Mistä luufinnit tulee.

Mistä luufinnit tulee? kosteutan ihoani rasvoilla joka päivä mutta huomaan että niitä tulee koko ajan vaan lisää. Posket täynnä melkein niitä, valkoisia pieniä näppyjä, mitä ei voi puristaa. Kerran koitin neulalla sörkkiä, mutta eipä lähtenyt mitään, verta vain vuosi.Tosi pieniä ja sellasissa rykelmissä niin vaikea saada ite mitenkään pois. Miten osaisitte auttaa?:(
4734
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mene heti kosmetologille, joka poistaa ne ja antaa sinulle sopivat ohjeet ihonhoitoon. Tulee pitkällä tähtäimellä edullisemmaksi ja iho säilyy kauniina, arvettomana.

Äänestä
  • Tiedätkös paljon se maksaa? :/

    Äänestä

No jos käytät rasvaa joka päivä ja näppyjä tulee joka päivä, niin voisiko niillä olla jokin yhteys?

Oikeasti, ei voiteet ja kasvojen puhdistus (kotona tai kosmetologilla) hirveästi auta, koska näpyt tulevat ihon alapuolelta, ei päältä. Kasvojen pesu vedellä ( mahdollisesti miedolla puhdistusgeelillä) max kerran päivässä riittää, ja pesun jälkeen hitusen kosteusvoidetta JOS iho on erittäin kuiva.

Ne tärkeimmät jutut ihon, kuten minkä tahansa muunkin elimen hoidossa ovat monipuolinen ruokavalio ja muut terveelliset elämäntavat, eikä mitkään kosmetologit ja ihmevoiteet. Joskus harvoissa tapauksissa kyse voi olla myös sen tyyppisestä sairaudesta, että siihen tarvitsee erikeen lääkkeet. Tietty esimerkiksi ihon syväpuhdistus, kuorinta ja kosteutus silloin tällöin voi tehdä ihan hyvää, en sitä kiellä, mutta eivät ne millään tavalla auta itse syyhyn, eli siihen mikä finnit aiheuttaa ja liikaa käytettynä ainoastaan ärsyttävät ihoa entisestään. Tämä tuntuu monilta unohtuvan.

Tältäkin palstalta löytyy monia vinkkejä miten ongelmasi voisi sada ratkaistua, etsivä löytää jos haluaa...

Äänestä
  • En ole löytänyt tältä palstalta yhtään luufinneistä. Eivät kuitenkaan ole ihan tavallisia finnejä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua!! kirjoitti:

Mistä luufinnit tulee? kosteutan ihoani rasvoilla joka päivä mutta huomaan että niitä tulee koko ajan vaan lisää. Posket täynnä melkein niitä, valkoisia pieniä näppyjä, mitä ei voi puristaa. Kerran koitin neulalla sörkkiä, mutta eipä lähtenyt mitään, verta vain vuosi.Tosi pieniä ja sellasissa rykelmissä niin vaikea saada ite mitenkään pois. Miten osaisitte auttaa?:(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu