Neuvolaan vai lääkäriin?

Kohdunulkoinen?

Jos itse epäilee kohdunulkoista niin pitäisikö soittaa neuvolaan vai terveyskeskukseen? Minulla on 3 päivää jomottanu ja vihlonu vasemmalta puolelta alavatsaa niin sanotusti munasarjan kohdalta ja nyt viime yönä kivut ovat pahentuneet entisestään niin että koko vasen puoli lantiosta särkee.. Mitään vuotoja minulla ei kyllä ole.
Pääseekö yleensä samana päivänä ultraan? Pystyykö lääkäri tarkistamaan jollakin toisella tapaa onko kyseessä kohdunulkoinen? Kokemuksia?

Meillä ei ole ultralaitetta neuvolassa. Viimeksi kun sain keskenmenon, (aloin vuotamaan rv 6) soitin terveyskeskukseen mutta jouduin odottamaan yli viikon ennenkö pääsin ultraan naistentautien polille ja siinä ajassa kohtu oli tyhjentynyt.
Nyt menossa rv 9.

6

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?86

      Hei! :) Olen ite aloittanut tuon viestiketjun kohdunulkoisesta nimimerkillä ?86 eli käyhän lukemassa se :)

      Mun neuvo on että ota heti yhteyttä tuonne naistentautien polille ja vaadi ultraa! Sano että epäilet kohdunulkoista ja että kivut on kovat. Mullahan sitä ei kyllä ultraäänessä huomattu eka kerralla ja toisella käyntikerralla oli munajohdin jo kerenny revetä. Mutta jos sulla ei ultrassa mitään huomata, niin kyllähän ne varmasti alkaa verikokeilla tarkkailla sitä raskaushormonin määrää veressä. Ja vatsaontelon tähystysleikkauksessa se kohdunulkoisuus sit viimestään selviää, mut toivotaan ettet siihen tilanteeseen joudu.

      Sulla on raskausviikkoja jo sen verran, että jos se kohdunulkoinen on, niin kyllä se pian voi repäistä sen munajohtimen ja tulee sisäinen verenvuoto. Eli vaadi lääkäreitä ottamaan selvää tuosta kivusta enneku on liian myöhäistä! Paljon voimia sulle ja toivotaan et kyseessä on ihan normaali raskaus

    • Neuvolassa eivät ottaneet kantaa omaani, kehottivat päivystykseen. Polille ei pääse ilman tk-lähetettä.

    • vaikka yksityiselle

      Varaa hyvä ihminen yksityiselle aika jos epäilyttää että et heti pääse. Kohdunulkoinen kehittyessään aiheuttaa yllättävän suurta vauriota, nimimerkillä kokemusta on. Omalla kohdallani menin yksityiselle ja sitä kautta samana päivänä naistentautien polille kiirelähetteellä. Lääkkeellinen keskeytys samana päivänä ja leikkaus siitä viikon päästä kun lääkkeillä ei onnistunut. Leikkaukseen menessä munatorvi oli jo repeytynyt ja aika villisti vuotanut vatsaonteloon. Yksityiselle menin rv 6 2 ja leikattiin täsmälleen viikon päästä. Leikkaus itsessään meni äärettömän hyvin ja siitä toipuminen fyysisesti kesti juuri pari päivää.

      • +86

        Eli miten viestiketjun aloittajan tilanne? Onko tapahtunut jotain tai onko saatu selville et oliko kohdun ulkoinen?


      • alk. per.
        +86 kirjoitti:

        Eli miten viestiketjun aloittajan tilanne? Onko tapahtunut jotain tai onko saatu selville et oliko kohdun ulkoinen?

        Kyseessä ei ollut kohdunulkoinen vaan keskeytynyt keskenmenon :(


      • alk. per. kirjoitti:

        Kyseessä ei ollut kohdunulkoinen vaan keskeytynyt keskenmenon :(

        Muuta ei voi laittaa


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      88
      1755
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      272
      1625
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      290
      1399
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      173
      1330
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      57
      925
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      49
      900
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      67
      889
    8. 66
      884
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      871
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      48
      838
    Aihe