Kunniatehtävä ja sen hoito

YYZ

Minua on pyydetty hyvän ystäväni bestmaniksi. Koen saaneeni kunniatehtävän, jonka aion hoitaa minulle osoitetun luottamuksen arvoisesti. Kertokaapa nyt asiaa tuntevat mitä kaikkea nykyisissä häissä (silloin kun ne järjestetään vimpan päälle) katsotaan bestmanin tehtäviin kuuluvaksi. Myös bestmanin toimintaan liittyvä etiketti ja hommien koordinointi kaason ja muiden hääjärjestelyihin osallistuvien kanssa kiinnostaa.

Tätä on täällä varmasti kysytty moniaita kertoja, mutta toivoisin mahdollisimma kattavia vastauksia enkä heittoja tyyliin 'bestman on seremeniamestari'. Sen tiedän muutenkin.

2

1997

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onneksi jo entinen kaaso

      Se, mitä ja kuinka paljon bestman tekee riippu täysin hänestä itsestään. Itse jouduin olemaan kaasona häissä, joissa bestman ei lopultakaan tehnyt paljon mitään. Vinkkini sinulle onkin, että keskustelet hääparin JA bestmanin kanssa kaikkien toimenkuvasta ja niin, että kaikki myös ymmärtävät, mitä tekevät.

      Tsemppiä ja jaksamista.

    • Minni

      Hei!
      Onnitteluni, olet saanut vaativan kunniatehtävän. Kunnioita ystäväsi toivetta ja ota tehtävä rennosti ja asialliseti.
      Omissa häissäni mieheni bestman hoiti homman erittäin mallikkaasti. Hän otti vastuun "omien" juttujensa lisäksi nk.puhemiehen jutut. Alkaen sulhasen rauhoittelusta ja jatkoille lähtevien kartoituksesta vars. juhlan jälkeen. Kirkossa hän luki pätkän evankeliumista, talutti kaason kirkosta, ohjasi vieraat paikoilleen ts. oli perillä etiketistä ja istumajärjestyksestä. Siinä onkin sitten omat juttunsa jos suvuissa/suvussa on eronneita ja molemmat puolisot osallistuvat häihin.Bestman myös esitti vielä kutsun hääpaikalle ja kertoi ajoreitit jne. Yleisesti ottaen kuuntele morsianta ja sulhasta, noudata toiveita ja anna vinkkejä. Jos haluat lisää tietoa ota yhteyttä.T:Minni

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe