eli miten menetellään kun hakee raskaana haussa olevaa vakipaikkaa? siis tilanne se että raskaudesta tiedetään siellä yleisesti ja se jo näkyykin, ei siis olisi mitään salailu meininkiä todellakaan, mutta olen kuulluut ettei raskaus saa olla syy ettei valita, no miten sekin sitten tutkitaan mistä se johtui että ko. paikkaan ei ole valittu. eikai ne sitä sano että raskaudentakia ei valittu. onko mitään sivustoja tms tietoa missä voisi perehtyä asiaan?
työnhaku
työnhakija
1159
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
itse hain uutta työtä, olen vakityöstä pitkällä sairiksella, ja kerroin asian vasta työhaastattelussa. sairis ei johdu raskaudesta vaan tapaturmasta joka on lähes parantunut, ja voin aloittaa työn tarvittaessa. He valitsivat minut, ja siinä vaiheessa kerroin että olen myös raskaana rv. 8 ja sanoivat että aikovat silti esittää minua päättävälle kokoukselle. Pian se onkin, ja esim eka ultra on sen jälkeen. Sen jälkeenhän oikeasti tiedän lasketun ajan ja olenko ylipäätään raskaana. Voihan se olla että eivät ota minua, mutta sittenpähän sen tietäisi johtuneen sitten täysin raskaudesta, ja on oma häpeänsä. Voisin rettelöidä, mutten viitsi, kun on se vanha vakityökin. Eipä kai ole sen kummempia muuta kuin työsopimus yms syrjintälait, ne löytää www.finlex.fi. Vain siinä tapauksessa voisi haastaa oikeuteen jos itse on muodollisesti pätevä ja valittu ei ja silti eivät ota. Muuten tuskin myöntävät syyksi raskautta, vaan jonkun muun muodollisuuden. työpaikat ja sieltä työn hakeminen-keskusteluissa on aiheesta pitkä ketju, se kannattaa lukea ja olla tarkkana jos hakee työvoimatoimistosta osoitettua työpaikkaa ja uhkana on työttömyyskorvauksien katkeaminen. Raskaus ei siis saa olla syy siihenkään.
Työhaastattelussa kannattaa pysyä ammatillisissa asioissa, korostaa työhalujaan ja urasuunnitelmiaan, ja todeta kysyttäessä että nämä raskautumisasiat ovat sellaisia elämää suurempia asioita että niitä on mahdotonta suunnitella etukäteen, ja elämää on joskus elettävä asia ja päivä kerrallaan. Eikä todellakaann kannata pyydellä anteeksi raskautta