Moro.
Ostin eilen (pe 20.11) täysin uuden benq G2420HD näytön. Näytössä ilmeni heti ensimmäisen
käytön yhteydessä yksi kuollut/jumittunu pikseli! Pikseli hohtaa punaisena tummalla pohjalla,
ja on hyvin häiritsevä esim peli- tai elokuvakäytössä.
Kysymys kuuluukin, että kuuluuko takuun korvata tämä "virhe", kun vika oli tuotteessa jo
uudesta lähtien? Koneboxista suositeltiin soittamaan suoran benq asiakaspalveluun, mutta
pelkään, että he vain marmattavat, ettei heidän tarvitse korvata tätä. Mielestäni kumminkin
uuden tuotteen tulisi toimia moitteettomasti!
Mikä siis avuksi?
Kuolut pikseli! Mikä avuksi?
8
2651
Vastaukset
- nuhruinen penaali
Takuuehdoissahan se on mainittu kuinka monta viallista pikseliä oikeuttaa vaihtoon, ja se ettei myyjäliike suostunut hoitamaan asiaa viittaisi siihen ettei vaihto onnistu yhdellä pikselillä. Parhaiten se selviää tietenkin soittamalla sinne asiakaspalveluun.
- pikselimieäs
Mietin, että voisin vedota siihen, että pikseli oli kuollut jo kun ostin näytön kaupasta. Sehän oli siinä jo ensimmäisen käynnistyksen yhteydessä. Eikä pikselin kuoleminen ole mitenkään voinut aiheutua minusta.
Voinhan mä myös sanoa, että jos ei uutta näyttöä saa niin asia voidaan hoitaa kuluttajasuoja virastonkin avulla. - pikselimieäs
pikselimieäs kirjoitti:
Mietin, että voisin vedota siihen, että pikseli oli kuollut jo kun ostin näytön kaupasta. Sehän oli siinä jo ensimmäisen käynnistyksen yhteydessä. Eikä pikselin kuoleminen ole mitenkään voinut aiheutua minusta.
Voinhan mä myös sanoa, että jos ei uutta näyttöä saa niin asia voidaan hoitaa kuluttajasuoja virastonkin avulla.Niin ja siis kuluttajasuojalain mukaan viallista tuotetta ei saisi myydä, jos oiken ymmärsin lukea.
Ja tämähän on viallinen :D - piskel
pikselimieäs kirjoitti:
Niin ja siis kuluttajasuojalain mukaan viallista tuotetta ei saisi myydä, jos oiken ymmärsin lukea.
Ja tämähän on viallinen :Dettä x määrä pikseleitä saa olla kuolleita ellet ole ostanut näyttöä jossa on pikselitakuu
- Serlokki_kHolmes
pikselimieäs kirjoitti:
Mietin, että voisin vedota siihen, että pikseli oli kuollut jo kun ostin näytön kaupasta. Sehän oli siinä jo ensimmäisen käynnistyksen yhteydessä. Eikä pikselin kuoleminen ole mitenkään voinut aiheutua minusta.
Voinhan mä myös sanoa, että jos ei uutta näyttöä saa niin asia voidaan hoitaa kuluttajasuoja virastonkin avulla.Hmmm.. ootko kyselly missä muut pikselit olivat kyseisen pikselin kuolinaikaan? ja oliko kukaan muu pikseli nähnyt mitään erikoista tapahtuman aikoihin?
- juhakorkeapudas
Onko se vain jumissa? Kokeile tätä http://www.jscreenfix.com/basic.php.
- ...
Benq:n takuu ei korvaa yhtä viallista pikseliä, niitä pitää olla useampi ja häiritsevällä kohdalla (mm ihan reunoilla olevat ei kelpaa)
Punaisena loistava pikseli on jumiutunut, se saattaa herätä tai sitten ei, toivo parasta.- keksa1
Eli acerin uus 23-tuumainen ja ostin verkkokauppa.comin verkkokaupasta.
Sain tuotteen kotiin ja heti näkyi keskellä se kuollut pikseli. Soitin Acerille ja sanoivat että yksikin riittää, jos se on keskellä. Heillä on verkkokauppa.comin kanssa diili, että saisin uuden hyllystä.
verkokauppa.comista sanoivat että tuote menee huoltojonon kautta, eli saisin uuden ties milloin.
Alko ottaan pattiin ja sitten muistin että verkomyynnin kautta ostetut kamat voi palauttaa 14pvn ajan, jos tuotettu on kokeiltu, muttei otettu käyttöön. Menisin verkkokauppaan ja peruisin kaupan. rahat käteen ja uusi näyttö hyllystä mukaan 20€ koska näyttö oli halventunut yön aikana 20€.
Sitten iskikin laiskuus ja päätin ottaa van hieman enemmän kepua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197556Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista796716- 955274
- 524625
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494276- 2304169
- 444125
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san283958- 593103
- 482586