiä jokin vilahti sivulla ja peilissä. Tummiin pukeutunut, valoton pyöräilijä pujahti suojatiellä minun perän ja takaa tulevan välistä. Oli ajanut samaan suuntaan ja päättänyt siirtyä tien toiselle puolelle. Ilmeisesti perässä ajava pelästyi tästä kamikazesta vielä enemmän kuin minä. Jos jotain olisi sattunut, syyllinen olisi löytynyt helposti, vaikka hän ei olisi mitenkään tapahtumaa estämään.
Tapahtuman jälkeen aloin katsella paremmin noita kevyen liikenteen väylällä kulkevia. Yli puolet oli valottomia. Osalla oli villku tai yhtenäinen asiallinen valo. Olipa joku laittanut eteen punaisenkin valon, mikä saattaa aiheuttaa yhtä lailla yllätyksen kuin kokonaan valoton pyörä. Peruuttavia pyöriä tulee vastaan harvemmin.
Ajelin aamupimeässä Tikkurilantietä jonossa. Yhtäkkiä jokin vilahti sivulla ja peilissä. Tummiin pukeutunut, valoton pyöräilijä pujahti suojatiellä minun perän ja takaa tulevan välistä. Oli ajanut samaan suuntaan ja päättänyt siirtyä tien toiselle puolelle. Ilmeisesti perässä ajava pelästyi tästä kamikazesta vielä enemmän kuin minä. Jos jotain olisi sattunut, syyllinen olisi löytynyt helposti, vaikka hän ei olisi mitenkään tapahtumaa estämään.
Tapahtuman jälkeen aloin katsella paremmin noita kevyen liikenteen väylällä kulkevia. Yli puolet oli valottomia. Osalla oli villku tai yhtenäinen asiallinen valo. Olipa joku laittanut eteen punaisenkin valon, mikä saattaa aiheuttaa yhtä lailla yllätyksen kuin kokonaan valoton pyörä. Peruuttavia pyöriä tulee vastaan harvemmin.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Joo poliisi saisi puuttua paremmin kaikkien liikenteessä olijoiden 'varustukseen'. Esim heijastimista voisi huomauttaa sekä jalankukijoille että pyöräilijöille. Oma käsitykseni tuosta valvonnasta on, ettei poliisilla ole nykyään aikaa moiseen kansalaisvalistukseen vaan tulevat vasta paikalle kun on jotain sattunut :(
LISÄÄ POLIISEJA SUOMEEN VALVOMAAN TUIKITAVALLISIA JA PIENIÄKIN LIIKENNESÄÄNTÖJÄ
Samaa mieltä. Lisää poliiseja katutasolle jalkautumaan ja valvomaan järjestystä, eritysiesti viikonloppuisin! Voisivat hoitaa pyöräilijöiden turvallisuutta samalla.
Poliiseja ei nää muualla kuin mustan maijan kanssa pyörimässä pillurallia ja eihän sellaista pysäytä pelkästään huutamalla apua. Tai sitten poliisit ovat valtateillä tutka kourassa kyttäämässä. Eikö ne automaattikameratutkat hoida jo sen puolen.
Poliisit ihmisten keskuuteen turvaamaan järjestystä niin saisi poliisikkin vähän inhimillisemmät kasvot ja jo se pelkästään rauhoittaisi joidenkin menojalkaa ja riidanhaluja.
itse käytän pyörässäni aina hämärässäkin valoa. taitaa olla ne samat huithapelit jotka ajavat missä sattuu ja kielletyyn ajosuuntaan etc. ja ilman valojakin vielä. ne taas jotka osaavat ajaa pyörätiellä tai ajotiellä jos ei pyörätietä ole osaavat myös käyttää valoa pyörässä.
Tässäpä muutama kohta, jotka pitäisi saada kevyenliikenteenväylille käyttöön heti. Koskee kaikkia kulkijoita:
- valopakko
- heijastinpakko hämärällä/pimeällä
- kypäräpakko pyöräilijöille, aivan kuten moottoripyörille/mopoille
- kulkeminen kulkusuuntaan nähden OIKEASSA REUNASSA.
- kun käännyt, näytä kädelläsi kääntymismerkki
- kun käännyt, katso tuleeko takaasi joku
- rinnakkainkävely kielletään, kuljetaan peräkkäin aivan kuten autotkin
- koiran ulkoilutukseen tarkoiteut fleksit kielletään, max 1,5 m talustusnaru
Tuohon rinnakkain kävelyn kieltoon en oikein yhdy, muuten kieltosi ovat ihan yes, hyvä ugatsaka. (Miten nimimerkkisi muuten lausutaan, jos tarve tulee?)
Ja miksi en yhdy?
Rinnakkain kävelystä,siis kaksi henkilöä, ei ole oikeastaan haitta, jos he kävelevät oikein, eli oikeassa laidassa ja siksi, että kävellessä on kiva keskustella ja siksi, että me tuppisuiset suomalaiset edes jossain keskustelisimme.
Juntit! Kypäräpakko on jo!!!!!!!!
Se on niin kuin kansanedustajat sanoo. Sellainen laki, josta ei ole rangaistusta ei ole laki. Kyllä ne tietää,
olethan sinä ne sinne valinnut.
kutsuisi muita junteiksi.
Yleinen lainkuuliaisuus heikkenee mikäli ympäristössä nähdään lähes kaikkien "rikkovan lakia".
Pykälässä esiintyvä sana yleensä tarkoittaa ettei kypärän käyttö ole pakollista.
TLL
90 § (15.11.2002/954)
Polkupyöräilijän suojakypärän käyttö
Polkupyöräilijän ja polkupyörän matkustajan on ajon aikana yleensä käytettävä asianmukaista suojakypärää.
Valopakko jalankulkijoille on aivan turha. Kaikissa ajoneuvoissa pitää pimeällä käyttää valoja, joten heijastin riittää erittäin hyvin jalankulkijan havaitsemiseen. Pyöräilijät vaihtakoon ne vilkkuvat tuikkunsa malliin, joka riittää heijastinta käyttävän jalankulkijan havaitsemiseen. Jalankulkijat kyllä huomaavat toisensa riittävän aikaisin ilman valojakin.
Pyöräilykypärän käyttö on erittäin suositeltavaa, mutta itse koen kypäräpakon jo liialliseksi holhoamiseksi. Enemmän taitaa kuolla autoilijoita päävammoihin kuin pyöräilijöitä...
Jos poliisi alkaisi aktiivisesti sakottaa ilman kypärää liikkuvia pyöräilijöitä, pyöräily luultavasti myös vähenisi huomattavasti, ja se ei liene tavoiteltavaa.
Suuntamerkin näyttäminenkin on vähän kaksipiippuinen juttu. Se toki helpottaisi pyöräilijän liikkeiden ennakointia, ja siten helpottaisi muiden kulkemista. Itse koen kuitenkin turvallisemmaksi molempien käsien pitämisen tukevasti ohjaustangolla sormet jarrukahvoilla. Kevyenliikenteenväylillä näkyvyys on usein varsin rajoitettua, ja lähes koska tahansa saattaa tulla melkein mitä tahansa mistä tahansa, joten koko ajan pitää olla valmiina jarruttamaan ja väistämään. Suuntamerkin näyttö saattaa viivästää sen jarrutuksen ja väistön aloitusta kohtallokkaat kaksi sekuntia...
Rinnakkain kävelyn kieltäminenkin on vähän turhan kova vaatimus. Kyllä sen pitäisi riittää, että jalankulkijat kulkevat oikeassa reunassa niin, että pyöräilijä mahtuu ohittamaan vasemmalta. Kulkekoot minun puolestani vaikka neljä rinnan, kunhan vasempaan laitaan jää se pyöräilijän mentävä tila.
Mielestäni myöskään fleksien kieltämiseen ei ole mitään syytä. Lopputuloksen kannalta on aivan sama, onko talutusremmin pituus 1,5 vai 8 metriä, jos koira ja ulkoiluttaja kulkevat kevyenliikenteenväylän eri laidoilla. Sen sijaan heijastimen ripustaminen talutusremmiin olisi fiksua. Silloin valoa käyttävä pyöräilijä huomaisi remmin ja koiran jo kaukaa. Onneksi näitä jonkin verran jo näkeekin.
http://www.liikenneturva.fi/www/fi/tilastot/liitetiedostot/Tieliikenneonnettomuudet_2008.pdf s.38:
Viime vuonna kuoli 18 pyöräilijää, näistä 16 päivänvalossa.
Työsarkaa löytyisi myös sumuvalojen tarpeettomasta käytöstä sakottamiseen. Jopa valaistulla alueella sumarit killittää satoi tai paistoi.
moittivat kevyenliikenteen porukkaa? Ottaisitte itse asiaksenne antaa tietä suojatietä ylittävälle, varoa kevyenliikenteen risteyksiä teidän kaistojenne kanssa, olla posottamatta parkista tai pihasta suoraan kiihtyvällä vauhdilla kevyenliikenteen väylän yli sinne omalle ajoradallenne ynnä muuta ynnä muuta!
OTA MALKA OMASTA SILMÄSTÄS!
http://keskustelu.suomi24.fi/debate/3302
Pyörähommat pyörii vähän niinkuin kahdessa eri paikassa. Moni ajatus ja idea jää huomaamatta kun esim. näitä pyöräkeskusteluja viljellään monessa paikassa!