Tyttäreltäni (5v) otettiin vihdoin ja viimein painostuksestani keliakia vasta-aineet verestä ja tulos oli vahvasti positiivinen.
Lääkäri laittoi lähetteen lastenpolille ja nyt ollaan odotettu reilu viikko jotain kutsua sieltä päin.
Kuinkakohan kauan vielä mahtaa joutua odottamaan?
Inhottaa kun lapsen ruokavaliota ei saa vielä muuttaa (tietenkään), mutta tekee pahaa katsella lapsen pömpöttävää mahaa ja vatsavaivoja ja levottomuutta, kun tietää mistä ne nyt johtuvat ja tietää että voisi jotenkin auttaa jo asiaa. :(
Täyttääkö possunuha lastenpolin vai onko siellä aina näin hidasta toimintaa? TYKS on siis meidän sairaala.
Lapsen keliakia
6
919
Vastaukset
- 4keliaakikkoa
Perheessämme on 4 keliaakikkoa joista 3lasta ja minä. Keliakia on hyvin tuttu meille viimeiseksi sairastui 4-vuotias tyttöni hän oli todella kova oirenen. Viljojahan et voi ottaa pois ruokavaliosta ennen kuin olette päässeet gatroskopiaan. Voisit sopia lääkärin kanssa että heti gastroskopian jälkeen saisitte aloittaa gluteenittoman dietin. Me olemme HUS alueelta ja jouduimme odottamaan gastroskopiaan pääsyä 1,5kk Joten kyllä se voi hyvinkin kestää :( Ainoa mikä voisi kenties auttaa niin laittaisit lapsen hyla tuotteille. Kun keliaakikon suolinukka on tuhoutunut joten se ei väliaikaisesti pysty sulattamaan maitosokeria joilloin myös maito tuotteet voivat aiheuttaa lisäksi oireita. Kun noudattaa gluteenitonta ruokavaliota niin suolinukka korjaantuu jolloin se pystyy taas sulattamaan maitosokeria jolloin norm. maitotuotteet sopii. Kokeile hyla tuotteita josko niistä olis tässä odotellessa apua. Meillä muksuilla todettu 2,5v., 2,5v. ja 4v. Minulla todettiin aikuisiällä kun en sin löytyi lapselta. Vanhemmat tutkitaan myös samalla onko jommalla kummalla heistä myös keliakiaa lisäksi jos lapsella on sisaruksia ne olisi myös hyvä testata. Toivottavasti pääsette nopeasti!
- 4keliaakikkoa
Niin unohdin mainita vielä että minä olin oireeton keliaakikko joten muiltakin perheenjäseniltä voi löytyä myös keliakiaa vaikka oireita ei olisi. Olisi siis hyvä tutkituttaa myös teidät vanhemmat ja jos teiltä jommalta kummalta löytyy niin sitten sisarukset ja omat vanhemmanne.
- keliaakikonäiti myös
Taysin alueella myös tuo 1.5kk, mutta yksityisesti meni nopeammin, jos vakuutus on niin soita yksityiset lääkäriasemat!
Nuo hylat on hyvä, ellei jopa laktoosittomat, kuten meillä oli hetkellisesti. Kannattaa myös alkaa totuttaa lasta gluteenittomiin ruokiin lähinnä leipiin, eli vaikka kerran päivässä antaa gluteenitonta ja muut viä tavallista. kun dieetti tulee, niin on jo tuttuja makuja ja vaihto käy ehkä helpommin.- keliukko
gluteenittomat tuotteet yllättävän maukkaita varsinki valmiit leivonnaiset kakut keksit ym,tosin niin kalliita ettei niitä alvariinsa voi syyä.Itse leivottu uunilämmin leipä on tosi hyvää myös lapset oppivat tykkäämään niistä,maistuu myös terveille.T.Keliakiaa 20v
- keliaakikonäiti myös
Kannattaa etsiä noi asiallisemmat keliakiapalstat, niillä itse pyörin myös... täällä on heti noi provoojat niskassa:( esim. glu.fi on ok ja vain asiallista porukkaaa!
- mhhhhh
provoilijat,en ymmara
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768