Onko kellään tietoa,

Kiinostais

6

814

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joenkranni

      Tuohan on teknisesti vene eikä huvila. Laki kuitenkin asettaa tietyt rajotukset sen suhteen missä sen voi pitää. Jos kuitenkin on oma rantatontti, niin voihan sen ankkuroida sen rantaan. Sille on kuitenkin samat vessavaatimukset kuin veneille. Jos taas vedät kiinteän sähkökaapelin tähän "huvilaan" niin se voidaan varmaan katsoa luvattomaksi vapaa-ajan asunnoksi, riippumatta siitä että se kelluu vedessä.

      • kannattaa miettiä

        Katsoit vaan kuvaa, etkä lukenut kaikkea. Monta eri tuotetta, huomasin minä.


    • Kannattaa miettiä

      Ainakin saunoissa (esim. ne tynnyrisaunat) on jossain paikkakunnilla mahdollisuus laittaa ilman rakennuslupaa. Niissä taitaa olla muistaakseni 9 neliötä rajana. Mutta tuokin on kuulemma saunatoimittajien mukaan ollut paikkakuntakohtaista eli jossain vaaditaan lupa pienemmistäkin tynnyrisaunoista.

      Nuo huvilat taitaa olla niin uusi juttu, ettei tietoa tarpeeksi ole. En kyllä purematta nielisi moista rakennusluvattomuutta. Ko. firman sivut vaikuttavat aika epäluotettavilta (toivottavasti totuus on toinen kuitenkin). Voihan olla, että ne rinnastetaan esim. asuntovaunuihin, mutta epäilen.

      Kiinteistöverosta sellainen oikaisu, että se ei vaadi rakennusta tontille. Jos sinulla on tontti, maksat siitä kiinteistöveron oli siellä rakennuksia tai ei.

      Jos tuollaista suunnittelet (minustakin ihan kiva ja kätevä ja mitä olen jossain nähnyt hintoja, niin huokeakin), niin älä kuitenkaan maksa mitään olematta varma, että saat tuotteen.

      Ei se rakennuslupakaan niin kummallinen juttu ole, ettei siitä selviäisi. Kysy vaan rohkeasti kunnasta.

      • Koettu ilo

        Olen käynyt mieheni kanssa koeajolla. Kyllä on ihana laite.
        Meille vakuutettiin valmistajan puolesta, että silloin kun siinä on moottori millä se kulkee, niin se on vene.
        Joskus meilläkin on sellainen.


    • kiol97865

      ei tarvi

    • Lyhyt_neuvo

      Kysykää Paavo Väyryseltä, se on asiantuntija jo pitkältä ajalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin

      Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t
      Maailman menoa
      40
      5218
    2. Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin

      Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo
      Maailman menoa
      73
      3122
    3. Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..

      Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel
      Maailman menoa
      16
      2978
    4. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      143
      2871
    5. Nepotismi jytkyttää porvaristossa

      Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi
      Maailman menoa
      36
      1686
    6. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      227
      1596
    7. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      88
      1594
    8. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      422
      1298
    9. Haluaisitko sinä

      Että välimme selkeäisivät vai tämäkö riittää sinulle?
      Ikävä
      68
      1140
    10. Persut palkkaavat verorahoilla

      avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei
      Maailman menoa
      228
      1130
    Aihe