Jos kuolisin vielä tänään

Malice

Tänä päivänä saa tämä rakas synnyinmaa ihmiset väsymään ja sairastumaan. Koko elämä on pelkkää suorittamista, kilpailua ja lisää suorittamista. Painotetaan tehokkuuden tärkeyttä. Työ-ja kouluviikot alkvata olla toisinaan kuusipäiväisiä, mutta mitäpä sitä sellaisilla turhilla lomapäivillä tekeekään. Raha on tärkeämpää kuin ihmisten hyvinvointi, eikä terveydenhuoltoon näin ollen kannata panostaa. Sairaalapaikkoja pyritään vähentämään, koska ne eivät ole tarpeellisia. Avohoitoa siis, pilleripurkki pelastaa, oli vaiva mikä hyvänsä. Tämä nykyisen kallonkutistajani sijainen ajatteli, että terapiakäynnit kuuden viikon välein riittävät. Olisin sanonut vastaan, mikäli olisin yhtään luottanut siihen, että käynneistä hänen luonaan olisi jotain hyötyä.

Olen todella väsynyt tähän. Jokainen viikko, ja kiire väsyttää aina vain enemmän. Armoton paine kun pitäisi pystyä toteuttamaan valmiita tuotteita sellaisilla tekniikoilla, joita ei lainkaan vielä hallitse.

Ehkä jos vain ottaisin liikaa jotain, tai olen jo ottanutkin, mutta vielä enemmän. Lipuisin pois täältä.

Minä kuitenkin rakastan tätä maailmaa, sen kieroutuneesta olemuksesta huolimatta. Jos vain saisin välillä lomaa tästä maailmasta. Voisin olla jossain vain itseäni varten. Jos olisi hetki ilman suorittamista, ilman kiirettä, ilman vaatimuksia. Systeemi vain ei sellaista salli

3

229

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Venla72

      Osasit kuvailla nykymaailman uskomattoman upealla tavalla!

    • jep...

      kohtalotoveri

    • kuten kuvailit.
      Itse olen myöskin joutunut painimaan jaksamisen kanssa pitkään ja on tullut mietittyä missä vika. Vikaa on varmaan kaikissa ja kaikessa tai ehkä viimekädessä vain itsessä. Luonnon evoluutiohan tarkoittaa juuri sitä, kuinka hyvin pärjäät kilpailussa paikastasi auringossa ja kuinka sopeudut valtseviin olosuhteisiin (maailmaan). Sama se on ihmistenkin suhteen. Sopeudu ja menesty tai näänny.

      Monta kertaa on toivonut jonkinlaista feidaantumista pois tästä maailmasta. Katoaisi vain jonnekkin pois tai jospa olisi jäänyt syntymättä ja joku paremmat sopetumis-ja kilpailukyvyn lahjat omaava olisi syntynyt sijalleni. Tämä paikka ei ehkä ole kaikkien juttu, eikä kaikille tarkoitettu, kun kyseessä on onnellisuuden ja mielenrauhan löytäminen?

      Enpä pysty sinua auttamaan senkummemmin. Sairasloman ottaminen tulee toiki mieleen, jos työ ahdistaa, niin ettei enää jaksa. Myös kaiken oppii aikanaan. Joskus sinäkin olet työssäsi osaava, kunhan vaan luotat itseesi. Jos sinulla on työkavereita, niin heidän tuki ja kannustus on todella tärkeä lisä jaksamisessa (tosin kunhan niitä vain saisi).
      Etkä säkään halua oikeasti mitään pilereitä liikaa popsia! Muista että tälläkin hetkellä on täässäkin maassa monta lauantai-iltaan ja elämäänsä kyllästynyttä, mutta he ovat kuitenkin halunneet kokea seuraavankin päivän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. No nytkö tuli lähtö Orpolle?

      Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall
      Maailman menoa
      252
      2328
    2. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      192
      1704
    3. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      50
      1379
    4. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      51
      1057
    5. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      41
      846
    6. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      15
      827
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      31
      810
    8. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      23
      788
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      25
      786
    10. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      647
    Aihe