Tänä päivänä saa tämä rakas synnyinmaa ihmiset väsymään ja sairastumaan. Koko elämä on pelkkää suorittamista, kilpailua ja lisää suorittamista. Painotetaan tehokkuuden tärkeyttä. Työ-ja kouluviikot alkvata olla toisinaan kuusipäiväisiä, mutta mitäpä sitä sellaisilla turhilla lomapäivillä tekeekään. Raha on tärkeämpää kuin ihmisten hyvinvointi, eikä terveydenhuoltoon näin ollen kannata panostaa. Sairaalapaikkoja pyritään vähentämään, koska ne eivät ole tarpeellisia. Avohoitoa siis, pilleripurkki pelastaa, oli vaiva mikä hyvänsä. Tämä nykyisen kallonkutistajani sijainen ajatteli, että terapiakäynnit kuuden viikon välein riittävät. Olisin sanonut vastaan, mikäli olisin yhtään luottanut siihen, että käynneistä hänen luonaan olisi jotain hyötyä.
Olen todella väsynyt tähän. Jokainen viikko, ja kiire väsyttää aina vain enemmän. Armoton paine kun pitäisi pystyä toteuttamaan valmiita tuotteita sellaisilla tekniikoilla, joita ei lainkaan vielä hallitse.
Ehkä jos vain ottaisin liikaa jotain, tai olen jo ottanutkin, mutta vielä enemmän. Lipuisin pois täältä.
Minä kuitenkin rakastan tätä maailmaa, sen kieroutuneesta olemuksesta huolimatta. Jos vain saisin välillä lomaa tästä maailmasta. Voisin olla jossain vain itseäni varten. Jos olisi hetki ilman suorittamista, ilman kiirettä, ilman vaatimuksia. Systeemi vain ei sellaista salli
Jos kuolisin vielä tänään
3
222
Vastaukset
- Venla72
Osasit kuvailla nykymaailman uskomattoman upealla tavalla!
- jep...
kohtalotoveri
kuten kuvailit.
Itse olen myöskin joutunut painimaan jaksamisen kanssa pitkään ja on tullut mietittyä missä vika. Vikaa on varmaan kaikissa ja kaikessa tai ehkä viimekädessä vain itsessä. Luonnon evoluutiohan tarkoittaa juuri sitä, kuinka hyvin pärjäät kilpailussa paikastasi auringossa ja kuinka sopeudut valtseviin olosuhteisiin (maailmaan). Sama se on ihmistenkin suhteen. Sopeudu ja menesty tai näänny.
Monta kertaa on toivonut jonkinlaista feidaantumista pois tästä maailmasta. Katoaisi vain jonnekkin pois tai jospa olisi jäänyt syntymättä ja joku paremmat sopetumis-ja kilpailukyvyn lahjat omaava olisi syntynyt sijalleni. Tämä paikka ei ehkä ole kaikkien juttu, eikä kaikille tarkoitettu, kun kyseessä on onnellisuuden ja mielenrauhan löytäminen?
Enpä pysty sinua auttamaan senkummemmin. Sairasloman ottaminen tulee toiki mieleen, jos työ ahdistaa, niin ettei enää jaksa. Myös kaiken oppii aikanaan. Joskus sinäkin olet työssäsi osaava, kunhan vaan luotat itseesi. Jos sinulla on työkavereita, niin heidän tuki ja kannustus on todella tärkeä lisä jaksamisessa (tosin kunhan niitä vain saisi).
Etkä säkään halua oikeasti mitään pilereitä liikaa popsia! Muista että tälläkin hetkellä on täässäkin maassa monta lauantai-iltaan ja elämäänsä kyllästynyttä, mutta he ovat kuitenkin halunneet kokea seuraavankin päivän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163405Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3833147Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o772978Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362809Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582308- 491979
- 941924
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141849Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181829- 571719