tuommoisen diagnoosin terveykeskus lääkäri antoi sairaan sairaasta olkapäästäni ja kolmannen kerran kortisonit päälle ja särkylääkkeeksi motifene 75mg(onko kokemuksia) kysymys kuuluu ,että onko täällä lappeenrannassa muuta mahdollisuutta päästä ortopedin syyniin kuin yksityisen kautta?
jäätynyt olkapää
kamala särky
5365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
sairastin saman vaivan. Tiedän miltä sinusta tuntuu.
Vaivani kesti noin vuoden ja hävisi sitten vähitellen, eikä ole vielä palannut.
Kävin terveyskeskuksessa sekä yksityisellä puolella lääkärissä ja hoito ohjeet suunnilleen samat.
Ei leikkaushoitoja, vaan tulehduskipulääkettä ja kuntouttavaa voimistelua liikeratojen sallimissa rajoissa ranteeseen kiinnnitettävillä alkuun kevyemmillä painoilla.
Jatkan liikerataharjoittelua edelleen joka päivä ehkäistäkseni vaivan uudistumisen.
Voimia sinulle tuskallisen sairautesi kanssa. Lohdutukseksi voin sanoa vaivasi katoavan ajan kanssa, se on vain niin pitkä prosessi.
kiitokset myötätunnosta,vaikkakin vähän myöhään. olisi sinulle kysymys,että mitä särkylääkettä käytit olkasärkyysi itse olen kokeillut monenmoisia eikä apua oikein tahdo löytyä(resepti lääkkeitä) nukuttua ei saa ilman nukahtamis lääkkeitä ,eikä aina sittenkään,mutta Hyvää Joulua joka tapauksessa
Muistaakseni Triptyl niminen kipulääke tehosi parhaiten reseptilääkkeistä, sai jopa paremmin nukuttua öisin. Sitä voi käyttää pitempinä hoitokuureinakin.
Vaivastani on jo 17 vuotta, joten lääkkeitä on varmasti tullut lisää ja parempiakin.
Guuglettapa tuo triptyl lääke ja katso mitä siitä sanotaan.
Sitten kun tulehdus alkaa hellittää kannattaa aloittaa säännöllinen liikeharjoittelu painoilla.
Liian aikaisin aloitettu rasittava harjoittelu vain pahentaa tilannetta. Hieronnoista ei ollut apua.
Hyvää Joulua Sinulle!
Motifene on mukava pilleri, itselläni toimi.
samaa käytän tällä hetkellä 75mg, ei paljoa helpota