Olen vuosia kärsinyt migreenistä kuukautisten ensimmäisenä päivänä tai juuri edeltävänä päivänä. Kestää 1-4 vrk ja vie täysin lepoon. Olisiko vinkkejä selviytymiseen tai ennalta ehkäisyyn?
Olen todella väsynyt kohtauksiin.
Olen todella väsynyt kohtauksiin.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Itse en apua siihen saanut muusta kuin (täsmä)lääke, eli Imigrania, Sumartio tm. vastaavaa ja hormonikierukka. Kierukan jälkeen kohtauksia tulee enää harvoin, sillä kuukautisetkin jää pois.
Mutta välillä kk-kierron aikaan tarvitsee vielä lääkeen apua. Suosittelen tuota hormonikierukkaa, jollet lapsentekoa suunnittele ja täsmälääke ehdottomasti aina saataville. Täsmälääke vie kohtauksen pois, mutta se valitettavasti uusii n. 8 tunnin päästä. Siihen voi sitten taas ottaa lääkkeen, tätä jatkuu koko sen ajan kun migreenikohtaus sulla yleensä kestää. Kivun saa kyllä pois ja voi elää suht. normaalisti. Ei ole helppoa migreenipotilaalla, mutta pientä apua saatavilla :/
Olen kokeillut ehkäisylaastareita tuohon hormoonitasapainoon, mutta valitettavasti sain siitä verenpainetaudin, jota lääkittiin useampi vuosi. Lääkäri selitti, että lääkitys siihen on myös migreeninestolääke, mutta enpä huomannut eroa.
Suurimmat kohtaukset tulevat stressin jälkeen, mausteisen ruoan ja sitten kuluneen vuoden aikana joskus alkoholi, jota en nauti kuin hyvin satunnaisesti. Liekö siinäkin syy.
Ikävin noissa kohtauksissa on niiden pituus sekä laaja oirekirjo eli hajut, valot, tärinä ja kuumuus huonontavat oloa entisestään. Ja onhan se "noloa" olla töistä pois joka kuukausi 1-4 pv mokovan vaivan vuoksi. Ei oikein sovi henkilöstöhallinnossa työskentelevälle ja olenkin jo miettinyt, että milloin tulee se hetki kun on pakko vaihtaa työtä.
Olen ottanut ensi oireet huomatessani suoraan burana 800mg, joka auttaa joskus. Valitettavasti mahani on alkanut reagoimaan siihen eikä aina miellyttävällä tavalla. Jos kohtaus tulee pahemmaksi otan täsmälääkkeen, joita minulla on tarpeen mukaan tabletteina sekä nenäsuihkeena, jos oksentaminen on jo alkanut. Niillä saan avun juuri kuten kirjoitatkin. Kohtauksen jälkeen minulla on 8-24 tunnin krapulamainen olo, joten palautuminenkin kestää turhan kauan.
Nyt olen syönyt vuoden möllereitä ( sydämelle b6 12 ) probiootteja, niillä olen saanut vatsan kuntoon sekä mielialavaihtelut pois. Migreenikohtaukset tulevat säännöllisesti kuitenkin kuukausittain, joskus lyhyempinä ja joskus pidempinä. Että onkin vaiva.
Kuukautisiin liittyvään migreeniin löytyy hoitokeinoja Migreeniyhdistyksen oppaasta http://www.migreeni.org/Pdf/esitteet/Naisten_migreeni_esite.pdf.