Apua koulun tutkimustyöhön!?

ApuaNyt

En keksi tutkimustyöhöni(joka liittyy auttamiseen) YHTÄKÄÄN pientä käytännön hommaa... Eli miten voisin testata tulevatko ihmiset auttamaan. Esimerkkinä on, että pudotat esim.lapasen ja katsot, antaako kukaan sitä takaisin. Tarvitsisin samankaltaisia ideoita. Itse keksin idean, että voisin leikkiä tunaria auton parkkeeraamisessa ja pyytää siihen apua. Siinä riskit kuitenkin on aika suuret, jos auttaja vie auton tai muuten kolhasee sen.. Joten HELP!! Tarttis tehä työt tänään eikä hyvältä näytä! Onko vinkkejä ihmisten "testailuun"?
- En tiennyt minne muuallekaan tämän olisi laittanut....

4

745

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Erkki...

      Ollessani urheiluseurassa, järjestettiin talkoita varojen hankkimiseksi, niin työhön osallistui 3 jäsentä kuudestakymmenenstä, vaikka jokainen siitä olisi hyötynyt.

      Kokeileppa marketin lamppuhyllyllä testata ihmisten auttamishaluja, kyselemällä asiakkailta tietoa uusista LED- ja säästölampista.
      Tai vaikka tietokonekaupassa nörteiltä monitoimilaitteista, kun kauppias ei kerkeä palveleen.

      Polkupyörän lukolla tunarointi saattas olla turvallisempaa, kuin antaa jonkun toisen pakitella autoasi.
      Kokeile vaikka väärää avainta.

      Ehkä jotain kuvastaa tämäkin, että olen seitsemästoista juttusi lukija ja ensimmäinen, joka vastaa.

      • .-.-.-.-.--.-.-.-.-.

        En tiedä, tämä saattaa testata enemmänkin rehellisyyttä.

        Mene vaatekauppaan ja käy sovituskopissa "sovittamassa vaatteita". Jätä sinne yksi ostoskassi (ei ikäänkuin olisit ollut shoppailemassa, mennyt kokeilemaan vaatetta ja sitten unohtanut kassin sinne koppiin). Sitten jäät lähistölle kyttäämään, että seuraava, joka sinne sovituskoppiin menee, mitä se tekee.

        Tietenkin voisi ajatella, että asiakas huomaa siellä ostoskassin, kiikuttaa sen myyjälle ja sanoo että joku on unohtanut ostoksensa tuonne.

        Voi käydä niin että asialle ei tehdä mitään, ostoksesi pysyvät siellä sovituskopissa.
        Tai sitten lähtevät mukaan.


    • Realielämää

      Jos luet vielä tätä, niin kerrotko, minkälaisen jutun keksit? Itselleni on ainakin hankalaa huijata missään, ja valeavun pyytäminenhän on tavallaan huijaamista. Eli kanttini ei kestäisi.

      Kaikki auttamistilanteet eivät ole verrannollisia keskenään, se kannattaa huomioida. Kaikki nämä voidaan katsoa tilanteiksi, joissa joku voi tarvita apua, ja joku toinen tarjota sitä: äiti/isä nousee liikennevälineeseen (ei matalalattia). Juopunut henkilö on sammunut julkiselle paikalle. Kerjäläinen istuu tienlaidassa kerjuukippo edessään. Vanhus ei saa ovea auki. Ihminen kulkee kartan kanssa edes takaisin katukilpiä silmäillen. Sokea ihminen eksyy tieltään ruuhkassa tai poikkeuksellisessa lumisateessa. Erittäin kaunis nuori paljastaviin vaatteisiin pukeutunut nainen pudottaa laukun, ja ostoskassin sisältö kaatuu maahan.

      Auttamisessa on tilannetekijöitä. Autettava: ikä, sukupuoli, viehättävyys. Tilanteen vaatimukset: auttamiseen menevät aika, erityistaidot. Olosuhteet: ohi kulkevien ihmisten määrä, säätila. Jne. Valitettavasti todennäköisimmin apua listaltani saa sitä vähiten todennäköisesti tarvitseva, eli hemaiseva nuori laukkunsa pudottanut nainen. Suurin osa seisoo tumput suorinan sairaus- ja onnettomuustilanteissakin, tai vain kulkee ohi.

    • n

      ihme ettei ole otettu enempää kantaa. Jos joku pudottaa esineen tai unohtaa rahan pankkiautomaattiin aina huutelen perään.
      Kyllä apua saa kokemukseni mukaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      206
      11881
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      29
      8218
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      59
      6303
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      176
      5221
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      56
      4967
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      50
      4508
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      116
      4418
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      119
      3916
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      82
      3415
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      53
      1957
    Aihe