Meidän taloyhtiöön vaihdettiin mm. ikkunat ja partsin ovet muutama vuosi sitten. Aluksi kaikki oli ok, mutta nyt aina joskus ovi on alkanut temppuilla eikä meinaa tulla kiinni eikä kahvaa saa käännettyä lukkoon. Tutkimme asiaa ja huomasimme, että oven etualakulman tiiviste alkaa välillä jotenkin repsottaa aivan kuin tipahtaisi alemmas jostain urasta. No aikamme sörkittyämme olemme saaneet sen vielä paikoilleen ja ovi on taas sulkeutunut kiltisti. Olisin kysynyt onko kenelläkään muulla samanlaista ongelmaa? Kyseessä on FENESTRAN ikkunat ja ovet. Olisiko ongelmaan jokin pysyvä ratkaisu tai kikka? Kiitti vinkeistä, jos jollakulla on sellaisia.
Vastaukset 3
- taloyhtiön vastuulla
Eiköhän tuollainen homma kuulu sinne taloyhtiölle, ei siihen itse kannata liikaa itse tehdä mitään. Voi tulla vaan kallis lasku.
Eli soita sinne taloyhtiön isännöitsijälle ja pyydä korjausmiestä/isännöitsijää käymään ja kerro ongelmasi.- on jotai
onkelmaa. tuo on sellasen löysäjalakasen uratiivisteen onkelma.
vaan älä välitä ja anna olla. onhan sulla tukkaki sekasin. mitä tuosta yhdestä tiivisteestä.
- yj cgth fgyhj
Se ja sama kuka valmistaja. Nykyään kama vaan on huononpaa kuin ennen. Yks iso asia on materiaali. Ennen karmit jne oli paksuja, hitaasti kasvaneesta puusta tehtyjä. No nyt ne on pehmeetä lautaa. Toisekseen "asentajat" nyt vaan on perseestä, laiskoja, tyhmiä ja etenkin täysin ammattitaidotttomia.
Joo yhteyttä taloyhtiöön. Sieltä sitten tulee joku "ammattimies" niittipistoolin kanssa ja "korjaa" sun tiivisteet.
Ihan standardia kertomasi. Meille joku valopää vaihdatti kolmikerroslasit kolmikerroslaseihin. Maksoi pirusti. Seuraus: Ikkunat vetää, entiset ei. Kärpäsverkot vaihdetaan vuosittain. Entiset oli olleet kolkytvuotta ehjinä. Ulpo-ovi on lukitusjuttujensa takia paljon helpommin murrettavissa kuin entinen. Toisekseen siihen ei kuulema saa asentaa edes ketjua tai kiväärisalpaa. Oudon heikko ovi. Terassin ovi elelee ilmojen mukaan. Kosteella ei saa kiinni ja kuivalla ei pysy kiinni. Ai niin, kaks sälekaihdinta hajosi parissa vuodessa. JYskin halpakaupasta verekset. Toimivat paremmin.
JNEJNEJNE
Ai niin Meillä "Tiivi".n remontti, että se siitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 142694
Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.2751189Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r1671138- 82946
- 87853
- 63818
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?24765- 72745
Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran69721Mies, kumman ottaisit mieluummin
176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?137700Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?142691- 47670
- 56638
Anteeksi mies
En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.47634Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi
Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.46624Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32618Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."
Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y25613- 40564
- 55558
Kerro mies tarinasi
Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri20538