Kunniatehtävä ja sen hoito

YYZ

Minua on pyydetty hyvän ystäväni bestmaniksi. Koen saaneeni kunniatehtävän, jonka aion hoitaa minulle osoitetun luottamuksen arvoisesti. Kertokaapa nyt asiaa tuntevat mitä kaikkea nykyisissä häissä (silloin kun ne järjestetään vimpan päälle) katsotaan bestmanin tehtäviin kuuluvaksi. Myös bestmanin toimintaan liittyvä etiketti ja hommien koordinointi kaason ja muiden hääjärjestelyihin osallistuvien kanssa kiinnostaa.

Tätä on täällä varmasti kysytty moniaita kertoja, mutta toivoisin mahdollisimma kattavia vastauksia enkä heittoja tyyliin 'bestman on seremeniamestari'. Sen tiedän muutenkin.

2

2014

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneksi jo entinen kaaso

      Se, mitä ja kuinka paljon bestman tekee riippu täysin hänestä itsestään. Itse jouduin olemaan kaasona häissä, joissa bestman ei lopultakaan tehnyt paljon mitään. Vinkkini sinulle onkin, että keskustelet hääparin JA bestmanin kanssa kaikkien toimenkuvasta ja niin, että kaikki myös ymmärtävät, mitä tekevät.

      Tsemppiä ja jaksamista.

    • Minni

      Hei!
      Onnitteluni, olet saanut vaativan kunniatehtävän. Kunnioita ystäväsi toivetta ja ota tehtävä rennosti ja asialliseti.
      Omissa häissäni mieheni bestman hoiti homman erittäin mallikkaasti. Hän otti vastuun "omien" juttujensa lisäksi nk.puhemiehen jutut. Alkaen sulhasen rauhoittelusta ja jatkoille lähtevien kartoituksesta vars. juhlan jälkeen. Kirkossa hän luki pätkän evankeliumista, talutti kaason kirkosta, ohjasi vieraat paikoilleen ts. oli perillä etiketistä ja istumajärjestyksestä. Siinä onkin sitten omat juttunsa jos suvuissa/suvussa on eronneita ja molemmat puolisot osallistuvat häihin.Bestman myös esitti vielä kutsun hääpaikalle ja kertoi ajoreitit jne. Yleisesti ottaen kuuntele morsianta ja sulhasta, noudata toiveita ja anna vinkkejä. Jos haluat lisää tietoa ota yhteyttä.T:Minni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2260
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      70
      889
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      872
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      554
      789
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      697
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      660
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      610
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe